Економіка/Фінансові відносини

Фурманюк О.Ю., Голишевська Л.В.

Вінницький національний аграрний університет, Україна

 

 ВПЛИВ ДЕРЖАВНОГО БОРГУ НА ЕКОНОМІКІ ДЕРЖАВИ

 

Актуальність теми дослідження пояснюється глобальною тенденцією до зростання державних запозичень, причиною чого, зокрема, стала фінансово-економічна криза минулих років, якій були притаманні конвертація зовнішнього боргу корпоративного сектора в зовнішній державний борг[2].

Тематика державного боргу широко досліджується як за кордоном - Г. Манків, М. Портер, Дж. Стігліц, М. Фельдштейн, Дж.М. Хейз та ін., - так і в Україні - Я. Базилюк, Т. Бондарук, Т. Вахненко, Я. Жаліло, Н. Зражевська, М. Пасько, 0. Рожко, 0. Царук та ін.

Державний борг суттєво впливає на макроекономічний розвиток держави, зокрема на параметри монетарної і фіскальної політики та ринкову кон'юнктуру. Теоретико-методологічне усвідомлення наслідків державної заборгованості є важливою передумовою зваженого управління борговими зобов'язаннями держави, що сприяє стабільності наповнення державного бюджету та стійкості внутрішнього фінансового ринку.[2]

Державний  борг  -  загальна сума безумовних боргових  зобов‘язань держави  щодо отриманих та непогашених на певну дату кредитів (позик),що виникають внаслідок державного запозичення.[3]

Граничний обсяг боргу, встановлений 31 грудня 2012 року становить 415.326.338,2 тис. гривень[4],що є доволі суттєвою сумо,яку держава повинна щодалі мінімізувати.

Основними факторами негативного впливу державного боргу є те, що іноземне запозичення веде до ревальвації обмінного курсу національної валюти і, таким чином, стає причиною поглиблення негативного сальдо торговельного балансу. З виплатою % і основної суми боргу пов'язаний відплив іноземної валюти, що призводить до зменшення валютних резервів та скорочення імпорту. Надмірне запозичення за кордоном робить країну вразливою до коливань кон'юнктури на світових товарних і фондових ринках та періодично призводить до боргових криз [2].

Значний державний борг загострює проблему його обслуговування. Держава вимушена збільшувати свої доходи шляхом посилення податкового навантаження, що сприяє розширенню тіньової економіки [1].

Надмірний державний борг може підірвати економічне зростання країни і перекладає тягар оподаткування на майбутні покоління. Особливо небезпечне явище, коли державний борг починає самовідтворюватись. За таких умов держава поступово втрачає контроль за розвитком боргу і економіка починає працювати на обслуговування боргу [2].

Отже, соціально-економічними наслідками функціонування системи накопичення боргу може стати суттєве зменшення інвестиційних можливостей економіки, а надмірний зовнішній державний борг стає перепоною для економічного зростання держави.

 

Література:

1.                 Каменська В.П. Напрями оптимізації системи управління державним  боргом України//[Електронний ресурс]. Режим доступу. http://www.nbuv.gov.ua/portal/soc_gum/Evu/2011_17_1/Kamenskaia.pdf

2.                 Мних А.М. Вплив державного боргу на економіку та соціальну політику держави//[Електронний ресурс]. Режим доступу. http://www.nbuv.gov.ua/portal/Chem_Biol/Agroin/2011_1-3/MNYKH.pdf

3.                 Про державний борг та гарантований державний борг: Проект Закону  України від 07.06.2011 р. №863

4.                 Про державний бюджет України на 2012р рік : Закон України від 22.12.2011 р. №4282-17