Економіка\7. Облік і аудит

Тихонченко О.С., Іваніна О.О.

Донецький національний  університет економіки і  торгівлі

імені Михайла Туган - Барановського

 

СИСТЕМА ВНУТРІШНЬОГО БУХГАЛТЕРСЬКОГО КОНТРОЛЮ ТА ЇЇ ВДОСКОНАЛЕННЯ

 

В умовах ринкової економіки стрімко зростає значущість внутрішнього бухгалтерського контролю та фінансової звітності підприємства, що є основним джерелом інформації, необхідної внутрішнім та зовнішнім користувачам для оцінки діяльності підприємства в цілому, для здійснення фінансового аналізу, прийняття ділових та управлінських рішень.

Система бухгалтерського обліку та фінансової звітності в Україні потребує реформування, запровадження методології розкриття економічної інформації за міжнародними стандартами для забезпечення відкритості, прозорості та зіставності фінансової звітності суб’єктів господарювання. Це допоможе Україні наблизитись до європейського рівня стандартизації, залучити іноземні інвестиції в економіку країни та вийти на міжнародний ринок капіталу.

Разом із вдосконаленням системи бухгалтерського обліку постає необхідність і у вдосконаленні внутрішнього бухгалтерського контролю (далі ВБК) в системі внутрішнього фінансового контролю (далі ВФК) на підприємстві.

Підвищення ефективності внутрішнього бухгалтерського контролю дозволить запобігти зловживанням і порушенням звітно – економічної інформації, усуненню негативних явищ та недопущення їх у майбутньому, що обумовлює актуальність даного напрямку дослідження ВБК в системі ВФК підприємства в цілому.

Дослідженням питань з ефективності внутрішнього бухгалтерського контролю у системі внутрішнього фінансового контролю займалися такі вчені: Л.О. Сухарева, М.Т. Білуха, Є.В.Калюга, Н.І. Рубан, В.В. Сопко, В.О.Шевчук.

Метою написання статті є дослідження напрямків удосконалення теоретичних та практичних аспектів ВБК в ВФК підприємства.

Контроль за фінансовою діяльністю підприємств і організацій є однією із найважливіших функцій керівництва і управління. Це система спостереження і перевірки відповідності процесу функціонування об'єкта, визначення результатів управлінського впливу на керований об'єкт з виявленням відхилень, допущених в ході виконання цих рішень. Суть контролю полягає в тому, щоб за допомогою певної системи перевірок, встановити причини і винних у відхиленнях з метою усунути негативні явища, щоб не допустити їх у майбутньому, а також забезпечити виконання господарських планів, раціональне використання матеріальних, трудових і фінансових ресурсів [3].

У більшості розвинутих країн світу фінансовий контроль здійснює Рахункова палата, а також урядові контрольно-ревізійні служби. На приватних підприємствах контроль держави за їхньою діяльністю обмежується перевірками своєчасності й повноти відрахувань до бюджету, правильності ведення бухгалтерського обліку, дотримання чинного законодавства з питань оплати праці найманих працівників, виконання державних контрактів і зобов'язань ( контроль за використанням бюджетних коштів). Решта питань, пов'язаних із забезпеченням ефективності діяльності приватних підприємств, підлягає внутрішньому контролю, який здійснюється самостійними підрозділами підприємств або аудиторами [4].

Але не мало проблем повязаних із забезпеченням якості обліково – економічної інформації, як в приватних підприємствах, так і в бюджетних закладах, повинні вирішуватися в системі ВФК [6].

Багаторічна практика аналізу фінансово-господарської діяльності підприємств та стану бухгалтерського обліку на них свідчить про дуже низьку ефективність внутрішнього бухгалтерського контролю, який функціонує на базі існуючого законодавства. Згідно з Законом України від 16.07.99 №996-ХIV “Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні”, відповідно до якого питання організації бухгалтерського обліку на підприємстві належать до компетенції його власника або уповноваженого органу відповідно до законодавства та установчих документів. Керівник підприємства зобов’язаний створити необхідні умови для правильного ведення бухгалтерського обліку, а головний бухгалтер або особа, на яку покладено ведення бухгалтерського обліку, - забезпечити дотримання на підприємстві встановлених єдиних методологічних засад бухгалтерського обліку, організувати контроль за відображенням  на рахунках  бухгалтерського обліку  всіх господарських операцій, забезпечити перевірку стану бухгалтерського обліку у філіях, представництвах, відділеннях та інших відокремлених підрозділах підприємства, якщо такі є [5].

За допомогою внутрішнього бухгалтерського контролю в системі  ВФК підприємств можна виявити і класифікувати основні порушення, які виникають в ході організації та ведення такого обліку, а також проаналізувати наслідки порушень.

Виходячи з багаторічного досвіду проведення перевірок та ревізій системи бухгалтерського обліку та фінансової звітності серед недоліків такого типу слід виділити: порушення порядку проведення інвентаризації; не затвердження графіку документообігу та інші порушення, які представлені на рисунку 1.

