Економічні науки / 14. Економічна теорія

Панкратова О. М., к.е.н.

Харківський інститут фінансів Українського державного університету

фінансів та міжнародної торгівлі

Економічна теорія в системі економічних дисциплін.

 

Економічна теорія - дисципліна економічної науки. Являє собою теоретичне і філософське підставу економічної науки. Складається з безлічі шкіл і напрямків. Економічна теорія не стоїть на місці і її розвитком в історичній перспективі займається історія економічних вчень.

Основне завдання економічної теорії - дати пояснення подій, що відбуваються в економічному житті за допомогою моделей дійсності, відобразити в собі реальну економіку.

Дисципліни економіко-теоретичного циклу здійснюють такі функції:

1. Пізнавальна - дозволяє аналізувати окремі процеси економіки, встановлює взаємозв'язки між цими явищами, визначає властивості суб'єктів економіки (фінансово-кредитні установи, підприємства, держава, населення).

2. Методологічна - дозволяє визначати економічну теорію як основу для розвитку цілого ряду інших економічних дисциплін (маркетинг, статистика, менеджмент, ціноутворення).

3. Освітня - дозволяє формувати у громадян економічну культуру, логіку, основні поняття про ринок.

4. Практична - рекомендації щодо вдосконалення поточної економічної ситуації, зниження рівня інфляції, збільшення валового національного продукту і т. д., розробка конкретних принципів і способів раціонального господарства.

5. Прогностична - на основі аналізу економічних явищ і процесів розробляти напрями перспективного розвитку.

Загальна економічна теорія - це суспільна наука, яка вивчає поведінку людей і груп у виробництві, розподілі та споживанні матеріальних благ з метою задоволення потреб при обмежених ресурсах (розуміючи це не в фізичному сенсі, хоча він має місце, а як неможливість повного задоволення потреб всіх членів суспільства одночасно і повно), що породжує конкуренцію за їх використання.

Характеристика предмета загальної теоретичної економіки як вивчення поведінки людей та їх груп не означає відмову від дослідження виробничих відносин. Це ті ж виробничі відносини, де акцент робиться не на об'єкт відносин (засоби виробництва, предмет споживання), а на суб'єкт цих відносин - людини. Такий акцент надзвичайно важливий для соціально орієнтованого ринкового господарства, до формування якого спрямовані сучасні перетворення в Україні.

Теоретична економіка структурно включає в себе мікроекономіку (поведінка окремих економічних суб'єктів) і макроекономіку (поведінку або функціонування національної економічної системи в цілому), а також можна виділити мезоекономіку (поведінка певних підсистем національної економіки або галузей народного господарства) і супермакроекономіку (поведінка світової економіки в цілому ).

При вивченні предмета теоретичної економіки з метою більш чіткого його осмислення доцільно виділяти: сферу дослідження - економічне життя або середовище, в якому здійснюється господарська діяльність; об'єкт дослідження - економічні явища; суб'єкт дослідження - людина, група людей, держава; предмет дослідження - життєдіяльність «економічної людини», групи людей та держави, їх економічну поведінку у зв'язку з тим економічним середовищем, в якому вони знаходяться. При цьому важливо підкреслити, що основне завдання теоретичної економіки - дати не просто опис економічних явищ, а показати їх взаємозв'язок і взаємозумовленість, тобто розкрити систему економічних явищ, процесів і законів.

Ще представник історичної школи Карл Менгер наголошував, що економічне знання дає не одна теоретична економіка, а ціла мережа самостійних конкретних економічних дисциплін з особливими завданнями, предметами і логічними прикладами. Конкретні економічні дисципліни виробляють систему правил, необхідних для практичної діяльності, а тому відносяться не до області загальної теорії, а мистецтва в господарській практиці. Найважливіше завдання теоретичної економіки - бути «несучою конструкцією» не тільки всієї системи економічних наук, а й навчальних дисциплін, що є основою всієї вищої економічної школи.

Місія теоретичних дисциплін, перш за все визначає вимоги до них: широта поглядів, системність мислення, вміння абстрагуватися, узагальнення, навички синтезу та аналізу і т.д.

На кожному етапі вивчення дисциплін економічного циклу ставляться свої завдання, виробляються певні навики і в результаті відбувається поступове входження в «філософію» економіки. У цьому відбувається реалізація відомого загального закону - переходу кількісних змін у якісні.