Викл. Долгова Т. Б.

Харківський національний автомобільно-дорожній університет

Використання проектного навчання у вивченні іноземних мов

Метод проектів зорієнтований на вирішення конкретної проблеми з використанням різноманітних засобів навчання, знань та умінь із різних сфер науки, техніки, технології тощо. Мета нашого дослідження – висвітлити основні принципи роботи над проектами та особливості залучення до участі в них студентів немовних ВНЗ у світлі інноваційних підходів до навчання іноземній мові.

Метод проектів не є принципово новим у світовій педагогіці. Він виник ще на початку ХХ століття в США. Його називали також методом проблем та повязували з ідеями гуманістичного напрямку у філософії та освіті, що були розроблені американським філософом і педагогом Дж. Д’юі та В. Кілпатріком. У вітчизняній практиці елементи проектної технології навчання іноземним мовам почали використовуватися з кінця 90-х років минулого століття, і зараз проектний метод стає все більш популярним серед викладачів. На сучасному етапі це повноцінний інтегрований компонент цілком структурованої системи освіти. Проектний метод навчання відноситься до класу дослідницьких методів, які ставлять перед студентами пошукові завдання, в ході яких виконавці проекту „встановлюють зв’язки предметів і явищ дійсності, доходять певних висновків, пізнають закономірності тощо” [2, с. 100].

Метод проектів використовується в тому випадку, коли в навчальному процесі виникає якесь дослідницьке, творче завдання, для вирішення (реалізації) якого необхідні інтегровані знання з різних сфер, а також використання дослідницьких методик (наприклад, дослідження демографічної проблеми в різних регіонах світу; визначення способів, прийомів подолання мовленнєвого бар’єру в процесі міжнародної комунікативної взаємодії; вирішення проблеми розміщення різних галузей промисловості в тих чи інших регіонах певних країн тощо).

Процес підготовки та реалізації будь-якого проекту (у тому числі під час вивчення іноземних мов) можна розділити на декілька етапів, зміст яких можна представити так: 1)підготовка; 2)планування роботи; 3)власне дослідження; 4)підготовка проекту до захисту; 5)презентація (захист) проекту; 6)оцінка результатів (рефлексія, експертиза, висновки).

Проекти, що використовуються під час навчання іноземній мові, характеризуються як спільними для проектів будь-яких видів рисами, так і особливими параметрами, найголовнішими серед яких є такі: 1)використання іноземної мови в ситуаціях, максимально наближених до умов спілкування в реальному житті; 2) акцент на самостійній праці студентів щодо відбору та редагування мовного матеріалу (це стимулюватиме їх до шліфування власних мовних та мовленнєвих навичок, усунення недоліків шляхом мікродослідницької лінгводіяльності); 3) опрацювання такої теми, використання таких видів завдань у відповідності до теми та мети обраного проекту, які викликають у проектантів особливу зацікавленість, пов’язані з їх безпосередньою спеціальністю та автоматично спонукають студентів до вдосконалення процесу проведення та презентації власного дослідження. Таким чином, мова має бути тим фоном, на якому дослідження відповідатиме безпосередньому колу інтересів студентів немовних навчальних закладів.

Розглядаючи варіант інтеграції проектів до процесу навчання іноземної мови, можна виділити три основних підходи. Так, проект може: 1) використовуватися як одна з форм позааудиторної роботи; 2) бути альтернативним способом організації навчального курсу чи його окремої частини; 3) інтегруватися в традиційну систему навчання мови.

Враховуючи певні показники, або аспекти проведеної роботи, проект може бути поцінований, спираючись на такі параметри: 1)актуальність обраної для проекту теми, практична спрямованість проекту, відповідність ілюстративного матеріалу розглянутому теоретичному базису; 2)обсяг і повнота розробок, самостійність групи, закінченість проекту; 3) рівень творчості, оригінальність розкриття теми, рішень; 4) аргументованість висновків, підходів; 5) якість оформлення, структура тексту, якість ілюстрацій, таблиць тощо; 6) загальна якість презентації проекту, у тому числі: культура мови, манери доповідачів; використання наочності, відчуття часу; готовність до дискусії, вміння швидко приймати рішення та знаходити відповіді на запитання, вміння імпровізувати; аргументованість, переконливість.

Отже, проектне навчання, на нашу думку, є плідним засобом підвищення активності студентів у процесі навчання мов, оскільки воно змушує їх відійти від шаблонного трактування навчальних завдань та наблизитися до наукової практики вивчення певної теми взагалі та окремих її складових. Робота над проектом змушує приймати нестандартні рішення, пов’язувати лінгвістичну практику з реаліями інших дисциплін та різноманітних культурних явищ.

 

Література

  1. Голобородько В. В. Наукова робота учнів. – Х.: Основа, 2005. – 208 с.
  2. Кочан І. М., Захлюпана Н. М. Словник-довідник із методики викладання української мови. – Львів: Видавничий центр ЛНУ ім. Івана Франка, 2005. – 306 с.
  3. Микитюк О. М., Соловйов В. О., Васильєва С. О. Наукові дослідження школярів. – Х.: Основа, 2003. – 80 с.
  4. Сучасні проблеми дидактики: Збірник наукових праць / За ред. В. І. Лозової. – Х., 2003. – 256 с.
  5. http://distant.ioso.ru/project/
  6. http://www.seun.ru/bulluten/6/frames.html