Педагогічні науки

5. Сучасні методи викладання

Тамаркіна О.Л., викладач кафедри іноземних мов Сумського національного

                              аграрного університету

 

МОДУЛЬНО-РЕЙТИНГОВА ТЕХНОЛОГІЯ НАВЧАННЯ

         В останні роки у вищих навчальних закладах запроваджується модульно-рейтингова система оцінювання знань. Це зумовлено тим, що діюча чотирибальна система не задовольняє ні викладачів, ні студентів, оскільки в її основі лежить низка недоліків. Вона не забезпечує достатньо мотивації навчання студентів, тому що трапляється багато випадковостей, пов’язаних з поняттями «пощастило», «здав», «не здав», «підглянув», «підказали», тощо. Перед екзаменом впродовж 3-4 тижнів за допомогою короткотермінової пам’яті студент набрав значний обсяг інформації, на екзамені «видав» її, далі вона є зайвим багажем, його треба позбутися, аби звільнити пам'ять для інформації з наступної дисципліни. Студентський жарт: студента запитують про щось за 2-3 дні до іспиту, він відповідає: «ще не вчив». З цим же запитанням звертаються після іспиту – студент відповідає: «не знаю, бо вже склав екзамен». В оцінюванні студента проявляється суб’єктивізм і випадковість, що нерідко веде до порушення соціальної справедливості. Породжуються стресові ситуації, викликані підвищеною відповідальністю студентів щодо оцінки, від якої залежить нарахування стипендії; користування шпаргалками та ін.

         Тому важливим є запровадження такої системи аналізу навчальної діяльності студентів, яка б сприяла б створенню оптимальних умов для професійної підготовки фахівців. Рейтингова система оцінювання широко використовується у багатьох країнах світу. Навряд чи варто її сліпо копіювати, переносити на наше дидактичне поле, як і чужу систему освіти, але корисне, прийнятне доцільно запозичити.

         У підході до розуміння певного явища, системи варто усвідомити, передусім, вихідні поняття. Вони будуть ключем до розуміння сутності явищ, системи. Стосовно модульно-рейтингової системи варто виділити два основоположних поняття – «модуль» і «рейтинг».

Модуль (лат. modulus – міра): 1) назва, яку дають якомусь особливо важливому коефіцієнту чи величині; 2) система логарифмів; 3) уніфікований вузол радіоелектронної апаратури; 4) умовна одиниця в архітектурі і будівництві (звичайно розмір одного з елементів будівлі); 5) відокремлювана, відносно самостійна частина якоїсь системи, організації, пристрою.

У педагогіці модуль - це функціональний вузол навчально-виховного процесу, довершений блок дидактично адаптованої інформації.

Навчальний модуль – це цілісна функціональна одиниця, що оптимізує психо-соціальний розвиток того, хто вчиться, і того, хто навчає. Отже, навчальний модуль – це змістовний модуль, сконструйований особливим чином. Він дістає процесуально-функціональне втілення у наперед спроектованому формі-модулі.

Рейтинг – (англ. rating – оцінка, порядок, класифікація) – термін, який означає суб’єктивну оцінку явища за заданою шкалою. За допомогою рейтингу здійснюється первинна класифікація соціально-педагогічних об’єктів за ступенем вираження спільної властивості. У педагогічних науках рейтинг служить основою для побудови різноманітних шкал оцінок, зокрема при оцінюванні різних сторін навчальної і педагогічної діяльності, популярності чи престижності професій серед молоді, тощо. Одержані при цьому дані звичайно мають характер порядкових шкал. Рейтингова система передбачає визначення рівня оволодіння студентами змістом навчального матеріалу модуля, цілісного курсу, сформованості умінь і навичок. Для запровадження модульно-рейтингової системи (МРС) необхідно дотримуватись таких правил:

1.     Забезпечити готовність викладачів і студентів працювати за МРС.

2.     Здійснити необхідну методичну підготовку викладачів до запровадження МРС.

3.     Запровадити науково обґрунтовану і методично забезпечену самостійну навчальну роботу студентів.

4.     Домогтися запровадження модульного навчання: з кожної навчальної дисципліни чітко визначити навчальні модулі; обґрунтувати оцінювання для кожного модуля в залікових одиницях.

5.     Здійснити необхідну організаційно-методичну підготовку: налагодити систему аналізу й оцінювання знань, умінь, навичок (ЗУН) кожного студента за результатами опанування певних модулів; підготувати комп’ютерні програми для використання тестових методик перевірки якості ЗУН; налагодити ретельний облік результатів звітів за виконанням модульних завдань; в індивідуальних планах викладачів передбачити години для здійснення аналізу й оцінювання навчальної роботи студентів; у кожній навчальній дисципліні визначити числові параметри переведення кількісних показників (кредитів) в офіційні оцінки знань студентів.

6.     Забезпечити  відкритість оцінювання навчальної діяльності студентів.

7.     Визначити науково обґрунтовані обсяги навчальних завдань для самостійної роботи студентів на між предметному рівні з урахуванням бюджету часу, що виділяється на навчальну роботу.