Економічні науки/2. Зовнішньоекономічна діяльність

Денисенко К.Ю.

Національний технічний університет України «Київський політехнічний інститут»

 

Особливості зовнішньоторговельної посередницької діяльності підприємства

На сьогоднішній день, використання посередників є невід’ємною частиною діяльності підприємства, при виході на міжнародний ринок. Об'єктивна економічна необхідність і висока ефективність торгово-посередницької ланки в міжнародній торгівлі доведені всією практикою роботи в сфері реалізації зарубіжних виробників, експортерів та імпортерів [1].

В умовах ринкової економіки підприємства велику увагу приділяють проблемам оптимізації процесу просування товарів від виробника до споживача. Необхідно вирішувати, чи продавати товар власними силами чи скористатися послугами посередників. Як показує досвід таких розвинутих країн, як США, Великобританії, Японії, Німеччини, Швеції, більшість виробників вважає, що використання торгових посередників приносить значну користь.

Діяльність посередників у міжнародній торгівлі згідно з її природою слід класифікувати як таку, що належить до сфери послуг. Разом з тим основне призначення такої діяльності - обслуговування міжнародної торгівлі товарами, а також іншими послугами [2].

Як показують закордонні дослідження, число фірм-посередників у міжнародній торгівлі постійно зростає. Це пов'язано зі зростанням попиту на товари та послуги, оновленням і поповненням асортименту та розширенням і поглибленням міжнародного поділу праці.

Головною метою залучення посередників є підвищенні економічності зовнішньоторговельних операцій, і це можливо, так як використання посередників має ряд переваг:

 1. Дозволяє залучати капітал посередників для здійснення транспортних, страхових, сервісних та збутових операцій, що дає можливість експортеру економити власні кошти;

 2. Зазвичай посередники беруть на себе обов'язки і ризик що до доставки товару в країну експортера, підготовки його до збуту, сортуванню, упаковці та маркуванню;

 3. Посередники дуже часто мають свою власну сітку збуту, складські приміщення та роздрібні магазини, що дозволяє економити кошти експортерів при здійсненні збуту товарів;

 4. Посередники завжди мають більше інформації про умови на ринку, можуть оперативніше реагувати на зміни, це дає їм можливість успішніше працювати на ринку в інтересах експортера;

 5. Посередники мають більш тісніші контакти зі споживачами, тому володіють більшою інформацією з приводу їх вимоги до якості, конкурентоздатності, що дає змогу активніше реагувати на зміни попиту.

Підприємства можуть виходити на зовнішній ринок безпосередньо, тобто самостійно здійснювати весь комплекс заходів, пов'язаних з просуванням і реалізацією товарів на зовнішній ринок. Але в цьому випадку підприємство затрачує чималі засоби, оскільки необхідно мати власну збутову і сервісну служби, потрібен час на організацію збуту, організацію реклами, окрім цього, необхідно мати висококваліфікованих працівників, що мають досвід роботи і зв'язку на зовнішньому ринку.

В деяких випадках використання посередників стає необхідністю, наприклад, при таких обставинах, коли:

-                     окремі ринки збуту монополізовані і закриті для самостійного проникнення виробників;

-                     підприємства і організації не мають юридичного права на проведення зовнішньоторгових операцій;

-                     підприємства не можуть самостійно здійснювати дослідження закордонних ринків, займатися пошуком партнерів, грамотно розробляти умови контракту;

-                     підприємства, що виходять на зовнішній ринок, змушені використовувати посередників через те, що так склались міжнародні торгівельні звичаї [3].

 У багатьох виробників не вистачає фінансових ресурсів для здійснення прямого продажу. Але навіть якщо товаровиробник і може дозволити собі створити власні канали розподілу, в багатьох випадках він заробляє більше, якщо збільшить капіталовкладення у свій основний бізнес. Використання посередників пояснюється в основному їх неперевершеною ефективністю в забезпеченні широкої доступності товару і доведення його до цільових ринків. Завдяки своїм контактам, досвіду, спеціалізації і розмаху діяльності посередники пропонують фірмі більше того, що вона сама може зробити наодинці.

 Правильно організована торговельно-посередницька діяльність сприяє зростанню ефективності виробничої і комерційної діяльності, розширенню її масштабів на основі комплексних ринкових досліджень, вивчення факторів ризику по всій їхній сукупності, достовірного прогнозування майбутнього з достатньо чіткими орієнтирами бажаного комерційного успіху.

Література:

1. Бородіна Є.І. Фінанси підприємств: Навч. посібник. // - М.: Банки і біржі, ЮНИТИ, 1995. – 335 с.

2. Новицький В. Міжнародна економічна діяльність України: Підручник. // - К. :КНЕУ, 2003.

3. Дроздова Г.М. Менеджмент зовнішньоекономічної діяльності підприємства: Навч. посібник. // - Київ: ЦУЛ, 2002. - 172с.