Терещенко В.С., Лаврік М.А.

Донецький національний університет економіки і торгівлі

імені Михайла Туган-Барановського

АНАЛІЗ НАСЛІДКІВ ПЕРЕХОДУ СТРАХОВИХ КОМПАНІЙ НА ОБЛІК ЗА МСФЗ

Ефективна робота в європейському економічному просторі для України не можлива без відповідної системи ведення бухгалтерського обліку та складання фінансової звітності. Така система забезпечується Міжнародними стандартами фінансової звітності (МСФЗ). Перехід на МСФЗ надасть українським підприємствам можливості для ефективного функціонування інформаційної системи. Застосування таких єдиних стандартів дозволяє міжнародним аналітикам об’єктивно оцінити результати діяльності підприємств та забезпечує для зацікавлених сторін та інвесторів відкритість, прозорість і зіставність фінансової звітності суб’єктів господарювання. Особливо це важливо для страхових компаній. Впровадження МСФЗ дозволить страховим компаніям побачити власне становище справ з точки зору світових тенденцій, об'єктивно оцінити рівень стабільності та перспективи розвитку. Більш прозора звітність буде сприяти розвитку ринку фінансових послуг, залученню інвестицій та залученню нових клієнтів. Але перехід на нові стандарти це дуже трудомісткий та складний процес. Тому важливо оцінити всі наслідки та перспективи переходу страхових компаній на МСФЗ. Особливої актуальності це питання набуває у зв’язку з внесенням змін до Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в України " [1], згідно з якими з 1 січня 2012 року всі страхові компанії повинні перейти на облік за МСФЗ.

Тема переходу до міжнародних стандартів обліку та звітності є актуальною та обговорюється багатьма науковцями, такими як, С. Голов,  О.Русак, С. Базилевич, В. Лень, Л. Чернишова та інші. Але в перелічених працях вчених було приділено недостатньо уваги питанням аналізу наслідків переходу страхових компаній на облік за МСФЗ.

Тому, метою написання статті є розгляд та аналіз наслідків переходу страхових компаній на облік за МСФЗ.

Згідно з Законом «Про внесення змін до Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в України"» від 12.05.2011р. № 3332-VI [1], з 01.01.2012 року всі страхові компанії України повинні перейти на Міжнародні стандарти фінансової звітності (МСФЗ). МСФЗ в страховому секторі намагаються впровадити вже не перший рік. На сьогоднішній день фінансову та бухгалтерську звітність за міжнародними стандартами ведуть тільки страхові компанії з іноземними інвестиціями.

Перехід страхових компаній на МСФЗ призведе як до позитивних, так і до негативних наслідків. Негативні наслідки будуть виявлятися переважно в короткотерміновому періоді і будуть пов’язані з тим, що застосовувані сьогодні в Україні стандарти фінансової звітності істотно відрізняються від міжнародних. Тому, використовуючи МСФЗ, страховикам доведеться переглядати основні показники своєї діяльності. Так, наприклад, через коригування вартості активів та оцінки страхових резервів в МСФЗ багато показників роботи українських страхових компаній, таких як прибутковість, капіталізація, ліквідність, можуть погіршитися. Справа в тому, що зараз багато українських страхових компаній виходять на позитивні результати діяльності через те, що збільшують свої активи неякісними інструментами (наприклад, неприбутковими акціями), і при переході на МСФЗ доведеться здійснити переоцінку активів та резервів, які після подібної інвентаризації можуть значно скоротитися, що негативно позначиться на фінансовому стані страхових компаній.

         Особливо негативні наслідки впровадження МСФЗ відобразяться на страхових компаніях, що проводять операції, природа яких далека від страхування і не відповідає його принципам.  Це, на думку експертів, досить суттєва частина ринку – понад 200 страхових компаній, яким, швидше за все, доведеться покинути його чи займатися класичним страхуванням.

         Проте ці негативні наслідки в довгостроковому періоді призведуть до загального оздоровлення страхового ринку та його очищення від недобросовісних страхових компаній, що в свою чергу забезпечить довіру клієнтів та притік іноземних інвестицій.

