Ніконєнко А.В.

НАЦІОНАЛЬНИЙ ТЕХНІЧНИЙ УНІВЕРСИТЕТ УКРАЇНИ «КИЇВСЬКИЙ ПОЛІТЕХНІЧНИЙ ІНСТИТУТ»

ФАКУЛЬТЕТ МЕНЕДЖМЕНТУ ТА МАРКЕТИНГУ

ПЕРСПЕКТИВИ РОЗВИТКУ ЕЛЕКТРОННОГО БІЗНЕСУ В УКРАЇНІ

Електронний бізнес - це спосіб заробітку грошей за допомогою електронних пристроїв; це надання послуг або кінцевого продукту через електронні засоби: телебачення, телефон, Інтернет.

Електронний бізнес – це якісно нові технології роботи, які дозволяють компанії досягти конкурентної переваги за рахунок покращення обслуговування своїх клієнтів і оптимізації бізнес стосунків з партнерами. Інтернет-технології є одним з основних, але не єдиним ключовим аспектом в електронному бізнесі.

Електронна комерція це - один з елементів електронного бізнесу. Вона пов'язана з виконанням функцій маркетингу, включаючи продаж товарів і послуг через Інтернет споживачеві. Більшість фахівців виділяють дві складові частини електронного бізнесу.

Електронний Бізнес (e-Business) - будь-яка форма бізнес процесу, у якому взаємодія між суб'єктами відбувається електронним способом. Важливо відрізняти електронний бізнес від електронної комерції. «Онлайн» продажу або Електронна Комерція (e-Commerce) - процес, який чинять електронним способом, в результаті якого право власності або право користування товаром (послугою) було передано від однієї особи до іншої. З цієї точки зору, Електронна комерція - приватний випадок Електронного Бізнесу.

Поєднання слів "електронний бізнес" містить головну ідею - зробити бізнес операції електронними і перевести їх в Internet середу. Суть електронного бізнесу не обмежується програмним забезпеченням і комп'ютерами, як традиційне підприємство не складається лише з офісу і копіювального апарату. Реалізація цієї ідеї потребує перегляду всієї моделі ділового обороту. Як і традиційний, електронний бізнес вимагає комплексного підходу, що включає планування та управління, підтримуване технологією, процесами та структурою. У разі електронного бізнесу основний тягар підтримки лягає на безпечне і надійне програмне та апаратне забезпечення, мережі, канали зв'язку і, звичайно ж, Internet.

Впровадження системи електронного бізнесу дозволяє компанії:

·        збільшити прибуток, знизити витрати;

·        оптимізувати внутрішні і зовнішні інформаційні потоки;

·        Значно прискорити бізнес-процес (постачання, виробництво, продаж, обслуговування клієнтів);

·        Скоротити складські запаси;

·        набути нові канали маркетингу та дистрибуції;

·        підвищити якість обслуговування клієнтів і ефективність роботи з дистриб'юторами;

·        запропонувати дистриб'юторам і клієнтам value added services;

·        отримати довгострокові конкурентні переваги.

Фактори, які перешкоджають розвитку електронного бізнесу в Україні:

        недостатній економічний потенціал і недовір'я простого користувача;

Одна з проблем ведення електронного бізнесу - захист інформації. Користувач повинен стежити за тим, щоб On-line платежі в Мережі, також як і введення інформації про утримувача картки, проходили по захищеному протоколу зв'язку.

        недостатній рівень державних гарантій і правових норм;

Однією із основних проблем розвитку електронного бізнесу в Україні взагалі, і Інтернет-сектора фінансових послуг зокрема, є прогалини у законодавчій базі. В Україні не існує законодавчих актів, які б чітко регулювали сферу Інтерент-послуг.

        нерозвиненість сервісу, доставки товарів і надання послуг;

Розвиток електронного бізнесу значною мірою буде залежати від політики держави у даній сфері діяльності, а саме: в першу чергу від встановлення нормативно-правової бази. Вирішення питань правового регулювання сфери Інтернет-послуг повинно стати основою для врегулювання наявних й потенційних ризиків, серед яких: ухилення від податків, шахрайство, порушення прав інтелектуальної власності та ін. Тому закріплення основ електронної комерції у Цивільному кодексі України та подальший розвиток правового регулювання сфери Інтернет-послуг повинні закласти фундамент для розквіту електронного бізнесу в нашій державі.

Також, держава повинна приділити більше уваги таким питанням, як: податкові пільги в сфері електронного бізнесу, вкладання коштів в освіту, високі технології, розвиток телекомунікацій, Інтернету, а також організацію їх інфраструктури.

Що стосується, забезпечення безпеки даних та якості сервісу у сфері електронної комерції, то необхідно відзначити, що ці чинники в першу чергу залежать лише від діяльності самої організацій, що надає послуги у дані сфері бізнесу.

Можливо, використання електронного бізнесу в Україні не отримало такого масштабного розвитку як у таких країнах, як Данія, США, Швеція, Швейцарія та все одно наша держава має значні перспективи розвитку даної сфери діяльності, адже може врахувати досвід інших країн, які пройшли такий же шлях становлення та розвитку електронної комерції.

Безсумнівно, ЕБ при грамотному вкладенні коштів в його розвиток може принести великі прибутки компаніям, які вирішили використовувати його нарівні зі звичайним бізнесом. ЕБ відкриває масу нових можливостей для компанії, а одним з головних достоїнств є швидкість здійснення більшості операцій пов'язаних з ним.

Література:

1.     State of the Internet 2000. United States Internet Council&ITTA Inc., 2000, http:// www.usic.org.

2.     Журнал «ПЛ Комп'ютери» за Січень 2002 рок