Економічні науки / 10. Економіка підприємства

Маг. Бобер О.О.

Одеська національна академія зв’язку ім. О.С. Попова

Напрямки підвищення ефективності використання оборотних фондів підприємства

Становлення і розвиток в Україні ринкової інфраструктури в корені змінює економічне, інформаційне і правове середовище функціонування підприємств, суть їхньої фінансової діяльності. Виробничі активи  підприємств є основою фінансової системи країни. Фінансовий стан підприємств істотно впливає на фінансовий стан країни в цілому. Вихід України з тривалої економічної кризи безпосередньо пов'язаний із поліпшенням фінансового стану суб'єктів господарювання в усіх сферах діяльності, усіх формах власності. Одну з важливих ролей у роботі підприємства мають оборотні засоби, які слугують для забезпечення безперебійного процесу виробництва.

Питанням формування та ефективного використання оборотних  коштів у вітчизняній спеціальній науковій літературі приділялося багато уваги. Проте методологія управління оборотними коштами носила в основному макроекономічний характер, що було зумовлено централізованим управлінням держави всіма суб’єктами і об’єктами господарської діяльності. Оборотні кошти підприємства розглядалися як окремі об’єкти і аналіз не ставив за мету створення ефективної інформаційної системи для внутрішнього управління фінансовими ресурсами підприємства. Це означає, що перед вітчизняною наукою питання управління оборотним капіталом, яке є невід’ємною частиною єдиного процесу управління підприємством, не ставилося, тому що в нашій країні всі складові процесу управління, такі як облік, аналіз, контроль та прогнозування, були і є предметами різних наук. В сучасних умовах для більшості підприємств типовим наслідком кризових явищ їхнього економічного розвитку стала гостра нестача необхідного обсягу оборотних активів, що істотно позначається на ефективності їхнього господарювання. Разом із цим низька забезпеченість виробничих підприємств оборотними активами супроводжується низьким рівнем їх використання. Тому сьогодні одним з найактуальніших завдань у забезпеченні підвищення ефективності виробничої діяльності підприємств є суттєве вдосконалення управління та формування їх оборотних активів.

Вагомий внесок у дослідження факторів, які впливають на стан оборотного капіталу, зробили вчені Л.В. Пан, Ю.В. Петленко, О.Г. Коренєва, А.М. Поддєрьогін, Р.С. Сорока, Ю.А. Потійко, С.В. Калабухова, М.Р. Ковбасюк, І.Д. Лученок, І.О. Бланк  та інші. Разом з тим, існує ряд теоретичних і практичних проблем, які все ще залишаються невирішеними як на рівні економіки країни в цілому, так і на рівні її окремих галузей. До них слід віднести проблеми класифікації оборотних активів, оцінки ефективності їхнього використання, вдосконалення контролю, системи обліку оборотних активів, нейтралізації впливу кризових явищ на їх формування [1,2].

В процесі наукової діяльності нами було розглянуто більш детально залежність між ступенем ризику та оборотними активами, а також  між рентабельністю та оборотним капіталом. Таким чином, політика управління оборотним капіталом повинна забезпечити пошук компромісу між ризиком втрати ліквідності та ефективністю роботи. Це зводиться до вирішення двох важливих завдань:

     1. Забезпечення платоспроможності. Така умова відсутня, якщо підприємство не в змозі оплачувати рахунки, виконувати зобов'язання і, можливо, оголосить про банкрутство. Підприємство, яке не має достатнього рівня оборотного капіталу, може зіткнутися з ризиком неплатоспроможності.

     2.  Забезпечення прийнятного обсягу, структури і рентабельності активів. Відомо, що різні рівні певних поточних активів по-різному впливають на прибуток. Таким чином, політика управління оборотним капіталом повинна забезпечити пошук компромісу між ризиком втрати ліквідності та ефективністю роботи.

Нами розроблені і пропонуються до практичного використання  шляхи та напрямки, які допоможуть підприємству розв’язати свої проблеми, які стосуються відсутності прибутку. А наявність і використання цих методів, які допомогли б запобігти такому кризовому стану ще задовго до досягнення ним критичної межи, має суттєве значення для кожного суб’єкта господарювання в ринкових умовах.

Наслідком впровадження ефективної політики управління оборотними активами мають стати:

- забезпечення безперебійної роботи підприємства;

- зниження обсягів вільних поточних активів, і, як наслідок, зниження витрат на їх фінансування;

- прискорення обороту оборотних активів;

- максимізація прибутку підприємства при збереженні ліквідності.

   Завданнями, вирішення яких сприятиме фінансовому оздоровленню підприємств       є:

- розроблення методів управління запасами та грошовими коштами з урахуванням сучасних економічних умов;

- вдосконалення роботи з клієнтами зі стягнення дебіторської заборгованості з урахуванням світового досвіду;

- здійснення обґрунтованих розрахунків щодо доцільності та обсягів знижок за передоплату;

- ретельне планування можливості використання кредиторської заборгованості як джерела фінансування поточної діяльності.

Вважаємо, що впровадження запропонованих напрямків сприятиме не тільки підвищенню ефективності управління оборотними активами, а й ефективності діяльності підприємства в цілому.

Література:

1.     Бланк И.А. Стратегия и тактика управления финансами. Киев, МП «ИТЕМ лтд», СП «АДЕФ-Украина», 1996. – 534 с.

2.     Петленко Ю.В. Проблеми забезпечення обіговими коштами виробничих підприємств в умовах економічної кризи // Фінанси України. – 1998 . – №9. – C. 106-109.