Студентка економічного факультету, магістр Грекова Р.В.

Білоцерківський національний аграрний університет

Удосконалення оподаткування податком на додану вартість господарюючих суб’єктів в ринковій економіці

 

Становлення ринкової економіки в Україні, розвиток міжнародних економічних зв'язків зумовлюють необхідність удосконалення податкової системи. Беручи до уваги факт збільшення кількості збиткових підприємств  в Україні майже до 40% за останні 20 років [3, с.10] актуальним залишається питання щодо розробки ефективної податкової політики та формування економічно обґрунтованого, особливо непрямого оподаткування. Існує ряд основних податків, які широко застосовуються на протязі багатьох років у різних країнах світу. Так, одним з них є податок на додану вартість. Тому актуальним питанням на сучасному етапі розвитку України є вдосконалення оподаткування саме цим податком.

Враховуючи актуальність та невирішеність вищевказаної проблеми головною метою даного дослідження є формування основних аспектів впровадження податку на додану вартість в оподаткуванні господарюючих суб’єктів. Для досягнення поставленої мети нами були сформовані наступні завдання:

- ознайомитися з особливостями становлення ПДВ в податкових системах зарубіжних країн;

-  охарактеризувати основні елементи податку на додану вартість;

- удосконалити основні засади оподаткування вищевказаним податком господарюючих суб’єктів ринкової економіки.

У результаті дослідження нами встановлено, що поширення податку на додану вартість є однією з найважливіших складових розвитку системи оподаткування протягом другої половини XX століття. На початку 70-х років ПДВ застосовували лише 10 країн, а зараз він є головним елементом систем оподаткування у 136 країнах світу. Збір ПДВ дає близько 20-25% світових податкових доходів. Швидкому поширенню ПДВ в країнах світу сприяли два основних фактори. По-перше, успішне застосування ПДВ в країнах – членах ЄС, що продемонструвало розвинутим країнам його ефективність як стабільного джерела державних доходів. По-друге, активна консультаційна робота Міжнародного валютного фонду та інших міжнародних організацій, які надавали допомогу під час впровадження ПДВ у податкові системи країн із перехідною економікою та країн, що розвиваються[2, С. 27-28].

Враховуючи вищенаведені фактори встановлення ПДВ в зарубіжних країнах нами  були розглянуті основні елементи  цього податку. Так , до них належать ставки ПДВ, платники ПДВ, порядок декларування і сплати, відшкодування ПДВ. Щодо структури ставок ПДВ у країнах світу вона є неоднаковою. Найвища стандартна ставка ПДВ становить 25% і застосовується Данією, Норвегією, Швецією та Угорщиною. Найменша стандартна ставка ПДВ 5% (в Японії, Сінгапурі й Панамі)[1, С.6].

Щоб стати платником ПДВ практично у всіх країнах необхідно пройти процедуру вторинної реєстрації в органах податкової служби; зареєструватися платниками ПДВ із початком підприємницької діяльності (наприклад, у Бельгії, Франції, Німеччині, Греції, Італії, Іспанії, Португалії); здійснювати діяльність без сплати ПДВ доти, поки обсяг операцій не досягне певної суми (зокрема, в Австрії, Великій Британії, Данії, Фінляндії, Японії).

При декларуванні і сплаті ПДВ практично в усіх країнах вимагається подання платниками податку періодичної звітності з ПДВ. Звітний період  може становити один місяць, два місяці (наприклад, у Ірландії та Норвегії) та квартал (наприклад, у Великій Британії, на Кіпрі та Мальті). Істотно відрізняються і строки сплати до бюджету податкових зобов’язань із ПДВ. Вони коливаються від 10 до 42 днів від останньої визначеної дати подання звітності, а для квартальної звітності – від 10 до 60 днів.

Порядок бюджетного відшкодування надає право суб’єктам господарювання, що сплатили більше ПДВ у складі вартості придбання товарів і послуг, ніж отримали ПДВ від здійснення оподатковуваних операцій, відшкодувати різницю з державного бюджету. У багатьох країнах рівень відшкодування ПДВ перевищує 40% від сукупних надходжень податку до бюджету. Найвищий рівень відшкодування ПДВ у Великій Британії, Нідерландах, Швеції, Канаді, Росії, Латвії, Словаччині. Найменший – у країнах Африки, Азії та Латинської Америки [4, С. 124-126].

Підсумовуючи вищесказане, можна зробити висновок, що існують суттєві недоліки в оподаткуванні господарюючих суб’єктів  податком на додану вартість. Отже, необхідно здійснити  такі термінові заходи:

- удосконалити законодавчу базу, зокрема усунути суперечливі норми щодо законодавства про ПДВ;

- покращити електронний варіант подання звітності підприємствами;

- для прискорення процедури відшкодування ПДВ доцільно застосовувати сучасні інструменти фінансового ринку;

- запровадити систему автоматичного відшкодування податку на додану вартість з метою запобігання корупції.

Вважаємо, що розглянутий досвід зарубіжних країн впровадження податку на додану вартість допоможе удосконалити та реформувати подальше становлення даного виду податку в Україні забезпечуючи як формування державного бюджету, так і стабільний розвиток господарюючих структур.

 

Література:

1.   The Growing Tax Burden? // Ernst and Young, 2005. – P. 6-17

2.   Педь І.В. непрямі податки в податковій системі України: Навч. посіб. / За ред. Ю.М. Лисенкова. – К.: Знання, 2008. – 348 с. – (Вища освіта XXI століття).

3.   Україна у цифрах: Статистичний збірник. – К.: Державний комітет Статистики України, 2010. – 252 с.

4.   Якимчук Л.М. Чубай В.М. Податкова система/ Л.М. Якимчук,    В.М.Чубай // Науковий вісник НЛТУ України.-2010.-№20.13.-274-278 с.

5.                              Відомості про автора

6.     Грекова Руслана Володимирівна, студентка економічного факультету, спеціальність Облік та аудит, магістр, Білоцерківського національного аграрного університету.

7.     Адреса: 09107 Київська область, м. Біла Церква, вул. Курсова, 34, кв.912.

8.     Електронна адреса: Hrekova.Rus@ukr.net

9.     Контактні телефони: (04561) 5-23-24 – дом., (097) 855-88-31 – моб.