Мойсеєнко Н. В.

Івано-Франківський національний технічний університет нафти і газу

Активізація навчального процесу

на заняттях з іноземної мови

Останнім часом створено сприятливі соціально-економічні умови в Україні для ефективного вивчення іноземної мови. Як загальноосвітня дисципліна вона має в собі великий розвиваючий потенціал щодо освіти, культури і тому сприяє формуванню особистості, визначає її спрямованість, що забезпечить успішну професійну підготовку фахівця, розвиток його творчих  можливостей.

Комплексна мета викладання іноземної мови охоплює такі завдання:

ü     Формування професійної компетентності студентів;

ü     Розвиток комунікативних здібностей, мовленнєвотворчої діяльності іноземною мовою;

ü     Підвищення загальної культури студента.

У першу чергу ставиться завдання розвинути в кожного мовця комунікативні можливості й здібності вільно спілкуватися іноземною мовою.

Формування й виховання особистості в мовному аспекті – складний і тривалий процес, що залежить від родинних умов, системи організації початкового етапу навчання в школі чи вищому навчальному закладі.

Це певною мірою залежить від планування, виділення певної кількості годин на кожну мовну групу. Необхідною умовою навчання є глибокі й змістовні програми, посібники, підручники, відповідний допоміжний методичний матеріал з фахових дисциплін.

Підвищення ефективності навчання студентів безпосередньо залежить від умілого підбору та використання різноманітних й адекватних тематиці та ситуації методів навчання, а також від активізації всього навчального процесу.

Методи навчання різноманітні: доповіді, семінарські заняття, індивідуальні бесіди, практичні вправи, робота в групах, опитування експертів, тести, рольові та планові ігри, методи конкретної ситуації, в тому числі “круглі столи” за участю спеціалістів, диспут через опитування думки учасників, консультації експертів, модульне навчання, під час якого навчальний матеріал подається комплексно в єдності теорії та практики.

Вибір методів навчання обумовлений, перш за все, змістом навчального матеріалу і цілий навчання не тільки для набуття знань, але й для формування вмінь і навиків, необхідних для подальшої роботи. Тому в процесі навчання студентів іноземній професійно-спрямованій мові в першу чергу підходять ті методи, під час яких студенти ідентифікують себе з навчальним матеріалом, включаються в ситуацію, що вивчається. Вони активізують свою діяльність, переживають стан успіху і відповідно мотивують свою поведінку.

Всім цим вимогам найбільше відповідають активні методи навчання. Робота на заняттях показала, що при пасивному сприйнятті інформації ті кого навчають зберігають в пам’яті: 10% того, що читають; 20% того, що чують; 30% того, що бачать; 50% того, що бачать і чують.

В той же час при активному сприйнятті інформації вони зберігають в пам’яті: 80% того, що говорили самі, 90% того, що робили самі.

Активні методи навчання не тільки сприяють швидкому покращенню запам’ятовувального матеріалу, але й ідентифікації його та реалізації в повсякденному житті. Активізувати процес навчання на заняттях з іноземної мови можна з допомогою мережі Internet.

Світова мережа Internet пропонує багато джерел, корисних при вивченні іноземної мови. Це і спеціальні програми навчання, а також автентичний матеріал, відбір якого викладач може робити самостійно і у відповідності з навчальним планом, адаптувати його для конкретних навчальних завдань. Включення матеріалів мережі в зміст навчальної програми є однією з основних можливостей використання Internet. Завдяки цій мережі студенти можуть краще зрозуміти культурну спадщину різних країн, брати участь в сучасних дослідницьких, наукових і творчих проектах, розвивати цікавість.

Тексти багатьох  Internet ресурсів можуть бути додатковим матеріалом при вивченні деяких тем і є свіжим джерелом інформації. Крім того, використання Internet в навчальному процесі дає можливість вивчати різноманітні теми спільно з іншими вузами. Проект може включати  віртуальне обговорення цих тем, обмін доповідями чи проведення бесіди через Internet. Як результат, студенти творчо підходять до своєї роботи, шукають необхідну інформацію в мережі, класифікують її та включають в навчальний процес. Крім того, тексти в мережі характеризуються новизною й актуальністю. Але найголовніше це те, що студенти можуть працювати в мікро групах і виявити свою активність і цікавість до пізнання.

Наступним методом активізації навчання є ділова гра. Вона має якості гри і навчально-діагностичного процесу. Взагалі гра – це різновид непродуктивної діяльності, головним там є не результат, а сам процес. Гра – це унікальний механізм акумуляції і передачі колективного досвіду. В ній вивчається практичний досвід (оволодіння способами вирішення життєвих завдань) і етичний (засвоєння зразків, програм і норм проведення в різних ситуаціях, наприклад “Job Interview”). Під час гри активізується, знаходить свій прояв поведінка та активна позиція учасників. Гра як метод побудови навчального процесу для засвоєння реальності включає наступні компоненти:

1.     Ігрові ролі та їх сприйняття.

2.     Побудовані по визначеним правилам ігрові дії.

3.     Моделювання ігрового процесу і відповідною йому емоційною напругою (технологія гри).

Ділові ігри виконують функцію виявлення й оцінки знань і вмінь студентів, навчають їх комунікативності. Саме  під час гри відображаються різні аспекти майбутньої  професійної діяльності студентів. Саме під час гри розвиваються навички аудіювання й звичайно, головна функція ділової гри – розмовна практика спрямована на закріплення визначеної професійної лексики на основі раніше вивчених правил фонетики, граматики. Таким чином, ділова гра створює умови для позитивної мотивації студентів і активізує процес навчання.