Економічні науки / 10. Регіональна економіка

к.е.н. Поліщук О. А., Бронюк О.В., Мироненко А.І.

Вінницький торговельно-економічний інститут

Київського національного торговельно-економічного університету

Роль та значення іноземних інвестицій в підприємства Вінницького регіону

 

Одним з основних завдань реформування національної економіки України є активізація інвестиційної діяльності та формування її нового організаційно – правового економічного механізму, що має відповідати вимогам подолання кризи й оздоровлення економіки. Саме активізація інвестиційного процесу є головною складовою економічних вимог, які покликані визначити реальні зрушення в структурі економіки країни, прискорити перехід економіки на якісно новий рівень індустріального розвитку й інтенсивний тип відтворення, підвищити якість вітчизняної продукції та її конкурентоспроможність на світовому ринку. Необхідність у нових підходах до інвестиційних процесів назріла також у зв'язку з настанням глобальної соціально – економічної кризи, вихід з якої неможливий без кардинального збільшення інвестицій у реальний сектор економіки. Створення надійної і керованої системи залучення інвестиційних ресурсів забезпечить економічне зростання, що є однією з ключових проблем сучасного етапу економічного розвитку України. Активізація інвестиційного процесу є одним із найбільш діючих механізмів соціально – економічних перетворень.

Дослідження проблем інвестування економіки завжди знаходилося в центрі уваги економічної науки. Це обумовлено тим, що інвестиції торкаються самих глибинних основ господарської діяльності, визначаючи процес економічного росту в цілому.

Дослідженням даної теми зокрема займались: Мітал О.Г., Шило Л.А., Марченко С.К., Орловська Ю.В. та ін.. Привабливість економіки області та її розвиток визначаються вкладами іноземних інвестицій. Одержання іноземних інвестицій, умови їх залучення – це фактори, що характеризують інвестиційну діяльність і сприяють подальшому розвитку зовнішньоекономічних зв’язків.

Загальний обсяг прямих іноземних інвестицій (ПІІ), спрямованих в економіку області, станом на 01.07.2010 року становить 182,6 млн. дол. США. (в розрахунку на одну особу — 110,8 дол. США) Приріст в порівнянні з початком року становить 5,7 млн. дол. США, +3,2% (по Україні - 495,8 млн. дол., +1,2%). За обсягами іноземних інвестицій область посідає 20 місце серед 27-ми регіонів України.

http://www.vin.gov.ua/web/vinoda.nsf/7c5fe6cc4acf8b00c2256e9e00365a4a/36f82a71c4900c4ac22575ca002ff085/Body/0.17F0%21OpenElement&FieldElemFormat=gif

 

Інвестиції надійшли із 41 країни світу. Переважна більшість інвестицій (74,1% загального обсягу) надійшла з країн ЄС – 135,3 млн. дол., з країн СНД – 9,6 млн. дол. (5,3%), з інших країн світу – 37,7 млн. дол. (20,6%).

На підприємствах промисловості зосереджено 99,4 млн. дол. (54,5% загального обсягу прямих інвестицій в область), у т. ч. Переробної – 77,1 млн. дол. та добувної – 21,5 млн. дол. Серед галузей переробної промисловості у виробництво харчових продуктів, напоїв і тютюнових виробів внесено 41,5 млн. дол. прямих інвестицій, хімічну та нафтохімічну – 25,4 млн. дол. [2].


http://www.vin.gov.ua/web/vinoda.nsf/7c5fe6cc4acf8b00c2256e9e00365a4a/36f82a71c4900c4ac22575ca002ff085/Body/0.9790%21OpenElement&FieldElemFormat=gif
http://www.vin.gov.ua/web/vinoda.nsf/7c5fe6cc4acf8b00c2256e9e00365a4a/36f82a71c4900c4ac22575ca002ff085/Body/1.2962%21OpenElement&FieldElemFormat=gif

Майже половина загального обсягу іноземного капіталу (49,9%) зосереджена у м. Вінниці – 91 млн. дол. Також значні обсяги іноземних інвестицій зосереджено у Козятинському районі – 21,5 млн. дол. (11,8%) та Немирівському районі – 18,5 млн. дол. (10,1%). Серед інших регіонів області провідні місця за обсягами іноземних інвестицій утримують м. Ладижин та райони: Барський, Тиврівський, Липовецький, Вінницький.

