Экономические науки/6.Маркетинг и менеджмент

Демчук І.О., доц. Боровська О.Г.

Вінницький торговельно-економічний інститут КНТЕУ, Україна

Роль бренду у формування привабливості підприємства «Де Люкс»

Кінцева мета підприємства – перемога в конкурентній боротьбі. Причому перемога не разова, не раптова, а як закономірний підсумок постійних та грамотних зусиль підприємства. Досягається вона чи ні – залежить від конкурентоспроможності товарів, тобто від того, наскільки вони кращі порівняно з аналогами – продукцією інших підприємств. Споживачі в цьому ланцюжкові відіграють не останню роль. Їхня поведінка, смаки та уподобання викликають загострення конкурентної боротьби між виробниками товарів і саме на даному етапі надзвичайно актуальним постає питання впровадження ефективного брендінгу.

Відомо, що ціна, якість, збут, реклама – основні чинники конкурентоспроможності товару. Але не останнє місце в перерахованому переліку посідає й торгова марка. Торгова марка – це всього лише символ, але символ з більшим потенціалом, тому що сильна торговельна марка є економічно ефективним інструментом маркетингу. Торгова марка є уособленням знаку якості і вираженням певної марочної ідеї. Головним призначенням торгової марки є підтвердження високої якості продукції, підтримання високого іміджу товаровиробника. Відомі торгові марки мають можливість значно підвищувати ціну на свою продукцію порівняно з іншими виробниками без відомого статусу.

Можна відмітити, що використовуючи у лексиконі термін «бренд», мова йдеться про підвищений рівень знань про торгову марку. Огляд деяких літературних джерел щодо сутності поняття «бренд» дозволив дійти до висновку, що серед низки практиків та теоретиків, що займаються вивченням даної проблеми, немає однозначноїї думки щодо змісту даного поняття. Наприклад, на думку А.Репьєва, який є засновником «Школи реклами А.Репєва», «бренд – це та поінформованість про відмінні якості товару, послуги або любого іншого об’єкту, та репутація, той імідж, ті асоціації, які виникають в свідомості людей, коли вони почули або побачили атрибути цього об’єкта» .

Один з основоположників теорії брендінгу визначає: «Бренд – це невловима сума властивостей продукту: його імені, упаковки й ціни, його історії, репутації та способи рекламування. Бренд також є сполученням вражень, які він справляє на споживачів, й результатом їх досвіду у використанні бренду. Зозульов О.В. дає таке визначення: “бренд – це вдало диференційована торгова марка, тобто така, що у свідомості споживача асоціюється з певними перевагами чи вигодами, чітко вирізняється з-поміж марок конкурентів та характеризується високим рівнем лояльності з боку споживачів» [1].

Конкурентоспроможний брендінг можна уявити як «перехрестя», на якому відбувається «зустріч» тих потреб і категорій корисності, що цінять споживачі і тих сильних сторін конкуруючих компаній, на основі яких вони сформували свої бренди. Перемагає у конкурентній боротьбі той бренд і ті товари, які найбільше відповідають запитам і очікуванням споживача за прийнятну для них ціну. Саме такий бренд можна назвати конкурентоспроможним, а, отже, і сильним, оскільки він здатний забезпечити конкурентоспроможність та реалізувати конкурентні переваги підприємства та забезпечити його лідерські позиції на ринку з високою прибутковістю [11].

Велике значення у створені бренду відіграє формування такої системи комунікацій, яка здатна донести сутність та переваги бренду до цільової аудиторії. Особливо гостро це питання постає в умовах інформаційного перевантаження сучасного суспільства та постійного збільшення витрат підприємств на маркетингові комунікації. Незважаючи на суттєві переваги, які приносить створення брендів, українські підприємства досить повільно впроваджують бренд-орієнтоване управління.

Наукові розробки в цьому напрямку здійснювали зарубіжні вчені, зокрема:      Д. Аакер, Т. Амблер, Б. Бранс, Дж. Бернетт, С. Девіс, П. Дойль, Ф. Котлер, С. Мінетт, Л. Персі, Х. Прингл, Е. Райс, Дж. Росситер, М. Томпсон та вітчизняні і російські науковці: В. Домнін, Л. Бук, А. Войчак, С. Велещук, А. Длігач, О. Добрянська, О. Зозульов, О. Мороз, А. Павленко, Г. Почепцов, В. Перція, Т. Примак, В. Пустотін, Є. Ромат, Г. Решетнікова, А. Старостіна, О. Тєлєтов, К. Ульянова, О. Штовба, Н. Чухрай, А. Філюрін, Д. Яцюк та багато інших. Проте на сьогодні майже відсутні дослідження підходів до формування брендів підприємств, у той час як потреба в теоретичних та прикладних розробках створення і управління брендами на  ринку дуже висока.

