Малишева Оксана Дмитрівна

НТУУ «КПІ», Україна

Дослідження цін на ринку монополістичної конкуренції на прикладі ринку позашляховиків України

На сьогоднішньому етапі, в умовах ринкової економіки ,коли спостерігається загострення конкуренції, питання ціни є дуже важливим. Адже ціна – це єдиний чинник діяльності, єдиний елемент комплексу маркетингу, що створює прибуток . Значною мірою цінові стратегії залежать від типу ринку та характеру попиту і цінності товару для споживача. В наш час,як в Україні,так і у світі найпоширенішим типом ринку є ринок монополістичної конкуренції, який характеризується широким діапазон цін, тому дослідження цін на даному ринку є актуальним.

         Для дослідження мною було обрано автомобільний ринок, так як цей ринок  має яскраво виражений монополістичний характер конкуренції. А сегмент позашляховиків було обрано через те,що цей сегмент займає більше 24%  українського ринку і має високу динаміку зростання. Для дослідження було відібрано такі моделі автомобілів:


HYUNDAI Tucson

Chery Tiggo

Mitsubishi Outlander XL

Kia Sorento

ВАЗ Нива 2121

Chevrolet Captive

Chevrolet Niva

Honda CR-V

Nissan Qashqai 

Renault Duster

SsangYong  Kyron

Suzuki Grand Vitara

Toyota  RAV4


При визначенні цінового рівня в рамках стратегії ціноутворення виділяють три типи стратегій (див. рис. 1): стратегія цінового прориву (стратегія «низьких цін»), стратегія преміальних цін (стратегія «високих цін»), стратегія нейтральних цін.

Рис.1

До зони цінового прориву  потрапили,такі марки,як Chery та SsangYong, що пояснюється, тим,що ці марки є досить новими на українському ринку і прагнуть  проникнути на ринок. До зони преміальних цін потрапили Toyota, Suzuki, Mitsubishi, що пояснюється тим,що дані марки давно на українському ринку, зарекомендували себе ,як потужні бренди. Решта марок потрапили в зону нейтральных цін, але не дивлячись на це, диференціація по ціні у них досить значна.

Наступним кроком став аналіз цінових рівнів (рис.2). Діапазон цін досить широкий, що дозволяє компаніям розширити коло споживачів, цим самим зміцнюючи свої конкуренті позиції. Найбільша різниця в ціні спостерігається у марок Toyota, Suzuki, Mitsubishi, які використовують стратегію преміальних цін, що дає підставу думати,що саме велика кількість модифікацій товару та різні рівні цін на них,дають змогу перейти до високих цін та якнайповніше охопити свій сегмент споживачів.

Рис. 2

Підсумовуючи,можна сказати,що автомобільний ринок -  це класичний приклад ринку  з монополістичним типом конкуренції,який  складається з безлічі покупців і продавців, що здійснюють операції не за єдиною ринковою ціною, а в широкій гаммі цін. Наявність великого діапазону цін пояснюється здатністю продавців запропонувати покупцям різні варіанти товарів. Покупці беруть до уваги різницю в пропозиціях і готові платити за товари різні ціни. Щоб виділитися чимось, окрім ціни, продавці прагнуть розробити багатообразні пропозиції для окремих споживчих сегментів і широко користуються практикою привласнення товарам марочних назв, рекламою і методами особистого продажу.

Література:

1. Маркетингова цінова політика. Навчальний посібник. Автор: Длігач А.О. Издательство: Профессионал, 2006.-304с. ISBN: 567-533-2535-7

2.  Дугіна С.І. Навч. посібник. Маркетингова цінова політика— К.: КНЕУ, 2005.— 393 с.  ISBN: 347-477-9836-9

3. Автомобільний аналітичний портал:  http://autoconsultant.com.ua

4. Автомобільний портал:  http://www.autoexpert.in.ua