Сума кредитів та позик, отриманих підприємствами області від прямих інвесторів, на 01.07.2010 р. становила 83,2 млн.дол. Найбільше їх надійшло з Польщі та Російської Федерації.

Протягом 1 півріччя 2010 року в економіку області іноземними інвесторами вкладено 20,6 млн. дол. США прямих іноземних інвестицій.

Із загальної суми 19,4 млн. дол. інвестовано грошовими внесками, також капітал нерезидентів в області зріс за рахунок внесків у вигляді акцій, за рахунок скасування боргу та внесків у вигляді рухомого та нерухомого майна. Найбільший приріст інвестицій спостерігався серед регіонів — лідерів по залученню іноземного капіталу м. Вінниця та Козятинський район (8 млн. дол. США та 1,3 млн. дол. відповідно).

Значний приріст іноземного капіталу у січні­­ – червні 2010р. спостерігався на підприємствах, що здійснюють операції з нерухомим майном, оренду, інжиніринг та надають послуги підприємцям – на 11,8 млн. дол., на підприємствах добувної промисловості – на 1,3 млн. дол.

За цей час зріс капітал нерезидентів із Польщі – на 11,8 млн. дол. та Кіпру – на 2,8 млн. дол. Продовжували нарощувати свій капітал інвестори із Румунії, Туреччини та інших країн.

Про наявність прямих іноземних інвестицій прозвітувало 173 підприємства області [1].

Головними причинами, що зумовлюють невисокі темпи росту показників інвестиційної діяльності Вінницької області та по регіонах України в цілому, є:

1)    надмірний податковий і адміністративний тиск на бізнес;

2)         слабка розвиненість ринкових інститутів – корпоративного сектора, ринку цінних паперів, ринку землі, ринку нерухомості;

3)    низька конкурентоздатність багатьох українських товарів, що робить невигідними вкладення в їх випуск;

4)     недостатня інтегрованість у світову економіку;

5)    нестача оперативної інформації і внаслідок цього зменшення ефективності співпраці між суб’єктами ринку;

6)    відсутність стимулів і механізмів для залучення інвестицій, з боку органів місцевої влади[3].

Очевидно, що низька інвестиційна привабливість регіонів України, небажання вкладати кошти в її економіку, окрім суто економічних причин, зумовлені незацікавленістю чи байдужістю місцевої влади до проблеми залучення інвестицій. Головну роль у процесі її підвищення має відігравати держава, яка володіє для цього необхідними коштами бюджету та позабюджетних фондів і здатна в масштабах всієї країни визначити перспективні напрямки та об’єкти інвестування.

Говорячи про іноземні інвестиції треба враховувати світовий досвід, який показує, що найбільших успіхів у залученні іноземних інвестицій досягають ті країни, які, по-перше, ставлять таку мету, як пріоритетну в своїй економіці, по-друге, використовують при цьому можливо більший набір заходів. Головне тут:

-  створення привабливого інвестиційного клімату;

-   створення міжнародного образу країни як такої, що надає інвестору кращі, ніж інші країни, можливості.

Підводячи підсумок, необхідно сказати, що загалом інвестиційно-підприємницький клімат України є складним. Залучаючи до країни іноземний капітал, не слід забувати, що з нинішньої кризи Україну виведуть лише власні зусилля. Не варто надавати підприємствам з іноземними інвестиціями податкові пільги, яких не мають українські, зайняті у тій же сфері діяльності. Як показав досвід, такий захід майже не впливає на інвестиційну активність іноземного капіталу, але призводить до виникнення на місці колишніх вітчизняних виробництв підприємств з формальною іноземною участю, які претендують на пільгове оподаткування.

 

Література:

1. http://www.myvin.com.ua/ua/news/news_vin/stuff/5002.html

2. http://www.vin.gov.ua/web/vinoda.nsf/web_alldocs/DocSNCB4

3.     Піріашвілі О.Б. Роль інвестиційної діяльності у регіональному розвитку//  Інвестиції: практика та досвід.- 2007.- №21.-С.15-17.