Константинов Я. В.

Національний технічний університет України

«Київський політехнічний інститут»

УПРАВЛІННЯ ЧИСТИМ ПРИБУТКОМ ПІДПРИЄМСТВА В СУЧАСНИХ РИНКОВИХ УМОВАХ

Основою ринкового механізму є економічні показники, які необхідні для планування і об’єктивної оцінки виробничо-господарської діяльності підприємства, утворення і використання соціальних фондів, співставлення витрат і результатів на окремих стадіях виробничого процесу. В умовах переходу до ринкової економіки головну роль в системі економічних показників відіграє прибуток. Чистий прибуток є найважливішим внутрішнім джерелом формування фінансових ресурсів підприємства та економічного розвитку держави загалом, основним критерієм ефективності господарської діяльності та доцільності прийняття управлінських рішень.

Аналіз економічної літератури по даній темі показав, що питання управління формуванням прибутку підприємства в процесі його операційної діяльності, інвестиційної та фінансової діяльності визначення його місця і ролі в системі управління розглядаються в роботах відомих вчених та практиків – Дж. Хиггінс, І.А. Бланк, Ф.Ф. Бутинець, С.Ф. Голова та інші.

Прибуток як економічна категорія відображає остаточну грошову оцінку виробничої та фінансової діяльності і є найважливішим показником фінансових результатів підприємств, їх фінансового стану. Розмір прибутку свідчить про необхідність заходів, спрямованих на зниження собівартості продукції, нарощення обсягів виробництва і реалізації, розширення асортименту виготовлюваних товарів, змін у ціновій політиці.

При визначенні фінансових результатів діяльності підприємства використовують такі показники: валовий прибуток; прибуток від операційної діяльності; прибуток від звичайної діяльності до оподаткування; прибуток від звичайної діяльності за вирахуванням податку на прибуток від звичайної діяльності; надзвичайний прибуток; чистий прибуток.

Отриманий підприємством прибуток є об'єктом розподілу. Насамперед виконуються зобов'язання перед державою щодо сплати податку на прибуток. Після цього у розпорядженні підприємства залишається чистий прибуток, який розподіляється за рішенням власників на фонд нагромадження і фонд споживання. На цьому етапі формуються цільові грошові фонди підприємства (резервний, розвитку виробництва, соціального розвитку, дивідендний, матеріального заохочення та ін.). Ключовою пропорцією, яка визначає можливості розширеного відтворення шляхом самофінансування підприємства, є поділ чистого прибутку на реінвестований (нерозподілений) прибуток і прибуток, що розподіляється (серед власників і найманих працівників).

Оглядаючи статистичні дані діяльності підприємств України, можна сказати  що прибутки підприємств не збільшуються, а зменшуються, особливо це стосується сільського, мисливського, рибного та лісового господарства, що становить 76,9% збитків до загальної кількості підприємств. Тому вирішальним стає ефективний механізм управління прибутком – це система принципів і методів розробки і реалізації  управлінських рішень, по всім основним аспектам його  формування , розподілу і використання  на підприємстві.

Важливе значення в розподілі чистого прибутку має досягнення оптимального співвідношення фондів нагромадження та споживання. Нині використання чистого прибутку (напрям і пропорції) визначається самостійно кожним підприємством. В останні роки відбулися негативні зміни у структурі використання прибутку: у різних галузях економіки зменшилася частка прибутку, спрямована на виробничий розвиток, на утворення резервного (страхового) фонду, тобто у фонд нагромадження, що негативно позначиться на організаційно-технічному розвитку підприємств різних галузей у майбутньому.

На сучасному етапі трансформації економічної системи держави на прибуток впливають такі процеси, як приватизація, створення конкурентного середовища та структурна перебудова економіки. А оскільки Україна будує ринкову економіку, то в управлінні підприємством і його прибутком потребує досвіду інших країн, що успішно пройшли етап трансформації, не поспішає переймати нові методи.

Отже до необхідних складових збільшення доходів підприємств доцільно зарахувати такі: реформування податкового законодавства; збільшення джерел інвестування; розвиток системи правових гарантій захисту інвесторів від інвестиційних ризиків; формування ефективної прозорої системи банкрутства підприємств як засобу фінансового контролю з боку держави та кредиторів; державне регулювання цін на продукцію монопольних утворень і розвиток конкурентних відносин між суб'єктами господарювання, тощо. Тож роль держави у збільшенні прибутків підприємства відіграє вирішальну позицію, адже саме лояльне законодавство дає змогу до розвитку та отримання максимального результату.

Література

1. Журнал "Актуальні проблеми економіки " № 2 (81), 2010, ISSN 1993 – 6788.

2. Бланк И. А. Управление прибылью. – 2-е изд., расш. и доп. – К.: Ника – центр, 2002. – 752с. – (Серия „Библиотека финансового менеджера”; Вып. 2).

3. Дереза З. П. Управління формуванням прибутку в процесі операційної діяльності.//Вісник ЖДТУ. – 2008р. - №1(23). – с.273-278

4. Грідчіна М. В. Фінанси(теоретичні основи)./[Електронний ресурс] - http://fingal.com.ua