Колос І. В.

Донецький національний університет економіки і торгівлі

імені Михайла Туган-Барановського

 

НЕОБХІДНІСТЬ РЕІНЖИНІРИНГУ БІЗНЕС-ПРОЦЕСІВ УКРАЇНСЬКИХ ПІДПРИЄМСТВ

 

Діяльність компаній складається з величезної кількості бізнес-процесів, що повторюються, кожен з яких є послідовністю дій і рішень, націлених на досягнення певної мети. Прийом замовлення клієнта, доставка товару клієнтові, нарахування заробітної плати співробітникам – все це бізнес-процеси (БП).

Цілком очевидно, що ефективність діяльності компанії (прибутковість, конкурентоспроможність й вартість компанії) в значній мірі визначається ефективністю реалізації БП цієї компанії.

На сучасному етапі саме реінжиніринг стає одним з найважливіших важелів успішної перебудови компаній, дозволяючи їм, при грамотному впровадженні, значно покращити показники економічної діяльності, збільшити ринкову частку, підвищити їх ринкову вартість тощо.

Реінжиніринг БП – фундаментальне переосмислення та радикальне перепроектування БП для досягнення суттєвих покращень ключових показників результативності, таких як витрати, якість, рівень обслуговування та оперативність. Об’єктами реінжинірингу є процеси, а не структури.

Для українських підприємств реінжиніринг БП може стати чинником виходу з кризи, підвищення конкурентоспроможності, економічної ефективності та виходу на міжнародний ринок. Однак, існує низка проблем провадження реінжинірингу БП на українських підприємствах: нестача кваліфікованих спеціалістів з реінжинірингу; супротив працівників до змін; нестача коштів тощо.

Реінжиніринг необхідний українським підприємницьким структурам, оскільки їм необхідні істотні зміни. Причому для більшості підприємств необхідно використовувати кризовий реінжиніринг, тобто такий, що передбачає комплекс категоричних заходів для ліквідації проблем організації.

У сучасних умовах для успішного ведення підприємницької діяльності необхідно розуміти те, що зміни неминучі, що вони повинні бути адаптовані до динамічного навколишнього середовища.

Більшість національних підприємств знаходяться у стані глибокої кризи (високий рівень витрат, низький попит на продукцію тощо), особливо це стосується підприємств машинобудівної й аграрної промисловості. Прогнози подальшого розвитку цих та інших галузей також не втішні, оскільки: відсутня належна державна підтримка підприємництва; надмірний податковий тиск; відсутня чітка та прозора нормативно-правова база щодо регулювання економічних відносин між суб’єктами господарювання; спостерігається глибока політична криза.

Реінжиніринг застосовується майже у всіх сферах бізнесу. Його соціальна значимість визначається всебічним використанням людського фактору, масштабним застосуванням новітніх технологій та розробок, вирішенням складних комплексних проблем. В ході реінжинірингу відбувається не тільки «горизонтальне», але і «вертикальне» стиснення процесів (там, де раніше виконавець для прийняття рішення звертався до керівництва, тепер приймає рішення самостійно).

Варто відмітити, що багато випадків проведення реінжинірингу закінчується невдачами. Це трапляється тоді, коли відсутнє чітке розуміння об’єктів реінжинірингу та методів його впровадження, а також неправильне подолання супротиву збоку консервативно налаштованих працівників.

В Україні реінжиніринг може суттєво покращити ринкову діяльність, ліквідувати кризові явища. З урахуванням специфіки української економіки, стратегічним завданням підприємств є провадження комплексної програми реінжинірингу, що включає якісне вдосконалення основних БП з одночасним застосуванням новітніх інформаційних технологій.