Плиско О.О., науковий керівник: Кузьменко С.С.

Донецький національний університет економіки і торгівлі

імені Михайла Туган-Барановського, Україна

Особливості удосконалення системи оподаткування України в умовах глобалізації

 

Стратегія європейської інтеграції України, спирається на об’єктивні передумови та сучасні глобалізаційні процеси з їх перевагами та загрозами, обумовлює необхідність вироблення ефективних напрямів її реалізації, включно з адаптацією вітчизняної податкової системи до умов країн Європейського Союзу. Узгодження вітчизняного податкового законодавства із вимогами сприяє поглибленню курсу на європейську інтеграцію, є важливою передумовою підвищення рівня конкурентоспроможності економіки країни у процесі інтеграції до світового господарства.

Аналіз останніх досліджень і публікацій свідчить про активний пошук відповідей на питання щодо напрямків вдосконалення українського національного законодавства з питань оподаткування до європейської моделі. Вчені-економісти, а саме Т. Вовк, В. Коротун, М. Науменко, І. Педь, О.Чередниченко та інші, у своїх роботах доводять, що даним питанням приділяється вагоме значення. Разом з тим деякі аспекти цього наукового питання залишаються дослідженими не в повному обсязі, що потребує подальшого вивчення.

Метою роботи є аналіз особливостей удосконалення системи оподаткування України в умовах глобалізації.

Для досягнення поставленої мети є необхідним вирішення наступних завдань:

-         розглянути напрями удосконалення податкової системи України;

-         вивчити наслідки впровадження цих напрямів в умовах глобалізації.

Виходячи з розуміння сутності проблем та стратегічних цілей реформування податкової системи України, виникає необхідність удосконалення податкової системи України за такими напрямами.

1) Підвищення ефективності системи адміністрування податків через реалізацію проекту модернізації податкової служби, автоматизацію процесів обліку та аналізу податкових даних, створення інтегрованої на усіх рівнях адміністрування архітектури баз даних податкової звітності, поступову зміну філософії адміністрування податків (тотальний контроль за сплатою податків та їхній збір необхідно змінити на моніторинг цього процесу та систематизацію і накопичення інформації в розрізі платників податків) [1].

2) Удосконалення законодавчого забезпечення системи оподаткування, що має на меті:

- усунення існуючих суперечностей та колізій податкового законодавства;

- лібералізацію податкової політики;

- підвищення відповідальності щодо виконання норм та положень законодавства усіх суб‘єктів податкових правовідносин;

- поступову адаптацію норм податкового права України до податкового законодавства Європейського Союзу [2];

3) Детінізація економіки та боротьба з корупцією в системі адміністрування податків шляхом створення податкових умов щодо легалізації тіньового сектору економіки, встановлення в якості кримінального покарання за ухилення від сплати податків обов'язкового застосування обмеження дієздатності особи щодо її участі у підприємницькій діяльності, участі у створенні та адміністративному керівництві суб'єктами господарської діяльності, посилення кримінальної відповідальності за корупцію в системі органів державної влади [1].

4) Реформування спрощеної системи оподаткування через удосконалення процедур реєстрації та обліку платників, усунення можливостей щодо мінімізації податкових платежів, нейтралізацію ефекту податкової дискримінації [2].

Отже, стратегічною ціллю податкової політики є створення в Україні стабільної податкової системи, що забезпечувала б достатній обсяг надходжень платежів до бюджетів усіх рівнів, ефективне функціонування економіки країни, справедливий підхід до оподаткування всіх категорій платників податків, створення умов для подальшої інтеграції України у світове співтовариство [3].

Розв‘язання зазначених проблем має відбуватися через послідовну реалізацію стратегічних цілей реформування податкової системи України.

 

Література:

 

1.   Про стан та перспективи розвитку підприємництва в Україні: Національна доповідь / К.О. Ващенко, З.С. Варналій, В.Є. Воротін, В.М. Геєць, Е.М., Кужель О. В., Лібанова та ін. – К.: Держкомпідприємництво, 2008. – 226 с.

2.   Тимощук Б.В. Управління оподаткуванням підприємницького сектору України. // Управління розвитком. – 2011. -  №8. – С. 113-114.

3.   Тищук Т.А. Економіка України у 2011 році: прогноз динаміки, виклики та ризики. - К.: НІСД, 2011. - 30 с.