Кривоніс А.О.

Донецький національний університет економіки і торгівлі імені Михайла

Туган-Барановського, Україна

 

ПЕРСПЕКТИВНІ НАПРЯМКИ РИНКУ КОНДИТЕРСЬКИХ ВИРОБІВ

Кондитерський ринок є одним з найпривабливіших і розвинутих у галузі харчової промисловості. Комплексне дослідження ринку продуктів харчування показало, що основна маса торгових марок розроблена для ринку кондитерських виробів.

Щорічно виробляється близько 1 млн. тонн кондитерських виробів. Внутрішній ринок здатний поглинути 700-750 тис. тонн. Решта продукції експортується в Росію, Казахстан, Молдову, Білорусь, Середню Азію, Євросоюз. На внутрішньому ринку 95% солодощів - українського виробництва. Імпорт в основному надходить до нас з РФ, Литви, Туреччини та Польщі.

Процес приватизації кондитерської галузі України створив сприятливий клімат для залучення іноземних інвестицій. У першій половині 90-х його частка була значною, але стала скорочуватися після приходу в країну двох світових компаній - "Nestle" і "Kraft General Foods". Пізніше список учасників ринку розширився за рахунок таких великих світових концернів, як Western NIS Enterprise Fund (ЗАТ «АВК»), Bleizer (ВАТ «Полтавакондитер»), Trilini International (ЗАТ КФ «Харків'янка»).

Українські підприємства почали модернізуватися і освоювати випуск нових видів продукції, зокрема шоколадної. До цього компанії існували за рахунок старого, ще радянського асортименту.

Показники ринку говорять про невелику позитивну динаміку виробництва кондитерських виробів. За даними Держкомстату, в 2010 р. в порівнянні з 2009 р. обсяги виробництва основних видів солодощів збільшилися на 2%, до 1017,6 тис. т. При цьому потрібно врахувати, що домогтися навіть цих показників кондитери зуміли не за рахунок зростання внутрішньої реалізації , а за рахунок експорту. Наскільки при цьому виріс прибуток підприємств, сказати складно, оскільки сировина також дорожчала. У 2010 р. коливалися ціни на цукор.

За обсягами виробництва борошняні кондитерські вироби у минулому році зайняли перше місце в структурі виробництва кондитерських виробів. Випуск цієї продукції склав 418,9 тис. т., що більше показників 2009 р. на 17,4 тис. т - 4,25%. Ринок кондитерських виробів в Україні є висококонцентрованим. Більше 65% ринку поділено між п'ятьма виробниками кондитерських виробів: "Рошен", "Конті", "АВК", "Бісквіт-шоколад" і "Житомирські ласощі". Дрібні підприємства воліють не конкурувати з великими компаніями і намагаються займати вільні ніші в регіонах. Домінуючі позиції на ринку хлібобулочних кондитерських виробів зайняло ЗАТ "Виробниче об'єднання" Конті ". Його частка на ринку склала в минулому році 24,3%.

У 2010 р. проявилася тенденція зростання імпорту кондитерських виробів в Україну. Експерти відзначають, що це пов'язано з подорожчанням кондитерських виробів українського виробництва. Так, в 2010 р. обсяги імпорту хлібобулочних кондитерських виробів виросли більше, ніж інші види кондитерських виробів - на 33,8% - і склали 19 тис. т. проти 14,2 тис. т. в аналогічний період 2009 р. У грошовому виразі імпорт хлібних виробів поступився лише готової кондитерської продукції з вмістом какао. Він склав $ 54,4 млн., що на 14% більше показника 2009 р. Лідером імпортних поставок стала Росія. У загальній структурі ввезення частка цієї держави склала - 45,4%.

У 2010 р. українським виробникам вдалося наростити обсяги експорту кондитерських виробів до рівня вище докризового, що вказує на пожвавлення сектора. Так, хлібобулочних кондитерських виробів було експортовано на 15,8% більше, ніж у 2009 р. - 136 тис. т. Основними експортними ринками для українських виробників традиційно є ринки країн СНД. Зокрема, найбільші обсяги поставок припадають на Росію - 34,4%. Ринок Російської Федерації продовжує залишатися найбільш цікавим і високоліквідним для України. Доходи на душу населення в Росії ростуть. Це дозволяє збільшувати обсяги ринку кондитерських виробів в натуральному вираженні.

Треба відзначити, що саме завдяки нарощуванню експорту борошняних кондитерських виробів українські виробники можуть прогнозувати зростання ринку в натуральному і грошовому вираженні і говорити про позитивну динаміку. Знижується купівельна спроможність українського покупеця, що змушує споживача добре обміркувати витрати, перш ніж зробити покупку.

За різними оцінками, витрати на просування кондитерської продукції за останні 3-4 роки зросли у компаній-виробників в три рази. Сьогодні річний маркетинговий бюджет невеликий регіональної фабрики більше, ніж $ 1 млн., а у великій компанії досягає $ 20 млн. Але з насиченням ринку ці цифри будуть тільки рости. З посиленням конкурентної боротьби виробники змушені будуть активізувати свою маркетингову політику, що неминуче спричинить за собою збільшення маркетингових бюджетів компаній.

Загалом, кондитерська індустрія представила велику кількість новинок у першій половині 2011 року. У секторі виробництва шоколаду спостерігалося найбільше їх число, фактично, на частку шоколадного сектора припало близько 65% від загального числа нових продуктів, що з'явилися на ринку в цьому році. На частку цукрових солодощів - близько 30%, а жувальна гумка - 5%.

За оцінками експертів, у наступні два-три роки варто очікувати щорічний приріст ринку кондитерських виробів України на 3-5% в натуральному вираженні. Жодна українська кондитерська компанія не зможе в майбутньому інтенсивно розвиватися, якщо її продукція не буде представлена ​​на зовнішніх ринках, а її акції не будуть котируватися на світових біржах. Сучасна ситуація в світі з кожним днем ​​змінюється, і українські компанії повинні розкриватися, ставати більш прозорими і зрозумілими для іноземного бізнесу. Таким чином, у наступні два роки великі концерни будуть активно шукати нові експортні ринки, а також шляхи виходу на світові фондові біржі для залучення додаткового акціонерного капіталу.