Экономические науки/15. Государственное регулирование экономики

Лук’яненко Д.І.

Науковий керівник: Горіна А.С.

Донецький національний університет економіки і торгівлі

імені Михайла туган-Барановського

ПРОБЛЕМИ РОЗВИТКУ МІЖНАРОДНОГО МЕНЕДЖМЕНТУ

В УКРАЇНІ

 

На сучасному етапі розвиток будь-якої країни обумовлюється багато в чому процесами глобалізації та міжнародного співробітництва на всіх рівнях організації, зокрема це стосується сфери діяльності підприємницьких структур. З метою отримання додаткового прибутку, залучення значних обсягів інвестицій, розширення ринків підприємства виходять за межі країни, при цьому використовуючи досвід управління зарубіжних корпорацій. Зважаючи на довготривалий час існування закритої економіки за часів Радянського Союзу, передовий світовий досвід управління підприємствами почав впроваджуватись в Україні нещодавно та потребує детального вивчення та практичної апробації. Однак, насамперед є доцільним оцінка основних проблем міжнародного менеджменту в Україні.

Слід відмітити, що проблеми впровадження та вдосконалення міжнародного менеджменту знаходять своє відображення у роботах таких вчених, як Балановська Т.О., Радченко В.В., Семенов А.А., Чернега О.Б. та ін. Не зважаючи на достатність публікацій, багато аспектів впровадження та розвитку міжнародного менеджменту в Україні залишаються недостатньо вивченими та потребують постійного вдосконалення. У зв’язку з чим обрана тема роботи виступає актуальною.

Метою статті є оцінка основних проблем розвитку міжнародного менеджменту в Україні.

Проблеми практичного впровадження та розвитку міжнародного менеджменту в будь-якій країні пов’язані багато в чому з недосконалістю наукових розробок та створення відповідного підґрунтя. Аналіз вітчизняної літератури дозволив дійти висновку, що підходи до розуміння міжнародного менеджменту різняться. Деякі науковці розглядають дану категорію як  управління міжнародною діяльністю, інші як систему використання конкурентних переваг у різних країнах або використання зарубіжного досвіду управління [2;3]. У роботі у загальному розумінні міжнародний менеджмент будемо визначати як систему методів та принципів управління діяльністю підприємств, засновану на світовому досвіді, що сприяє розвитку зовнішньоекономічних відносин та отримання додаткового прибутку.

Можливості розвитку міжнародного менеджменту обумовлюються не тільки виходом національних підприємств на зарубіжні ринки, але і розвитком діяльності міжнародних корпорацій на вітчизняній території. Оскільки це дозволяє ефективно адаптувати вже сталі методи управління до українських умов. Для результативного використання зарубіжного досвіду управління підприємствами у державі мають бути створені певні умови у всіх сферах національної економіки.

Вже відзначалось, що розвиток міжнародного бізнесу в Україні довгий час проходив в умовах трансформації економіки, тому проблеми виникають у багатьох сферах. Зокрема, значне місце серед факторів впливу на розвиток міжнародної діяльності, відповідно, і впровадження міжнародного менеджменту, посідає група політико-правових чинників. До їх прояву можна віднести недосконалість законодавства, зокрема у галузі оподаткування, регулювання процесів інвестування (у тому числі іноземного), рівень та характер співпраці України з іншими державами та міжнародними організаціями, повільне входження України до міжнародних інституцій, високий розвиток лобізму та корупції тощо.

Безперечно, з найбільшими проблемами розвитку міжнародний менеджмент «стикається» в економічній сфері. Зокрема, до таких проблем можна віднести недостатню конвертованість національної валюти, порушення ринкових принципів ціноутворення, відсутність ефективної системи міжнародного маркетингу, високий податковий тиск,  проблеми щодо встановлення чітких прав власності, низький рівень доходів громадян, превалювання адміністративних методів державного регулювання над економічними, підтримка процесів внутрішнього інвестування (створення певних бар’єрів входження іноземного капіталу), недостатній рівень науково-технічного прогресу, слабка державна підтримка бізнесу тощо [1].

Поруч з політичними а економічними факторами значну роль відіграє організаційний аспект розвитку міжнародного менеджменту. Насамперед, це проявляється через недосконалість матеріальної інфраструктури та забезпечення підприємств, недосконала організаційна структура управління, зокрема фінансова служба (чи інший функціональний підрозділ), застосування менеджерами неефективних методик оцінки діяльності підприємств, методів планування, практична відсутність системи прогнозування через значні мінливі умови, недостатній рівень розвитку науки і практики ризик-менеджменту та ін.

 Важливе значення при веденні зовнішньоекономічної діяльності на підприємствах та впровадження міжнародного менеджменту має соціальний аспект. Для національних підприємств характерним і досі залишається мовний бар’єр – недостатній рівень володіння іноземними мовами управлінського персоналу; консерватизм у прийнятті управлінських рішень; невідповідність кадрової підготовки ринку праці; недостатність досвіду управлінського персоналу; протиріччя світових методів управління та національного менталітету тощо.

Визначені проблеми стримують розвиток міжнародного менеджменту та, відповідно, бізнесу в цілому. Однак, зважаючи на нетривалий період розвитку України як незалежної держави, існують значні перспективи розвитку міжнародної діяльності на всіх рівнях, а більшість проблем поступово знаходять своє вирішення. Предметом подальших досліджень має стати пошук ефективних шляхів вирішення основних проблем впровадження та розвитку міжнародного менеджменту у діяльності підприємницьких структур.

Список використаної літератури

1.                          Балановська Т.О. Розвиток національного бізнесу та транснаціональних компаній / Т.О. Балановська // Економічний простір. - №14. – 2008. - с.54-60.

2.                          Міжнародний менеджмент: Навч.посіб. / за ред. О.Б. Чернеги. – 2-е вид., оновл.і доп. – Львів: «Магнолія 2006», 2009. – 592 с.

3.                          Родченко В.В. Деякі підходи до розвитку міжнародного бізнесу в Україні / В.В. Родченко. - [Електронний ресурс]. - Режим доступу: http://www.nbuv.gov.ua/e-journals/PSPE/2008-3/Rodchenko_308.htm