Скрипник Діана В.

Науковий керівник: Підлипчак О.А.

Буковинська державна фінансова академія

м.Чернівці

 

ІНТЕРНЕТ-ТРЕЙДИНГ НА ФОНДОВОМУ РИНКУ УКРАЇНИ:

СТАН ТА ПЕРСПЕКТИВИ РОЗВИТКУ

 

 Загальні процеси інформатизації і комп'ютеризації не могли залишити осторонь фінансовий (зокрема, фондовий) ринок. Це відобразилося, в першу чергу, в повсюдній заміні традиційних торгів „з голосу” на електронні, де подання заявок учасниками здійснюється через спеціалізовані термінали, що дають доступ до біржових електронних торговельних систем (ЕТС).

До появи ЕТС взаємодія між учасниками ринку здійснювалася напряму або через посередників – біржових брокерів. Після появи ЕТС роль посередника на міждилерському ринку істотно змінилась, оскільки взаємодія між дилерами стала багатосторонньою.

Важливим етапом розвитку ЕТС стала організація доступу до найбільших міжнародних біржових і позабіржових торговельних систем з використанням мережі Інтернет як глобальної розподіленої інфраструктури передачі даних для здійснення інвестицій на світових фондових ринках.

Нова технологія, що одержала назву Інтернет-трейдингу [1], привела до перегляду основних економічних моделей і концепцій функціонування світових фінансових ринків в цілому, виникнення принципово нового конкурентного середовища, розробки технологічних стандартів, появи нових гравців, торговельних майданчиків і фінансових інструментів.

Для здійснення Інтернет-трейдингу на комп’ютер клієнта встановлюється спеціальна програма (торговельний термінал віддаленого доступу на біржі), яка при підключенні до Інтернет показує біржові ціни на фінансові інструменти у поточний момент часу в цифровому і графічному вигляді та дозволяє здійснювати операції купівлі–продажу цінних паперів в режимі реального часу.

На російському ринку цінних паперів системи Інтернет-трейдингу почали широко використовуватися в брокерській діяльності з 1999 року. Їх запровадження дозволило відкрити ринок цінних паперів для дрібних і середніх інвесторів, в основному з числа фізичних осіб. В Україні Інтернет-трейдинг на фондовому ринку розвинутий досить слабо.

Сьогодні фондовий ринок України представлений такими фондовими біржами, як: Українська фондова бiржа (УФБ, http://ukrse.kiev.ua/); Київська міжнародна фондова біржа (КМФБ, http://www.kise-ua.com/); Українська міжбанківська валютна біржа (УМВБ, http://www.uice.com.ua/); Фондова біржа ПФТС (ПФТС, http://www.pfts.com/), а також позабіржовою торговельно-інформаційною системою: Південноукраїнська торгово-інформаційна система “Південь-Сервер” (ПТІС, http://www.utis.mk.ua/).

Крім того, в серпні 2008 р. створенна ВАТ “Українська біржа”. Її засновниками виступили російська фондова біржа РТС (http://www.rts.ru) та провідні українські торговці цінними паперами [2].

Реальну конкуренцію ПФТС складає біржа “Перспектива”, торговельна система якої є аналогом найбільш прогресивних систем торгівлі акціями за кордоном – ECNlectronic Сommunication Network). Проте в біржі є великий недолік – поки що немає шлюзу. “Перспектива” обіцяє впровадити віртуальну торгівлю до кінця поточного року. Технічно це можливо і зараз, але  для успіху необхідно заручитися підтримкою фондових бірж.

Отже, базові умови для впровадження віртуальної торгівлі в Україні вже є. В січні 2008 р. таку послугу своїм приватним і корпоративним клієнтам вперше на вітчизняному ринку запропонувала інвестиційна компанія (ІК) Galt&Taggart Securities Ukraine (http://www.galtandtaggart.com.ua/) [5]. Але поки що це не Інтернет-трейдинг в світовому розумінні – це українська версія з особливим інтерфейсом, яка спрощує доступ приватних осіб до біржової торгівлі.

Підготовку до запуску Інтернет-трейдингу проводять також ІК Dragon Capital (http://www.dragon-am.com/), інвестиційна фондова група “Сократ” (http://www.sokrat.com.ua/), ІК “Арт-капітал” (http://www.art-capital.com.ua/) та ІК “Проспект Інвестментс” (http://www.prospect.com.ua/)  [4].

Таким чином, хоча торгівля цінними паперами через Інтернет в Україні сьогодні знаходиться на початковому етапі свого розвитку, перспективи цього напряму не можна недооцінювати. Більше того, не дивлячись на всі проблеми, які сьогодні властиві становленню вітчизняних фінансових Інтернет-технологій (недостатність правової бази, необхідність посилення захисту інформаційних потоків, підвищення якості каналів зв'язку тощо), вже можна констатувати існування і динамічний розвиток Інтернет-індустрії на ринку цінних паперів.

Використана література:

1.      Интернет-трейдинг в действии // За матеріалами сайту: http://fxp-t.ru/?p=38

2.      РТС соблазняет украинских брокеров // За матеріалами сайту: http://www.expert.ru/printissues/ukraine/2008/07/news_brokery/

3.      Яка фондова біржа стане основною // За матеріалами сайту: http://www.in.gov.ua/index.php?lang=ua&get=139&id=1293&page=9

4.      Електронні біржі в Україні і світі – реалії 2008р.: від аферистів до реалістів // За матеріалами сайту: http://business-fondy.blogspot.com/2008/08/2008.html

5.      ПФТС уже создала самое необходимое для запуска Интернет–торговли – ядро и шлюз. Интернет–трейдинг появится к лету//За матеріалами сайту:  http://www.cbonds.info/ua/rus/news/index.phtml/params/id/391204