ст. гр. ФКмз – 51 Данильченко І.О.

Луцький національний технічний університет, Україна

 

Комплексна оцінка стійкості функціонування будівельних підприємств

Сучасне життя суспільства без ефективного функціонування будівельної галузі просто неможливе. Будівельна галузь належить до основних галузей національної економіки України. Вона відображає рівень розвитку країни в цілому. Якщо прослідкувати вплив світової економічної кризи на народногосподарський комплекс, то можна помітити, що вітчизняна будівельна галузь постраждала від неї майже першою. У результаті впливу кризових процесів відбулися істотні зміни в зазначеній галузі, які, в першу чергу, стосуються скорочення обсягів будівництва житлових та промислових об’єктів по всій території України, зменшення кількості інвестицій в галузь з боку вітчизняних та іноземних компаній. Причиною останнього є як зовнішні, макроекономічні фактори, так і внутрішні причини. Тому питання розробки методичного підходу до комплексної оцінки стійкості функціонування будівельних підприємств постає як одне з найактуальніших на сьогоднішній день. На нашу думку, найбільш об’єктивним та придатним до застосування підходом до оцінки стійкості функціонування будівельного підприємства є комплексний підхід, побудований на базі розрахунку системи показників стійкості, що характеризують різні її сторони.

Проблемам оцінки стійкості функціонування підприємств присвячені наукові праці таких вчених як: Берлін М.С., Бєлий І.І., Бодров О.Г., Валєєва Н.М., Довгий В.І., Докієнко Л.М., Золотов А.В., Ковалевич В.М., Кондрашова В.К., Кочетков В.М., Михайлюк Р.В., Савінська Н.А., Слабинський Є.А., Тхор С.А., Храмова Л.Н. та інші. Дослідження недоліків та переваг існуючих методичних підходів до оцінки стійкості функціонування підприємства дозволило зробити висновок, що стійкість функціонування будь-якої системи різними авторами може оцінюватися за допомогою одного узагальнюючого чи інтегрального показника або сукупності показників, які характеризують її з усіх боків. Однак, комплексний підхід до оцінки потребує подальшої уніфікації важливих соціально-економічних показників, а практично всі розглянуті дослідження комплексного оцінювання стійкості функціонування промислового підприємства базуються на розрахунку показників, що характеризують в результаті фінансову сторону функціонування підприємства на шкоду соціальному й організаційно-управлінському напрямам його діяльності[2].

Аналіз причин, які призвели до появи фінансової кризи, показує, що головними факторами кризи стали:

– штучне збільшення доступності іпотечних кредитів за рахунок зниження вимог до платоспроможності позичальників і якості кредитних продуктів;

– стійка тенденція до зниження цін на житло[4].

Для запобігання впливу фінансової кризи на діяльність будівельного ринку необхідно створити відповідні способи і шляхи її подолання.  Виділили наступні заходи:

– концентрація державних фінансів на стратегічних напрямках, які забезпечують максимальну ефективність в плані мінімізації наслідків світової фінансової кризи і стабільний розвиток будівельного комплексу;

– стимулювання активності населення в плані збільшення його платоспроможного попиту;

– прискорення вирішення задач, поставлених, але не вирішених в попередній період, дійсним чином, які впливають на стабіліза цію ситуації і динаміку виходу будівельного комплексу з кризи;

– стимулювання розвитку інфраструктурнихпроектів, які забезпечують модернізаціюекономіки і збільшують потенціал внутрішнього російського ринку товарів, робіт і послуг;

– стимулювання розвитку російського фінансового ринку шляхом формування довгострокових джерел ліквідності і впровадження інвестиційних інструментів і механізмів в реальний сектор російської економіки[3].

Взагалі деякі експерти ринка виокремлюють декілька основних заходів, які можуть сприяти подоланню кризової ситуації в будівельній галузі. До них належать:

– замороження тарифів монополій;

– кредитна підтримка компаній галузі (в першу чергу тих, які займаються будівництвом масового житла);

– збільшення обсягів фінансування будівельних проектів за рахунок коштів федерального і регіональних бюджетів;

– податкові послаблення для підприємств галузі;

– спрощення доступу до необхідних ресурсів(земельні ділянки, енергія, кредити).

З метою активізації будівельних програм Державна іпотечна установа (ДІУ) вже отримала 2 млрд. грн. бюджетних коштів для поповнення статутного капіталу, говориться в повідомленні, оприлюдненому на офіційному сайті установи. Отримані кошти ДІУ планує направити на рефінансування первинних кредиторів (банків) для кредитування ними забудовників з метою будівництва (завершення будівництва) об'єктів житлового призначення, а також для кредитування фізичних осіб з метою придбання житла в цих об'єктах. Перші кредити вже видані[5].

     Будівельна галузь є однією з найважливіших галузей народного господарства, від якої залежить ефективність функціонування всієї системи господарювання в країні. Розглянувши висновки експертів, проаналізувавши думку провідних спеціалістів у галузі розвитку будівництва України можна зробити висновок, що спад у будівельній галузі стає повільнішим,а відродження галузі поступово набирає сили. 

 

Література

1. Долгий В.И. Экономика промышленного предприятия: инвариантные и экстремальные состояния / Долгий В.И., Лоскутов Р.Ю. Саратов: Саратовская государственная экономическая академия, 2008 –– 312с;

2. Валеева Н.М. Формирование механизмов устойчивого развития экономики промышленного предприятия. Автореферат канд. экон. наук. Владимир, 2009 –– 25с;

3. Древинг С.Р. Кластерная концепция устойчивого развития экономики. СПб.: Изд-во СПбГУ, 2009 — 163 с. 

4. Бодров О. Г. Экономическая свобода и устойчивость предприятия / О. Г. Бодров, В. А. Малыгин, В. Г. Тимирясов. –– Казань : Изд-во Таглимат, 2008. –– 208 с.

5. Савинская Н. А. Риски и устойчивость предприятия / Н. А. Савинская, М. Н. Багиева. –– СПб. : Изд-во СПбГУЭФ, 2008. –– 104 с.