Економічна промисловість

Воробйова Л.Д., к.т.н., Воробйов А.В., студент

Кременчуцький національний університети імені Михайла Остроградського, м.Кременчук, Україна

ЗАХОДИ ЩОДО ПІДВИЩЕННЯ ЕФЕКТИВНОСТІ ВИКОРИСТАННЯ МАТЕРІАЛЬНИХ РЕСУРСІВ НА МАШИНОБУДІВНОМУ ПІДПРИЄМСТВІ

       Проблемі підвищення економічної ефективності використання матеріальних ресурсів машинобудівного підприємства приділяється велика увага в економіці та управлінні процесами ресурсозбереження.

       Важливий фактор розвитку та інтенсифікації виробництва – стабільна забезпеченість підприємства матеріальними ресурсами, а також їхнє раціональне використання. З переходом до ринку докорінно змінилася система постачання підприємства сировиною і матеріалами, комплектуючими виробами, енергоносіями. Суттєво розширилася зона вибору контрагентів сировинного ринку, актуальною стала проблема раціонального використання матеріальних ресурсів, однією з яких є пошук резервів зниження матеріаломісткості продукції. Зниження матеріаломісткості продукції прямо впливає на підвищення результативності діяльності підприємства.

       Резерв ефективності використання матеріальних ресурсів - це недовикористані можливості зниження поточних і авансових затрат матеріальних, трудових і фінансових ресурсів на даному рівні розвитку продуктивних сил і виробничих відносин.

       Для пошуку резервів зниження матеріаломісткості важливе значення має класифікація їх за факторами і умовами інтенсифікації та підвищення ефективності господарської діяльності. Один з варіантів класифікації резервів зниження матеріаломісткості продукції зображено у таблиці 1.

       В залежності від впливу на окремі показники роботи підприємства (по яких, як правило, проводиться оцінка їх господарської діяльності) резерви складаються із: збільшення обсягу виробництва; зростання продуктивності праці; зниження собівартості продукції; підвищення рентабельності виробництва; підвищення якості продукції, що випускається; збільшення фондовіддачі тощо.

       Наведена класифікація резервів за важливими   факторами підвищення інтенсифікації і ефективності виробництва   дає   можливість      підприємству планувати механізм пошуку і мобілізації резервів, тобто складати плани організаційно-технічних заходів з виявлення і використання резервів.

                                                                                                                    Таблиця 1

Класифікація резервів зниження матеріаломісткості продукції

За видами витрат

За характером використання

1. Скорочення витрат сировинних та інших матеріалів

1. Вдосконалення конструкції

2. Скорочення витрат допоміжних матеріалів

2. Вдосконалення технології

3. Скорочення транспортно-заготівельних витрат

3. Поповнення модернізації обладнання

4. Скорочення браку

4. Вдосконалення методів господарювання і управління

5. Скорочення витрат на обслуговування управління

       Для раціональної організації пошуку резервів важливе значення має їх групування за стадіями процесу відтворення (постачання, виробництво, збут продукції), а також за стадіями створення і експлуатації виробів (передвиробнича стадія – конструкторська та технологічна підготовка виробництва). Найбільш важливою групою класифікації резервів є використання матеріальних ресурсів, яка містить фактори економії різних матеріальних ресурсів за окремими виробництвами.

       На основі проведеного дослідження були узагальнені можливі резерви, які можуть виникнути на підприємстві в процесі його управління використанням ресурсів, що так чи інакше можуть впливати на рівень матеріаломісткості:

-         удосконалення  технічного рівня виробництва (раціоналізація конструкції виробів; вибір заготовок і матеріалів; використання взаємозамінюючих матеріалів);

-         удосконалення процесу виробництва (впровадження безвідходної технології та ліквідація втрат від браку);

-         удосконалення організації виробництва і праці (організація використання матеріальних ресурсів, відходів виробництва та додержання строків поставок сировини і матеріалів в необхідному асортименті, зменшення втрат при перевезенні та складуванні);

-         удосконалення управління використанням матеріальних ресурсів (створення системи прогресивних нормативів витрат основних і допоміжних матеріалів, оптимізація розподілу взаємопов’язаних видів матеріалів на виробництво продукції в асортименті, оптимізація використання матеріалів).

       Витрати на матеріали у більшості видів діяльності підприємства займають найбільшу питому вагу в собівартості продукції, що виготовляється. Тому постійне зниження матеріаломісткості – один із показників, що характеризує економічну ефективність виробництва та оптимальне управління використанням ресурсів на підприємстві.

       На підприємствах промисловості зниження матеріаломісткості дає можливість із зекономлених матеріалів отримати додаткову кількість готової продукції, що забезпечить зростання фондовіддачі і знизить фондомісткість продукції при незмінних розмірах основних і оборотних виробничих засобів. Зменшення матеріаломісткості забезпечується підвищенням рівня виготовлення нових видів продукції, зниженням вагових характеристик виробів, що в решті призводить до зниження фондомісткості виробництва продукції.

       Деякі показники матеріаломісткості застосовуються для характеристики ефективності використання окремих видів матеріальних ресурсів (сировиномісткість, металомісткість, паливомісткість, енергомісткість та інші), а також характеристики рівня матеріаломісткості окремих виробів (відношення вартості всіх спожитих матеріалів на одиницю продукції до її оптової ціни).

        Ефективність управління використанням матеріальних ресурсів повинно бути спрямоване на зменшення матеріаломісткості продукції, внаслідок чого забезпечується підвищення рівня виготовлення нових видів продукції та зниження вагових характеристик виробів.