Литвиненко О.Д., Арапетян Г.В.

Харківський національний аграрний університет ім.В.В.Докучаєва

 

СУЧАСНЕ МІСЦЕ ФІНАНСІВ ЗАРУБЕЖНИХ КРАЇН

         Успішний розвиток економіки багато в чому визначається станом фінансів держави. Роль і місце фінансових відносин в економічній структурі особливо підсилились на порозі XXI століття.       Податкове навантаження можна визначити як ефект впливу податків на фінансову систему держави, економіку в цілому та на окремих їх платників.

         Визначення та досягнення ефективного показника податкового навантаження є необхідним для кожної країни, тому що завищене податкове навантаження може спричинити пригнічення виробництва, його тінізацію, зменшення податкових надходжень до бюджету країни тощо.

    Таблиця 1

Податкове навантаження у країнах з розвинутою ринковою економікою

Безымянный.jpg

            Як свідчать дані таб.1, найвища питома вага податків у ВВП у скандинавських країнах, зокрема у Норвегії, Данії, Швеції. У них склалась достатньо раціональна й ефективна система розподілу і використання зібраних коштів на соціальні цілі. Найменший рівень податкового навантаження характерний для США. Тут це зумовлено використанням податкової політики як засобу створення сприятливих умов для діяльності промислових компаній, що потребує низького рівня оподаткування. Також для визначення податкового навантаження в країні необхідно звернути увагу на ставки податків. Для порівняння виберемо три податки, які займають основну частину в податкових надходженнях до бюджету у більшості країн: податок на прибуток підприємств, податок на доходи фізичних осіб та податок на додану вартість (ПДВ) (табл.2).

Таблиця 2

Ставки податків у країнах світу на 15.02.2009 р.,%

Безымянный2.jpg

            Як бачимо з даних табл.2, ставки податків у країнах з розвинутою ринковою економікою дуже різноманітні. Це залежить від специфіки та орієнтації податкової політики у цих країнах. Пуста клітинка ПДВ навпроти США – не випадково, такого податку у США немає. В цій країні застосовують податок з продажу як різновид податку з обороту, а в багатьох країнах світу перевага віддається прямим податкам (таким, як прибутковий, корпоративний, на майно, на землю, на спадщину та ін.).

         Оптимальним можна вважати рівень податкового навантаження, що передбачає вилучення частини доходів економічних суб’єктів, що не перешкоджає їхньому ефективному індивідуальному розвитку, і водночас, що є достатнім для втручання держави в економічні процеси, необхідні для підвищення ефективності національної економіки в цілому.

 

         1. www.nbuv.gov.ua/portal/Soc_Gum/freu/2009_19/64_1. pdf

         2. www.readbookz.com/books/115.html

            3. http://www.gzt.ru/topnews/economics/265732.html