Калмикова Л.Я.

Донецький національний університет економіки і торгівлі іменні М. Туган-Барановскького

Актуальні проблеми та подальші перспективи розвитку фондового ринку України

     Ринок цінних паперів в Україні розпочав своє становлення у 1991 році з прийняттям Закону України  «Про цінні папери і фондову біржу». Тоді Україна на законодавчому рівні отримала інструменти, професійних  учасників ринку цінних паперів, які взяли активну участь у створенні вітчизняного фінансового сектора економіки. Сьогодні ринок цінних паперів вже сформувався як один із найпотужніших сегментів української економіки, на що яскраво вказують основні показники його діяльності, саме тому проблеми та перспективи подальшого розвитку фондового ринку, є дуже актуальними в наш час. 

     Ринкова економіка неможлива без активно функціонуючого фондового ринку, тому метою даної робити є визначення проблем  та перспектив фондового ринку в Україні на даному  етапі розвитку.

     Вивченням основ функціонування, проблем формування, розвитку та вдосконалення вітчизняного фондового ринку займались такі науковці як О.М.Мозговий, Ю.Я. Кравченко, В.В. Корнєєва.

     В умовах ринкової економіки цінні папери займають важливе місце в економіці кожної держави. Завдяки випуску й обігу цінних паперів забезпечуються інвестиційні процеси.  Стратегічним напрямком на шляху залучення в господарський обіг вільних грошових ресурсів інвесторів є подальший розвиток фондового ринку та залучення за допомогою його інструментів інвестицій у національну економіку.

     На даному етапі розвитку вітчизняний фондовий ринок Україні поки що не забезпечує основне своє завдання: широке залучення фінансових ресурсів для інвестування інноваційних і інших довгострокових економічних проектів. Високі ризики на фондовому ринку пов’язані з недосконалою законодавчою базою щодо захисту інвесторів при вкладенні ними коштів у цінні папери, недоотриманням прав акціонерів, неадекватною дивідендною політикою тощо. Також на фондовому ринку виникають проблеми пов’язані  з неорганізованістю ринку та непрозорими правилами в торгівлі. 

     Проте вже останніми роками спостерігається досить швидкий розвиток фондового ринку. Так протягом 2010 – 2011 рр. обсяг ринку акцій в Україні зріс майже на 25%.

     Україна розвивається досить швидкими темпами. И хоча існує значна кількість несприятливих факторів  (таких як показники інфляції і політична нестабільність), це не спиняє ріст фондового ринку Україні, про що говорять показники обсягу випуску і обороту цінних паперів. Експерти оцінюють фондовий ринок як перспективний, хоча він знаходиться на початковій стадії розвитку та оцінюється як недостатньо активний.  Iснує низка проблем функціонування фондового ринку, які потребують вирішення. До таких проблем відносять:

-  невеликий обсяг і неліквідність;

-  низький рівень капіталізації;

-  високий ступінь ризиків;

-  нестача кваліфікованого персоналу;

-  відсутність відкритого доступу до інформації;

-  порушення прав інвесторів;

-  недосконалість нормативно-правового забезпечення.

     Подальші перспективи розвитку фондового  ринку у багато чому будуть залежать від ситуації на світових ринках, на що вплинути зі сторони нашої держави практично не можливе. Однак, є можливим підтримка фондового ринку України з середини, щоб зробити його більш привабливим як для іноземних так і для вітчизняних інвесторів. З цією ціллю необхідно:

-  Сформувати ефективну систему захисту прав інтересів інвесторів;

-  узгоджувати політику держави на фондовому ринку з грошово-кредитною, валютною та податковою політикою;

-  сприяти надходженню інвестицій у реальний сектор економіки;

- сприяти концентрації і централізації торгівлі корпоративними цінними паперами українських емітентів на організованому ринку на умовах конкуренції та інновацій.

     Таким чином, формування цивілізованого фондового ринку в Україні є центральною ланкою ринкових перетворень, що  сприятиме оздоровленню економіки України, інвестуванню її стрижневих областей і об'єктів, прискоренню процесу приватизації державного майна. Подальші дослідження повинні бути проведені в області законодавства, що регулює фондовий ринок і систему захисту прав інвестора, а також політики держави на фондовому ринку, яка повинна бути узгоджена з іншими впроваджуються механізмами регулювання економіки в країні. Україні потрібен ліквідний, надійний, прозорий та ефективно працюючий фондовий ринок, який може забезпечити реалізацію національних інтересів і сприятиме зміцненню її економічного суверенітету.

 

Література:

1. Кравченко, Ю.Я.Фондовый рынок [Текст] : К.: КНТ, 2008. - 320 с.

2.Фондовый рынок [Электронный ресурс] - Режим доступа: http://ru.wikipedia.org/wiki/

3.Фондовий ринок України: проблеми, тенденції та перспективи // Цінні папери України. – 2010. – № 4 (598). – С.4-6.

4.  Чернищук В.Р., Данькевич А.П. Розвиток ринку цінних паперів: проблеми і перспективи // Фінанси України. – 2008. – № 8. – С. 96-103.