         Головним позитивним наслідком впровадження МСФЗ в страховий сектор стане  поява спеціалізованого стандарту бухгалтерського обліку в страхових компаніях – МСФЗ 4 «Страхові контракти» [2]. Зараз в Україні стандарту бухгалтерського обліку, який би створював єдині методологічні підходи до ведення бухгалтерського обліку саме в страхових компаніях, немає.

МСФЗ (IFRS) 4  «Страхові контракти» було прийнято в березні 2004 року. Мета цього МСФЗ полягає в тому, щоб визначити порядок розкриття в фінансовій звітності інформації про страхові контракти у страховика.

         Крім МСФЗ 4 методику обліку у страхових компаніях визначають ще інші міжнародні стандарти. Їх перелік наведено у таблиці 1 [3].

Таблиця 1

Застосування міжнародних стандартів в обліку страхової діяльності

Номер стандарту

Назва стандарту

Посилання на страхову діяльність

МСФО 1

«Представлення фінансової звітності»

Містить вимоги до структури фінансової звітності і мінімальні вимоги до її змісту. IAS 1 вимагає достатньої гнучкості структури звітності з тим, щоб вона могла бути прийнята до використання будь-якими організаціями.

МСФО 8

«Облікові політики, застосування у розрахункових облікових оцінках та помилки»

Зазначається, що, хоча збитки, понесені в результаті, скажімо, землетрусу, на багатьох підприємствах можуть бути віднесені до розряду надзвичайних збитків, страхові виплати страхувальникам, що виникають в результаті землетрусу, не можуть вважатися надзвичайними збитками страховика, що надає страховий захист від таких ризиків.

МСФЗ 8

«Звітність за сегментами»

Зазначається, що при визначенні господарського сегмента з метою сегментної звітності компанія повинна враховувати характер нормативного середовища конкретної галузі (наприклад, страховий).

МСФО18

«Дохід»

Не поширюється на доходи страховиків від договорів страхування. Тільки у додатку до IAS 18 містяться рекомендації з обліку комісійного доходу страхових агентств

МСФО 19

«Виплати працівникам»

Містить рекомендації з обліку страхових премій, що виплачуються у різного роду пенсійні плани.

 

Продовження таблиці 1

МСФО 32

«Фінансові інструменти: розкриття та подання»

Не поширюється на зобов’язання, що виникають за договорами страхування, але рекомендує компаніям розглянути доцільність застосування положень стандарту до подання і розкриття інформації про такі зобов’язання.

МСФО 37

«Забезпечення, непередбачені зобов’язання та непередбачені активи»

Поширюється на одну конкретну ситуацію, що виникає, коли організація розраховує на отримання відшкодування всіх або частини витрат, необхідних для врегулювання його зобов’язань, під які створюються резерви (наприклад, за допомогою договорів страхування, застережень про звільнення від відповідальності або гарантійних зобов’язань постачальників).

МСФО 39

«Фінансові інструменти: визнання та оцінка»

Поширюється на вбудовані похідні інструменти, що входять до складу договорів страхування.

Таким чином, перехід українських страхових компаній на облік за МСФЗ дозволить страховим компаніям побачити власний стан справ з точки зору світових тенденцій, об’єктивно оцінити рівень стабільності та перспективи. Більш прозора звітність буде сприяти розвитку ринку фінансових послуг і залученню інвестицій. Ще одним з позитивних наслідків переходу є поява більш спеціалізованого законодавства у сфері обліку страхової діяльності.

З іншого боку, страхові компанії України чекає непростий перехідний період, що вимагає витрат на нове програмне забезпечення і навчання персоналу.

ЛІТЕРАТУРА

1. Закон України «Про внесення змін до Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в України "» від 12.05.2011р. № 3332-V [Електронний ресурс] – Режим доступу: <http://zakon2.rada.gov.ua>.

2. Міжнародний стандарт фінансової звітності (IFRS) 4  «Страхові контракти» від 1.01.2005 [Електронний ресурс] – Режим доступу: <http://rada.com.ua/rus/ifrs/f4/>.

3. Черникова Л.И., Чернишов Д.Ю Международные стандарты финансовой отчетности для страховых компаний как инструмент регулирования их деятельности  [Електронний ресурс] – Режим доступу:   <http://gaap.ru/articles/49128/>.