Демянчук М.А.

                                                               

 

Вплив строків висаджування розсади та схем розміщення її на площі на продуктивність томату,  та баклажанів в умовах закритого грунту

 

    Важливим моментом за розсадного способу вирощування овочевих пасльонових культур є строки сівби насіння і висаджування  розсади, а також оптимальне розміщення  рослин і правильний вибір площі живлення.

Проаналізувавши численні наукові данні,можна зробити висновок, що на ріст і розвиток овочевих культур, зокрема перцю,томатів та баклажанів істотно впливає взаємодія рослин в агрофітоценозах через конкуренцію за світло, вологу і поживні речовини. Також, не існує єдиної думки стосовно вікового стану розсади пасльонових культур. Очевидно, це пов’язано з тим, що для кожного сорту чи гібриду томату, перцю чи баклажану є свій оптимальний вік розсади та строк її висаджування.

Тому вивчення цих питань важливе і актуальне і є метою наших досліджень.

Експериментальна робота виконана на «ВАТ Укр Флора» с. Дорожнє згідно з методикою Г. Л. Бондаренка, К. Л. Яковенка ( 1 ) та В. Ф. Мойсейченка (2) .

Насіння висівали вакуумною сівалкою фірми «Вефі» в розсадні касети 50*40 см на 35 гнізд у розсадному відділенні теплиць 1.5 та 10 листопаду.

Розсаду висаджували на постійне місце 15, 20 та 25 грудня в зимову блокову теплицю з краплинним зрошенням.

     Варіанти схеми садіння томату, перцю та баклажанів наступні : 80*40 см (2.5 шт. рослин/ м²);  70*35( 3 шт./ м²) ; 60*30 (3.5 шт./ м²) ; 50*25 (4 шт. / м² ) . Розміщення варіантів послідовне . Площа облікової ділянки – 5 м², повторність 4 –х разова. Проводили фенологічні спостереження , біометричні вимірювання, облік урожаю. При температурі повітря, яка була  в теплиці, 20- 23° насіння отримали через 7 – 10 днів.

     Як тільки розкрилися сім’я доллі, рослина переходить на кореневе живлення і тут є важливим освітленість для розсади, люмінесцентними лампами близько 5000 лк, що і було нами забезпечено.

     У ранніх гібридів томату, перцю та баклажанів перша квіткова кисть зав’язувалась приблизно через 35-40 днів після появи сходів, через 60-65 днів – у сортів середнього строку дозрівання. Плодоношення у ранньостиглих гібридів пасльонових культур настало через 60 днів після сходів, а у середньостиглих – через 70 днів.

    Максимальну врожайність забезпечив ранньостиглий гібрид томатів X Ураган (10.1 кг/м²) при строку посадки 15 грудня, а середньоранній гібрид Кострома (18.0 кг/м²) при строку посадки розсади 25 грудня. Так ж закономірність і у перцю. Найвища урожайність у ранньостиглого сорту Вінні-Пух (9.1 кг/м²) при строку посадки розсади 15 грудня, а середньораннього (12.3 кг/ м²) – 25 грудня. Ранньостиглий сорт баклажану Карликовий ранній при строку посадки розсади  15 грудня також забезпечив найвищий урожай (9.7 кг/м²), середньоранній сорт Білозірка – 25 грудня (12.3 кг/ м² ).

    Схема розміщення розсади на площі має забезпечити нормальні умови росту і розвитку рослин та максимальну врожайність.

    Дослідженнями встановлено, що максимальну врожайність плодів томату ранньостиглого гібриду Ураган забезпечила схема розміщення рослин розсади на площі 50*25 (10.7 кг/м²). Така ж закономірність і у сортів перцю.

    Максимальну врожайність плодів баклажану ранньостиглого сорту Карликовий ранній забезпечила схема розміщення рослин розсади на площі 70*35 (8.3 кг/м²) , а середньораннього сорту Білозірка (10.5 кг/м²). Таким чином максимальну врожайність ранньостиглих сортів гібридів томату і перцю забезпечили строки посадки розсади 15 грудня і схема її розміщення  на площі 50*25 см, а середньоранніх – відповідно 25 грудня і 60*30 см. У сортів баклажану оптимальні строки посадки розсади такі ж як і у томату, Але ранньостиглі сорти потребують схеми розміщення на площі розсади 70*35 см, середньостиглі – 80*40 см.

Список літературних джерел

 

1.     Бондаренко Г.Л. Методика дослідної справи в овочівництві і баштаництві / Г. Л. Бондаренко, К.П. Яковенко. – Х. : Основа, 2001. – 369 с.

2.     Мойсейченко В.Ф. Основы научных исследований с овощными культурами в защищенном грунте. / В.Ф. Мойсейченко. – К. : SCXA, 1990. – 76 с.