Крім того, в літературі недостатньо висвітлено питання побудови бренд-орієнтованих комунікацій, які б дозволяли коректно та ефективно пояснювати споживачам переваги бренду і забезпечувати довгострокову взаємодію з ними. За таких умов дослідження засад створення брендів та формування бренд-орієнтованої системи управління комунікаціями з урахуванням особливостей сучасних українських ринкових умов є своєчасним і необхідним завданням. Недостатнє вивчення зазначених питань, їх велике теоретичне та практичне значення обумовили вибір теми дослідження, його мету і завдання.

Основною метою даної роботи є дослідження маркетингової діяльності на приватному підприємстві «Де Люкс», яке знаходиться умісті Бершадь, Вінницької області. Для досягнення мети поставленні наступні завдання:

-                     вивчити позитивні сторони та недоліки діяльності підприємства «Де Люкс»;

-                     дослідити та запропонувати шляхи виправлення слабкої сторони на сильну у діяльності підприємства;

-                     здійснити оцінку результату проекту;

-                     розробити план заходів;

-                     розробити комунікативну схему;

-                     здійснити обробку даних,одержаних  шляхом анкетування, телефонного інтерв’ю;

-                     визначити ефективність проекту щодо удосконалення маркетингової діяльності у магазині та визнання його брендом.

Позитивні сторони діяльності ПП «Де Люкс»:

-                     сталий обсяг прибутку;

-                     доступні ціни;

-                     ефективність управлінського апарату;

-                     користується попитом серед жителів міста.

Недоліки роботи підприємства:

-                     незначна величина частки на ринку області;

-                     відсутня система маркетингових комунікацій;

-                     відсутній досконало сформований образ фірми(БРЕНД).;

-                     відсутність відділу маркетингу.

Для покращення діяльності та впізнаваності підприємства ми пропонуємо такі основні цілі програми:

-                     Створення відділу маркетингу;

-                     Підвищення ролі служби маркетингу в організаційній структурі фірми;

-                     Залучення торгових посередників та збільшення мережі  магазинів у Бершадському районі,а в майбутньому – вихід на Вінницьку область;

-                     Збільшення сегменту ринку;

-                     Створення назви бренду;

-                     Розробка емблеми  бренду;

-                     Розробка салогану підприємства;

-                     Налагодження системи знижок.

Проведені дослідження дали можливість визначити, що споживачі виявили бажання бачити рекламу даного магазину на упакувальних пакетах, що є досить оригінальним та новим для нашого магазину.

Основною метою проекту є збільшення кількості потенційних клієнтів, збільшення товарообороту, більша впізнаваність магазину «Де Люкс» і отримання значних переваг перед конкурентами.

При проведені дослідження нами було використано такі методи: анкетування та телефонне інтерв’ю.

З’ясувалось, що з 100% опитуваних, 35,4%  здійснюють купівлі в  магазині ПП «Де Люкс».

Отже, здійснивши аналіз проведеного нами анкетування, можна сказати що магазин «Де Люкс» є брендом, що розвивається ( 34,3% продовольчі товари; 34,8% непродовольчі товари).

Проаналізувавши отримані дані та висвітливши їх вище, ми пропонуємо магазину маркетинговий проект підприємства, де особлива увага приділяється розробці назви бренду. Серед численної кількості запропонованих варіантів обирається такий «De Luxe – товари люкс». Назва несе у собі зміст продукції яка продається і яку пропонує підприємство на ринок. Потім обов’язково розробити емблему бренду.

Здійснити створення спеціалізованих магазинів у районах міста Бершаді, а в майбутньому – вихід на область.

На основі аналізу тенденцій розвитку ринку  й узагальнення існуючих наукових досліджень розкрито значення бренду для підприємств та доведено, що у сучасних умовах бренд стає одним із ключових факторів конкурентоспроможності, інструментом захисту підприємства від конкурентів та побудови зв’язків зі споживачами.  Отримані висновки щодо визначення сутності бренду та його місця в системі маркетингу дозволяють підприємствам забезпечувати довгострокову конкурентоспроможність завдяки впровадженню бренд-орієнтованого управління та використанню властивих брендингу переваг в господарюванні.

Література:

1.                     Зозульов О.В. Брендінг чи антибрендінг: Що вибрати в Україні?// Маркетинг в Україні. - № 4, 2002. – С. 26-28.

2. Зозульов О.В. Позиціонування брендів: українські проблеми // Маркетинг в Україні. – 2002. - №3. – С. 15.

3. Махнула С.М. Методика оцінювання параметрів конкурентоспроможності торгової марки як елементу її потенціалу // Актуальні проблеми економіки. – 2006. - №1. – С.80-84.