Право/ 2. Адміністративне і фінансове право

К.ю.н. Городецька І.А.

Ніжинський державний університет імені Миколи Гоголя, Україна

Досвід адміністративно-юрисдикційної діяльності

у сфері використання та охорони земельних ресурсів Республіки Узбекистан

 

Главою 12 Земельного кодексу Республіки Узбекистан встановлені основні задачі контролю за використанням і охороною земель (ст. 83), органи, що здійснюють державний контроль за використанням і охороною земель (ст. 84) та порядок здійснення державного контролю за використанням і охороною земель (ст. 85) [1]. Положення про державний контроль за використанням і охороною земель, затверджене Постановою Кабінету Міністрів Республіки Узбекистан від 16.02.2005 р. № 66 [2], визначає порядок здійснення державного контролю за використанням і охороною земель юридичними та фізичними особами, а також правові основи діяльності державних органів, що його здійснюють. Державний контроль за використанням і охороною земель у Республіці Узбекистан здійснюється органами державної влади на місцях, а також спеціально уповноваженими державними органами, якими являються: Державний комітет по земельним ресурсам, геодезії, картографії та державному кадастру Республіки Узбекистан; Державний комітет Республіки Узбекистан по охороні природи. Державний контроль за використанням та охороною земель від імені цих органів здійснюється посадовими особами, визначеними у пунктах 9 і 10 Положення про державний контроль за використанням і охороною земель [2]. Державний контроль за використанням і охороною земель здійснюється в порядку, встановленому Законом Республіки Узбекистан “Про державний контроль діяльності господарюючих суб’єктів” [3] та Положенням про порядок координації перевірок діяльності господарюючих суб’єктів, що проводяться контролюючими органами, зареєстрованим в Міністерстві Юстиції      26.04.2001 р. № 1029. Ці нормативно-правові акти розроблені з метою подальшого узгодження перевірок господарюючих суб’єктів, усунення фактів паралелізму та дублювання перевірок, здійснюваних різними контролюючими органами, недопущення їх безпідставного втручання в діяльність господарюючих суб’єктів.

Відповідно до п. 15 Положення про державний контроль за використанням і охороною земель [2], при виявленні порушень земельного законодавства, уповноважені посадові особи державних органів, що здійснюють державний контроль за використанням і охороною земель, визначають види правопорушень, шкоду, спричинену порушенням земельного законодавства, конкретних винних осіб і оформляють матеріали по правопорушенням у порядку, встановленому законодавством. Так, відповідно до вимог ст. 266-1 Кодексу Республіки Узбекистан про адміністративну відповідальність, органам Державного комітету по земельним ресурсам, геодезії, картографії та державного кадастру Республіки Узбекистан підвідомчі справи про адміністративні правопорушення, передбачені ст. 65 (за виключенням забруднення земель промисловими та іншими відходами, хімічними та радіоактивними речовинами і стічними водами), ст. 68 (за виключенням земель міст і селищ, земель природоохоронного, оздоровчого, рекреаційного призначення, земель водного фонду) та ст. 69 [4]. Розглядати справи про адміністративні правопорушення та накладати адміністративні стягнення у вигляді штрафу від імені органів Державного комітету по земельним ресурсам мають право: Головний державний інспектор з контролю за використанням та охороною земель і його заступники; державні інспектори Республіки Каракалпакстан, областей і районів з контролю за використанням та охороною земель. Провадження у справах про адміністративне правопорушення досить детально регламентовано Кодексом Республіки Узбекистан про адміністративну відповідальність [4].

Таким чином, аналіз адміністративно-юрисдикційної діяльності у сфері використання й охорони земельних ресурсів Республіки Узбекистан дав змогу визначити низку питань, які слід враховувати при з’ясуванні напрямів подальшого вдосконалення зазначеного виду діяльності, а саме: чітке розмежування компетенції контролюючих органів, що не призводило б до паралелізму та дублювання повноважень зі здійснення контролю за використанням та охороною земель; оптимізацію організації взаємодії органів, які здійснюють контроль за використанням та охороною земель.

Література:

          1. Земельный кодекс Республики Узбекистан : Парламент; Кодекс Республики Узбекистан, Кодекс, Закон от 30.04.1998 № 598-I. (Ведомости Олий Мажлиса Республики Узбекистан, 1998 г., № 5-6, ст. 82). Редакция от 25.12.2009 [Электронный ресурс] : Информационно-правовая система “Законодательство стран СНГ”. – Режим доступа к источнику :

          http://www.base.spinform.ru/show_doc.fwx?regnom=845&page=1

2.                 Положение о государственном контроле за использованием и охраной земель : Кабинет Министров Республики Узбекистан; Постановление, Приложение № 2, Положение от 16.02.2005 № 66. Редакция от 01.04.2005 [Электронный ресурс] : Информационно-правовая система “Законодательство стран СНГ”. – Режим доступа к источнику :

         http://www.base.spinform.ru/show_doc.fwx?regnom=7996&page=1

         3. О государственном контроле деятельности хозяйствующих субъектов : Парламент; Закон Республики Узбекистан от 24.12.1998 № 717-I. (Ведомости Олий Мажлиса Республики Узбекистан, 1999 г., № 1, ст. 8). Редакция от 31.12.2008 [Электронный ресурс] : Информационно-правовая система “Законодательство стран СНГ”. – Режим доступа к источнику : 

http://www.base.spinform.ru/show_doc.fwx?regnom=903&page=1

4. Кодекс Республики Узбекистан об административной ответственности : Парламент; Кодекс Республики Узбекистан, Кодекс, Закон от 22.09.1994 № 2015-XII. (Ведомости Верховного Совета Республики Узбекистан, 1995 г., № 3, ст. 6). Редакция от 14.01.2009 [Электронный ресурс] : Акт.UZ. Законодательство Республики Узбекистан. – Режим доступа к источнику :

http://www.akt.uz/?class=olmn