Економічні науки/4.Інвестиційна діяльність і фондові ринки

к.е.н., доцент Поліщук О.А., Клімова В.В.

Вінницький торговельно-економічний інститут КНТЕУ

Характерні особливості використання

фінансових інвестицій

 

За сучасних умов ринкових перетворень в Україні закономірним результатом є формування ринку цінних паперів. Тому все більш актуальним та привабливим у розвитку підприємства є виправдане здійснення  фінансових інвестицій. Така спрямованість інвестицій може бути викликана необхідністю ефективного використання інвестиційних ресурсів, сформованих до початку здійснення реального інвестування за відібраними інвестиційними проектами; у випадках, коли кон’юнктура фінансового ринку дозволяє одержати значно більший рівень прибутку на вкладений капітал, аніж операційна діяльність на «затухаючих» товарних ринках; за наявності тимчасово вільних грошових активів, пов’язаних із сезонною діяльністю підприємства; у випадках наміченого «захоплення» інших підприємств у переддень галузевої, товарної або регіональної диверсифікації своєї діяльності шляхом вкладення капіталу в їх статутні фонди (або придбання відчутного пакета їх акцій) та в низці інших випадків.

Дана тема цікавила багато науковців, серед яких Федоренко В.Г., Шевчук В.Я., Шпек Р., Щукін Б.М., Якушин Л.С. та ін.

Метою дослідження є виявлення особливостей здійснення фінансових інвестицій та привабливість їх використання у розвитку та інвестиційній діяльності підприємства.

Фінансові інвестиції являють собою  вкладення в фінансові інструменти. На відміну від виробничого фінансове інвестування не передбачає обов'язкового створення нових виробничих потужностей і контролю за їх експлуатацією. У сучасних умовах фінансовий інвестор, як правило, не бере участі в управлінні реальними активами, покладаючись у цьому на фахівців-менеджерів. Тому процес фінансового інвестування зовні виражається у формі купівлі-продажу цінних паперів.

Здійснення фінансових інвестицій характеризується низкою особливостей, основними з яких є:

1.   Фінансові інвестиції є незалежним видом господарської діяльності для підприємств реального сектора економіки.

2.   Фінансові інвестиції є основним засобом здійснення підприємством зовнішнього інвестування.

3.   У системі сукупних інвестиційних потреб підприємств реального сектора економіки фінансові інвестиції формують інвестиційні потреби другого рівня (другої черги).

4.   Стратегічні фінансові інвестиції підприємства дозволяють йому реалізувати окремі стратегічні цілі свого розвитку більш швидким і дешевим шляхом.

5.   Портфельні фінансові інвестиції використовуються підприємствами реального сектора економіка в основному в двох цілях: отримання додаткового інвестиційного доходу в процесі використання вільних грошових активів та їх проти інфляційного захисту.

6.   Фінансові інвестиції надають підприємству найбільш широкий діапазон вибору інструментів інвестування за шкалою «доходність-ризик».

7.   Фінансові інвестиції надають підприємству достатньо широкий діапазон вибору інструментів інвестування й за шкалою «доходність-ліквідність».

8.   Процес обґрунтування управлінських рішень, пов’язаних зі здійсненням фінансових інвестицій, є більш простим і менш трудомістким.

9.   Висока схильність до коливань кон’юнктури фінансового ринку в порівнянні з товарним визначає необхідність здійснення більш активного моніторингу в процесі фінансового інвестування.

Проте, у наш час фінансові інвестиції не користуються великим попитом, оскільки вони мають багато ризиків: відсотковий, кредитний, діловий, інфляційний, дострокового погашення, ліквідності та інші. Ризик полягає в тому, що очікування власника щодо рівня дохідності цінних паперів можуть не справдитись і якусь частину доходів буде втрачено. При цьому оцінюється очікуваний дохід, а сукупний ризик розглядається як невизначеність щодо можливості отримання цього доходу, тобто як рівень мінливості (варіабельності) доходу. Так, дохідність портфеля, на яку сподівається його власник, є випадковою величиною, і тому його кількісна оцінка не може бути однозначною, що і знижує попит на використання даного виду інвестицій.

Можна сказати, що конкретна компанія підключається до фінансового ринку у двох основних випадках: по-перше, за необхідності створення або коригування капітальної структури у бік підвищення її ефективності через емісію цінних паперів, переважно акцій та облігацій; по-друге, під час формування портфеля цінних паперів через купівлю-продаж цінних паперів інших корпорацій. Зазначені форми зв'язків кожного підприємства з фінансовим ринком мають постійний характер, тобто зв'язок з ринком підтримується постійно. Це зумовлюється насамперед тим, що в умовах розвиненої ринкової економіки емісія і розміщення власних цінних паперів серед певного кола інвесторів — основне джерело зовнішнього фінансування, особливо у фазах спаду і кризи.

Отже, фінансові інвестиції є досить привабливим та зручним способом вкладання коштів. На даному етапі розвитку їх використання лише розпочинається, проте його гальмує страх інвесторів перед високими ризиками.

Для ширшого використання фінансових інвестицій, на мою думку, необхідно впроваджувати елементи фінансової і стабілізаційної політики, пріоритетними напрямками якої мають бути: оптимізація ефективності фінансування завдань, які належать до сфери компетенції держави та місцевої влади; розвиток страхових механізмів пенсійного забезпечення, медичного обслуговування, страхових принципів фінансування отримання вищої та спеціальної освіти; заохочення комерційного кредитування суб’єктів господарської діяльності; заохочення розвитку механізмів випуску корпоративних облігацій, розрахованих як на внутрішній, так і на зовнішній ринки; цілеспрямований розвиток інститутів та інструментів фондового ринку України.

 

Література:

 

1.      Федоренко С. В. Проблеми залучення іноземних інвестицій і розвиток економіки України // Про приватизацію: Держ. інформ. бюл. — 1999. — № 2.

2.      ЯкушинЛ. С. Строительство инвестиции//экономика стрва. —1991. — № 4.

3.      Загальнодоступна інформаційна база даних ДКЦПФР про ринок цінних паперів [Електрон. ресурс]. – Режим доступу:  http://www.stockmarket.gov.ua/