Економічні науки / 12. Економіка сільського господарства

 

Якубенко Ю. Л.

Дніпропетровський державний аграрний університет, Україна

Сутність діагностики діяльності підприємства

 

Сільськогосподарське підприємство здійснює свою виробничо-торгівельну діяльність на ринку самостійно, але в умовах конкуренції. Ринкові регулятори разом з конкуренцією створюють єдиний механізм господарювання, що змушує виробника враховувати інтереси і потреби споживача. Господарюючі суб’єкти вступають між собою в конкурентні відносини. Той, хто програє, стає банкрутом. Щоб цього не сталося, господарюючий суб’єкт повинен постійно стежити за ситуацією на ринку, забезпечувати собі високу конкурентоздатність. Саме тому необхідна діагностика, а не просто аналіз економічних і фінансових показників.

Особливістю формування ринкової економіки, крім посилення впливу жорсткої конкурентної боротьби, є зміни в технології виробництва, комп’ютеризація опрацювання економічної інформації, безперервного нововведення в податковому законодавстві, постійні зміни процентних ставок і курсів валют на тлі тривалої інфляції.

В цих умовах перед керівництвом підприємств виникає багато проблемних питань. Відповідь на них може дати діагностика діяльності підприємства, яка є одним з інструментів дослідження ринку та забезпечення конкурентоспроможності підприємства, за допомогою якого відбувається раціональний розподіл матеріальних і фінансових ресурсів [4 ].

 Поняття «діагностика» в перекладі з грецької означає розпізнання, розпізнавання, визначення ознак; знання прикмет: розпізнавання явищ за їх симптомами [ 1 ].

Вперше діагностика стала застосовуватись у медицині. Під цим терміном розумівся метод спеціального дослідження людини з метою встановлення медичного висновку про стан її здоров’я і, в разі виявлення відхилень, визначення виду хвороби та причин її появи. Діагностичні дослідження Гіппократа і розроблена ним система цих досліджень визнається початком наукової діагностики. З появою складних механічних пристроїв методи діагностики одержали розвиток у техніці – технічна діагностика несправностей механізмів. Саме ці сфери і до сьогодні вважаються головними предметними областями застосування діагностичних процедур.

 У господарській практиці опис першого досвіду використання діагностичних методів міститься в книзі У.Кента «Чому фабрика працює зі збитками?», виданий у 1925р [ 3 ].

Останнім часом термін «діагностика» почали використовувати в економіці.

Поняття  «діагностика» було запропоновано російськими економістами Бакановим М.І. та Шереметом О.Д. і київським професором Скворцовим М.М. У 1995 році професор Гарвадської школи бізнесу Каплан звернув увагу на необхідність впровадження заходів, що сприяють підвищенню якості продукції, конкурентоздатності, гнучкості, надійності та ефективності виробництва, пов’язаних з діагностикою функціонування підприємства.

Серед українських вчених, які займаються питаннями діагностики, можна відзначити академіка Чумаченка М.Г., професора Скворцова М.М., професора Шкарабан С.І. та інших [ 2 ].

         На думку ряду авторів [ косянчук], діагностика діяльності підприємства – це аналіз та оцінка показників роботи підприємства на основі вивчення окремих результатів, іншої інформації з метою виявлення можливих перспектив його розвитку і наслідків поточних управлінських рішень. В результаті діагностики формуються висновки про необхідність прийняття швидких, але важливих рішень. Проведення діагностики дозволяє виявити наявність «хвороб», зробити профілактику на майбутнє.

Отже, діагностика діяльності підприємства є головним методом забезпечення прибуткової діяльності підприємства. На основі отриманих результатів діагностики керівники різних рівнів приймають управлінські рішення, а також проводиться реструктуризація підприємства з метою пристосування діяльності підприємства до умов навколишнього економічного, політичного, соціального середовища для забезпечення максимального можливих результатів діяльності підприємства.

 

Література:

1. Гадзевич О.І. Основи економічного аналізу і діагностики фінансово-господарської діяльності підприємств: Навчальний посібник. – К.: Кондор, 2007 – 180 с.

2. Городня Т.А., Мойсеєнко І.П. Економічна та фінансова діагностика: Навчальний посібник. – Львів: «Магнолія 2006», 2008. – 282 с.

3. Діагностика стану підприємства: теорія і практика: Монографія / За загальною редакцією проф. А.Е. Воронкової. – 2-е видання, перероблене і доповнене. – Х.: ВД «ІНЖЕК», 2008. – 520 с.

4. Загорна Т.О. Економічна діагностика. Навчальний посібник. – К.: Центр учбової літератури, 2007 – 400 с.

5. Косянчук Т.Ф., Лукянова В.В., Майорова Н.І., Швид В.В. Економічна діагностика: Навчальний посібник / За загальною редакцією Т.Ф. Косянчук – Львів: Новий Світ – 2000, 2007. – 452 с.