Экономические науки/ 12. Экономика сельского хозяйства

К.е.н. Важинський Ф.А.,

аспірант Колодійчук А.В.

Інститут регіональних досліджень НАН України, м. Львів, Україна

Перспективні напрями розвитку підприємництва на сільських територіях Карпатського регіону

 

Формування соціальної ринкової економіки в Україні неможливе без розвитку сільських територій. Держава, де відсутня продумана політика соціально-економічного розвитку сільських територій, не має достатніх перспектив сталого розвитку.

Запровадження ефективної політики соціально-економічного розвитку сільських територій є важливою економічною проблемою. Протягом останніх років сільськогосподарське виробництво втрачає свої позиції. Це сталось через кризовий стан економіки, різке скорочення бюджетного фінансування, неплатоспроможність та заборгованість сільськогосподарських підприємств.

Важливим елементом розвитку сільських територій є розвиток сільськогосподарського підприємництва. Особливо актуальним є створення сприятливих умов для розвитку малого бізнесу. Сьогодні малий бізнес є основним джерелом прибутків для великої кількості сільського населення, яке позбавлено засобів для існування внаслідок відсутності робочих місць або його подальшого скорочення.

Перспективними напрямами розвитку малого бізнесу на сільських територіях Карпатського регіону є: міні-переробка молока і хлібопечення, тваринництво, деревопереробка, бджільництво, розведення ставкової риби, вирощування лікарських трав. Також перспективним є розвиток жіночого підприємництва, яке займається такими найактуальнішими для жінок проблемами, як центри денного догляду, невеликі ательє пошиття одягу.

Актуальним видом несільськогосподарської зайнятості є сільський туризм. Сільський туризм надає наступні послуги: проживання в сільських будинках, туристичні походи, полювання, риболовля, участь у житті місцевого населення. Привабливим село роблять сільські пейзажі, екологічно чисті повітря, вода, продукти. Важливо відзначити, що сільський туризм – це також функціонування цілої інфраструктури, яка включає добре налагоджене транспортне сполучення, інформаційні послуги, кафе, ресторани.

Україна володіє ресурсами, необхідними для розвитку агротуризму. Визначні пам’ятки України роблять її вкрай привабливою країною для всіх видів туризму: краса природи (річки, озера, ліси), доброзичливе, гостинне населення, різноманітність агроландшафтів, своєрідна культурно-історична спадщина. Агротуризм також сприяє розвитку готельного бізнесу, агровідпочинку, агрогастрономії і агротерапії. Можливо розвивати наступні види агротуристичної діяльності: бортництво; конярство; приготування страв національної кухні; збір лікарських рослин, грибів та ягід.

Придорожній сервіс – надання послуг, що забезпечують комфорт учасникам міжрегіональних автодорожніх перевезень, а саме: мешкання, харчування і торгівлю, охорону, заправку і поточний ремонт автомобілів. Також в придорожній сервіс входять наступні послуги: купання і рибалка, організація відпочинку, надання екскурсійного обладнання в пунктах прокату. В даний час рівень розвитку придорожнього сервісу недостатній як за кількістю його об'єктів, так і за якістю послуг, що надаються.

Особливу увагу слід приділити розвитку ремісництва. У різних куточках Карпатського регіону можна зустріти унікальні вироби народних промислів: виробництво виробів з дерева і берести, ткацтво, гончарне виробництво, лозоплетіння, в’язання, вишивка, виготовлення швейних, ювелірних виробів, обробка каменю, шкіри, шерсті.

У цілях розвитку підприємництва на сільських територіях пріоритетними заходами є наступні: розробка нормативних правових актів з питань підтримки споживчих кооперативів; залучення вітчизняних і зарубіжних інвестиційних ресурсів; скорочення адміністративних бар’єрів на шляху розвитку підприємництва на сільських територіях; податкові пільги; податкові кредити, величина яких залежить від кількості створених робочих місць; надання грантів на придбання капітальних засобів, розвиток інфраструктури, навчання персоналу.

Основними шляхами розвитку ремісничої діяльності є наступні:

- формування нормативно-правової бази розвитку ремісництва;

- насичення ринку послугами і товарами ремісничого виробництва;

- зниження рівня безробіття за допомогою зайнятості населення ремісничою діяльністю;

- розробка і реалізація концепції безперервної професійної освіти у сфері ремісництва: підготовка і перепідготовка населення через систему органів зайнятості і базові освітні установи; організація спеціальних курсів.

Вказані заходи сприятимуть створенню нових робочих місць на селі, диверсифікації сільської економіки, збільшенню доступу підприємців до кредитів та інформаційних ресурсів, задоволенню потреб населення в якісних вітчизняних продуктах харчування. На даний час заходи державної підтримки сільського підприємництва є малоефективними. Держава повинна забезпечити розвиток системи кредитування сільського населення, яке започатковує підприємництво, шляхом виділення з бюджету майбутнього року засобів для здешевлення кредитних ставок і надання поворотних позик на формування фондів сільських кредитних спілок.

 

Література:

1.     Батіг А.І. Планування та організація діяльності аграрного підприємства: посіб. / [Батіг А.І. та ін.]; за ред. А.І. Батіг. – К.: Аграрна освіта, 2003. – 425 с.

2.     Вдовиченко М.Х. Соціальне відродження і розвиток села в умовах становлення ринкової економіки / М.Х. Вдовиченко, К.І. Якуба, М.К. Орлатий та ін.: [за ред. П.Т. Саблука, М.Х. Вдовиченка]. – К.: Урожай, 1993. – 216 с.

3.     Кириленко І.Г. Трансформація соціально-економічних перетворень у сільському господарстві України: проблеми, перспективи / І.Г. Кириленко. – К.: ННЦ “Інститут аграрної економіки”, 2005. – 452 с.