 Рис. 1. Порушення організації бухгалтерського обліку [3]

Порушення в організації обліку найчастіше призводять до незаконних витрат, недостач майна, зайвого нарахування платежів до бюджету, лишків необоротних активів, ТМЦ, орендованих основних засобів. Серед порушень цієї групи можна виділити найпоширеніші: списання видатків без підтверджуючих документів, неповне (несвоєчасне) оприбуткування ТМЦ, невідображення окремих господарських операцій (рис.2.).

Рис. 2. Порушення в методології бухгалтерського обліку[5]

 

У першу чергу такого роду порушення пов’язані із прагненням суб’єктів господарювання штучно знизити податкове навантаження. Наслідками таких порушень у бухгалтерському обліку є: здійснення витрат не за цільовим призначенням, завищення кредиторської заборгованості, заниження вартості активів, лишки грошових коштів і матеріальних цінностей, заниження вартості основних засобів і ТМЦ, заниження орендної плати, неповне оприбуткування, зайве нарахування платежів до бюджету.

Інші порушення бухгалтерського обліку: недодержання порядку оформлення бухгалтерських документів; застосування бланків і регістрів невстановлених форм; невідповідність між даними аналітичного і синтетичного обліку; невідповідність між показниками фінансової звітності; порушення терміну подання авансових звітів; ведення 2 касових книг; ведення 2 Головних книг.

Основна маса  порушень цієї групи допускається бухгалтерами виключно з приводу недбалого виконання ними своїх службових обов’язків. Внаслідок чого можуть бути здійснені витрати не за цільовим призначенням. Разом з тим існує гостра проблема в тому, що внутрішній бухгалтерський контроль - доволі часто не виявляє реальних проблем, пов’язаних  з фінансовими результатами, підтверджує фальшиву звітність тощо.

Тому необхідно делегувати упорядковані посадові обов’язки між працівниками, котрі беруть участь у формуванні інформації, щодо ведення справ і формування інформації, допоможе уникнути зловживань і крадіжок, а також виявляти випадкові помилки.

Дуже важливим напрямком внутрішнього бухгалтерського контролю є вдосконалення нормативно-правових документів та методичних рекомендацій, що мають чітко і не двозначно регулювати всі аспекти здійснення ВБК та фінансової звітності на підприємстві спираючись на світовий досвід вищих органів державного фінансового контролю з питань і особливостей проведення перевірки системи бухгалтерського обліку.

Вирішення проблеми правового й методологічного забезпечення фінансового контролю дасть можливість створити принципово нову систему ВФК всіх розпорядників бюджетних коштів, впровадити сучасний методичний, логічний, матеріально-технічний й інформаційний ефективний внутрішній  бухгалтерський контроль.

Одним із основних важелів досягнення міцної фінансової дисципліни на підприємстві, ефективного попередження порушень і недоліків у веденні бухгалтерського обліку, а у кінцевому результаті – ефективного управління підприємством – є запровадження обов’язкового внутрішнього фінансового контролю на підприємствах усіх форм власності [3].

Основною метою здійснення такого контролю має стати: забезпечення законності формування та ефективного використання фінансових та матеріальних ресурсів; вивчення причин та обставин, що призвели до порушень в бухгалтерському обліку; запобігання прийняттю управлінських рішень, які можуть мати в майбутньому негативні наслідки для об’єкта фінансового контролю й держави; нагляд за відповідністю об’єкта фінансового контролю прийнятим управлінським рішенням; аналіз виконання управлінських рішень, дослідження їх впливу на об’єкт фінансового контролю тощо.

Також суттєвим у вирішенні проблеми якісного бухгалтерського обліку та ефективного управління підприємством є удосконалення системи підготовки та перепідготовки кадрів з питань бухгалтерського обліку та фінансової звітності; покращення матеріально-технічного, наукового та інформаційно-аналітичного забезпечення системи державного фінансового контролю;  забезпечення фінансової правосвідомості громадян; запровадження порядку застосування міжнародних стандартів при складанні фінансової звітності суб’єктами господарювання; перехід на автоматизацію системи бухгалтерського обліку - введення на підприємствах єдиної комп’ютерної мережі, що дозволить зробити процес обліку менш трудомістким.

Таким чином бухгалтерський облік і фінансова звітність підприємств в Україні є найбільш проблемною ділянкою в системі внутрішнього бухгалтерського контролю і потребує негайного переходу на новий удосконалений рівень. Тому що саме завдяки належному внутрішнього бухгалтерського контролю у системі ВФК є надійною гарантією достовірності результатів фінансово-господарської діяльності підприємств, що створить умови для залучення іноземних інвестицій в національну економіку.

 

Список використаних джерел:

 

1.     Про державну контрольно-ревізійну службу в Україні: Закон України від 26.01.93 №2939 – ХІІ // Відомості Верховної Ради України, 1993. - №13.

2.     Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні: Закон України від 16.07.99 № 996-ХІV// Бух.облік і аудит,– 1999.– №6

3.     Білуха М. Т. Фінансовий контроль: теорія, ревізія, аудит: Підручник. – К. Українська академія оригінальних ідей. – 2006.

4.     Калюга Є.В. Фінансово-господарський контроль у системі управління: Монографія. – К., 2003.

5.     Сопко В.В. Бухгалтерський облік. – К.: Техніка, 2000.

6.     Сухарева Л.О. Внутрішній бухгалтерський контроль.- Д: ДонНУЕТ,2009.-137с.