Экономические науки”/Экономика предприятия

Янчук Т.В

Вінницький інститут економіки ТНЕУ

Роль стратегій для розвитку підприємств малого бізнесу

 

Для ефективного розвитку підприємства в сучасних умовах, потрібно правильно оцінити ситуацію на ринку, проаналізувати зовнішнє та внутрішнє середовище підприємства, визначити можливості та загрози підприємства, сильні та слабкі сторони його виробничо-господарської діяль­ності. На базі отриманих даних можна планувати підприємницьку діяльність та обирати відповідну стратегію розвитку.

Нагадаємо, стратегія – це взаємопов’язаний комплекс заходів щодо підвищення життєздатності організації. В основному стратегія подається у вигляді графіків, таблиць, описань і т.п. За змістом стратегія - це сукупність дій для досягнення цілей організації [1, с. 79].

Зростання нестабільності зовнішнього середовища спо­нукає до прийняття адекватних рішень та прийняття відповідної стратегії. Сучасним підприємствам потрібно розуміти важливість стратегічного планування. Так, як стратегічне планування дозволяє вчасно виявити зовнішні небезпеки та можливості підпри­ємства, внутрішні сильні та слабкі сторони виробничо-господарської діяльності на основі оцінки ситуації та розроби­ти систему стратегій, спрямованих на запобігання ризикам.

Правильно обрана стратегія є першим найважливішим результатом і в той же час ефек­тивним механізмом стратегічного управління, оскільки вона мобілізує використання науково-технічного, виробничо-тех­нологічного, фінансово-економічного, соціального й органі­заційного потенціалу підприємства у певних напрямах, що сприяють досягненню успіху.

Сьогодні, недосконалість організації функціонування вітчизняних підприємств, складні умови трансформації економіки Украї­ни спричиняють високу чутливість їх параметрів життєді­яльності до якості прийняття стратегічних рішень. Це пояснюється тим, що за умови наявності кризових ситуацій та їх зростання на підприємстві рішення повинні бути ретель­но вивіреними, цілеспрямованими та збалансованими, ос­кільки реалізація будь-якого хибного управлінського рішен­ня спричиняє прискорення розвитку кризи й ослаблення під­приємства. У той же час відбувається додаткове витрачання ресурсів, що спрямовуються на реалізацію рішення, а, отже, зростає потреба в ресурсах для ліквідації або подолання кризи.

В сучасних умовах не всі підприємства малого бізнесу вважають, що для вибору стратегії необхідно проводити оцінку та аналіз середовища підприємства, що тільки від отриманих даних можливо лише обрати ефективну стратегію.

Наведемо декілька стратегій, які передбачають комплекс дій, а реалізація їх сприяє соціально-економічному розвитку підприємств малого бізнесу [3].

Стратегія виживання (обмеженого зростання). Дану стратегію обирають ті підприємці, які увійшли у вже зайняту ринкову нішу з певною концепцією бізнесу, яка передбачає дещо кращий спосіб задоволення існуючих потреб споживачів, ніж у конкурентів. Підприємець намагається завоювати  прихильність споживачів, покладаючись в основному на власні ресурси і остерігаючись фінансової залежності.

Стратегія зростання. Вона можлива за умов знаходження підприємцем вільної ринкової ніші, де попит тільки сформовано, і стабільність його залежа­тиме від унікальності продукту та гостроти потреби споживачів у ньому.

Стратегія інноваційного зростання. Підприємець прагне зробити бізнес ефективнішим, збільшуючи віддачу від вкладеного капіталу через створення та впровадження інновацій. Однак дана стратегія передбачає значних фінансових ресурсів, в деяких випадках із-за їх відсутності дана стратегія не можлива.

Залежна стратегія. Обирається тоді, коли підприємець не може реалізу­вати інноваційний варіант розвитку. Водночас продукція, що випускається таким підприємством, є важливим ресурсом для функціонування потужніших підприємств, завдяки чому можлива тривала співпраця.

Оцінка та аналіз середовища підприємства проводять за допомогою відомих методів та моделей. Наприклад: SWOT-аналіз, PEST аналіз, матриця “Зростання галузі /Частка ринку” (модель ВСG)., матриця “Привабливості галузі / Позиція в конкуренції” (модель GE/McKinsey), матриця спрямованої політики (модель Shell/DPM)) і т.д. Тільки після використання декількох методик оцінки та залучення кваліфікованих експертів можливо правильно визначити сучасний стан підприємства та намітити шляхи подальшого розвитку. Підприємства малого бізнесу вимушені шукати заповнені ринкові ніші, де вони отримуватимуть перевагу як продуценти нового продукту (послуги), що матиме споживчу цінність завдяки своїй унікальності, а не дешевизні. Це приверне увагу підприємців до інновацій, сформує попит на ринок, стимулюватиме їх створення і комерціалізацію.

Світовий досвід показує, що розробка та реалізація стратегій діяльності підприємства малого бізнесу дозволяє керівнику постійно стежити за ситуацією і мислити перспективно. Сьогодні важко розраховувати на увагу інвесторів без пропозиції їм принципово нових варіантів рішень класичної проблеми ефективності – виробництва товарів та послуг в умовах обмеженості ресурсів виробництва. Адже багатство – це продукт не лише природних ресурсів, а й технологій [2].

Отже, стратегія вимагає постійного управління та узгодженості дій. Реалізуючи стратегію, слід пам'ятати, що знання про те, чого робити не варто, є так само цінним, як і знання про те, що треба робити.

Література:

1.                 Шкардун В., Ахтямов Т. Оценка готовности предприятия к реализации маркетинговой стратегии // Маркетинг - 2001. - №3. - с. 79-83.

2.                 Майкл Портер. Що таке стратегія? // Журнал "Синергія". http://www.management.com.ua/strategy/str048.html

3.                 http://old.niss.gov.ua/Table/Zhalilo21/003.htm