Педагогічні  науки/6. Соціальна педагогіка

Бересток  О.В.

Кобжев О. М.

Сумський національний аграрний університет,Україна                                                                               

Що таке активне навчання і чому воно важливе

 

 У наш час людям  потрібно вміти здійснювати вибір та приймати рішення. У суспільстві відбувається поступовий перехід до нових форм господарювання, впроваджуються демократичні моделі соціально_економічних стосунків.Часто існують застарілі підходи, несправедливість та консерватизм у вирішенні багатьох важливих питань. Люди повинні бути здатними відстоювати позитивні зміни. Значну роль у формуванні якостей особистості відіграє організація навчально-виховного процесу. Саме в процесі навчання розвиваються самооцінка, самоповага, толерантність, самостійність, відповідальність, вміння дискутувати та відстоювати свої переконання. Ось чому те, як ми навчаємо має не менше значення ніж те, чого ми навчаємо. За допомогою навчальних методів можна змоделювати поведінку, спрямовану на відстоювання змін.Постає запитання ,що потребує негайної відповіді.Чому активне навчання пропонується в першу чергу тим, хто працює чи буде працювати з дітьми? Численні дослідження свідчать, що навчання дітей і дорослих вважається більш ефективним та приносить більше задоволення, коли воно є активним. Перш за все,демократична освіта — це насамперед процесс активної взаємодії між педагогами та учнями. Водночас це ще й процес взаємодії та обміну досвідом міжтими,хто навчається. Демократична освіта допомагає учням удосконалити та систематизувати власні знання та фахові навички, активізувати власний досвід, розвинути мислення, пам'ять, увагу та уяву, виробити позитивне ставлення до навчального процесу, сформувати найкращі особистісні якості. В особистісно орієнтованому колективі вчителі постійно приймають рішення, співпрацюють з іншими дорослими та дітьми у створенні розвивального середовища, поважають думки дітей та їхнє право вибору, надають змогу дітям розвивати навички, які стануть основою успіху їхнього подальшого життя. Але для цього дорослі повинні мати досвід активного особистісно орієнтованого навчання. Для сучасної освіті дорослих розроблено серію тренінгів , які мають за мету створити якісно нове партнерство між школою та громадою, що сприяло б взаємному розвитку та реалізації концепції навчання впродовж усього життя. Створення такого партнерства передбачає, насамперед, зміни у баченні сучасної демократичної школи — інституції, що надає послуги не лише дітям,а й усім членам суспільства сім днів на тиждень, залучаючи членів суспільства до процесів управління школою та розробки програм, спрямованих на забезпечення потреб мешканцівсуспільства.Така співпраця між школою та суспільством вимагає нових підходів у методах роботи з дорослими членами суспільства, які базувалися б на сучасних принципах навчання дорослих. В свою чергу, активні методи навчання також можуть використовуватися у роботі з дітьми відповідного до їхнього рівня розвитку.Таким чином, використовуючи активні методи навчання, школа робить сам процес навчаннявагомим, орієнтованим на особистість учня будь-якого віку, а також стимулює зростання мотивації до навчання.

   Використання методів активного навчання є вкрай важливим тому, що вони мають великий вплив на учня, засвоєння ним знань та вироблення його особистісних якостей. Одні дослідження свідчать, що дорослі учні надають перевагу методам активного навчання. Інші підкоеслюють те, що з точки зору оцінки методів активного навчання та традиційних лекцій показники успішності засвоєння знань студентів є співвимірними, а от показники опанування новими навичками значно перевищують ті, що їх було досягнуто після курсу звичайних лекцій. Дослідженя також показали, що значна кількість дорослих з різними індивідуальними навчальними стилями засвоює знання ефективніше, при використанні активних методів навчання. Для викладачів, має бути важливішим не лише те, як багато знає людина, а ще й те, як багато вона дізналася, навчаючись, та як вона буде використовувати здобуті знання.

   Отож, вдумливий підхід до використання методів активного навчання охоплює такі моменти: ми все більше дізнаємося про безліч способів, за допомогою яких можемо ефективно активізувати нашу викладацьку практику, і залучаємося до практики саморефлексії щодо власного викладання, а також вивчаємо, яким чином дорослі учні навчаються найефективніше.

   Спостерігаючи за більшістю аудиторій, де навчаються студенти чи інші дорослі люди, можна помітити те, що бразильський освітянин Паоло Фрейре називав "банківським методом": викладачі намагаються вкласти свої власні знання та навички в голови учнів. Але процес навчання — це не результат автоматичного "переливання" інформації в чиїсь мізки. Навчання вимагає розумового, емоційного, духовного та фізичного залучення тих, хто навчається. Лише лекції та демонстрація наочності не дадуть реальної змоги самостійно оволодіти пізнавальною інформацією та створити нові знання. На жаль, вчителі дорослих часто покладаються на пасивні методи навчання, нехтуючи тим фактом, що дорослі бажають навчатися активно. Такий вибір навчальних методів є скоріше звичкою, а не обміркованим рішенням, мотивованим навчальними цілями курсу та потребами щоденного змісту. Іншими словами, викладачі зазвичай навчають

так, як навчали їх.

Проводячи тренінги, необхідно постійно намагатися використовувати методи активного навчання. Якщо ми хочемо, щоб учителі більше сконцентровували увагу на особистості дитини, ми також повинні більше зважати на самих дорослих учнів та методи роботи з ними, а не лише на програму, що її слід виконати. Якщо ми хочемо, щоб учителі надавали змогу дітям досліджувати, робити для себе відкриття, таку можливість напевно повинні мати і самі вчителі. Якщо ми хочемо, щоб учителі урізноманітнювали форми і методи роботи, вони повинні відчути на собі, яке велике значення має така організація навчання. Якщо ми хочемо, щоб учителі робили навчання дітей цікавим, веселим, активізували їхню увагу, враховували дитячі думки та побажання, ми повинні так само готувати педагогів. Тому ми навчаємо вихователів та вчителів так, як би нам хотілося, щоб вони навчали дітей.