О. Б. Ткаченко,

аспірантка ХНПУ ім. Г. С. Сковороди

 

ТЕОРЕТИЧНІ ПИТАННЯ ОЦІНЮВАННЯ ЯКОСТІ ПРОФЕСІЙНО-ПЕДАОГІЧНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ ВИКЛАДАЧІВ ВИЩОЇ ШКОЛИ УКРАЇНИ НА ПОЧАТКУ XXI СТОЛІТТЯ

 

Аналіз історико-педагогічної літератури початку XXI століття дозволяє ґрунтовно говорити про те, що особливої актуальності у цей час набуває питання щодо визначення видів, принципів та підходів до оцінки діяльності професійно-педагогічної діяльності викладачів ВНЗ. Так, систематизація результатів деяких досліджень та доповнення їх власними міркуваннями дає нам можливість обґрунтувати як основні для нашого дослідження види оцінок за різними параметрами. Так, за суб’єктом оцінки виділяємо експертну (внутрішню) оцінка, яка здійснюється адміністрацією, спеціально підготовленими у ВНЗ експертами; самооцінка – здійснюється самим викладачем, передбачає рефлексію професійного потенціалу; експертну (зовнішню) оцінка, що проводиться зовнішніми по відношенню до ВНЗ експертами в рамках процедур ліцензування, атестації та акредитації ВНЗ; оцінку студентів (споживачів), засновану на врахуванні думки студентів про якість викладання. За об’єктом оцінки: індивідуальну (оцінка конкретного викладача, доцента, професора); групову (оцінку кафедри, факультету, ВНЗ); індивідуально-групову (співвідношення оцінки якості діяльності окремо взятих викладачів з оцінкою викладачів кафедри, ВНЗ). За характером оцінки: комплексну (експертну оцінку і самооцінку якості всіх видів діяльності викладача); одиничну (оцінку окремого суб’єкта, окремо взятого напрямку діяльності). За періодичністю проведення: попередню (з викладачами, що влаштовуються на роботу до ВНЗ); поточну (проводиться регулярно з метою оперативного управління); контрольну (із залученням експертів); підсумкову (проводиться раз на 5 років, вона пов’язана з проходженням конкурсу за процедурою атестації).

Відмітимо, що одним з найважливіших питань при оцінці якості професійно-педагогічної діяльності викладачів є вибір критеріїв та діагностичних показників, що здебільшого обґрунтовуються низкою принципів оцінки. Так, принцип структурованості становить теоретичну основу розгляду, вивчення та здійснення оцінки діяльності викладачів та виокремлення її компонентів, принцип комплексності вказує на необхідність охоплення всіх аспектів навчально-педагогічної діяльності, які підлягають оцінці, принцип системності оцінки передбачає спланованість і регулярність її проведення, принцип об’єктивності оцінки вимагає, щоб висновки оцінки були максимально об’єктивні, принцип конфіденційності оцінки визначає, що інформація про оцінку повинна використовуватись у педагогічних цілях і суто обмеженим колом осіб. На окрему увагу заслуговують принципи гуманістичної спрямованості оцінки суть якого полягає в тому, що окремого викладача необхідно розглядати як головну цінність в реалізації оцінки, принцип ефективності оцінки якості діяльності викладачів передбачає, що її результати сприяють професійно-особистісному розвитку педагога, принцип компетентності суб’єкта, який здійснює оцінку якості діяльності викладачів, тобто високий рівень його теоретичної підготовки, знання оцінних методик та правил їх застосування.

Як відомо, принципи оцінки детермінують її мету – забезпечити умови для покращення якості діяльності викладацького складу на основі підвищення її об’єктивності та врахування індивідуальних особливостей викладачів, що конкретизуються в теоретичних і практичних завданнях. Теоретичні завдання спрямовані на встановлення закономірностей педагогічної діяльності, визначення впливу оцінки на якість діяльності викладачів, зміну професійної мотивації викладачів, ефективності й результативності навчально-педагогічної діяльності як результату оцінної діяльності. Практичні завдання – на підвищення якості діяльності викладацького складу, ефективності освітнього процесу у ВНЗ в цілому та якості підготовки спеціалістів.

У результаті чисельних досліджень експерти прийшли до думки, що чітко структурована система оцінювання якості професійно-педагогічної діяльності викладачів підвищить ефективність діяльності ВНЗ, позитивно вплине на мотивацію педагогів, виявить сильні та слабкі сторони професійних якостей викладачів. Для того, щоб виявити недолік існуючої системи необхідно змінити розуміння мети оцінювання та виробити всіма зрозумілі та прийнятні критерії. Метою проведення оцінювання має бути не просте виявлення недоліків у роботі й покарання за них. Головне завдання процедури – покращення якості роботи конкретного викладача і досягнення більш широких цілей-вдосконалення навчальних програм і нової якості роботи ВНЗ.

На нашу думку, варто виділити такі принципи та підходи до побудови системи оцінки якості роботи викладачів: система має охоплювати всі (в першу чергу найважливіші) види діяльності викладачів ВНЗ і в цьому розумінні забезпечити інтегральний характер оцінки; система має забезпечити «кваліметрію» якості праці викладача; система має бути об’єктивною, і , при необхідності, зводити до мінімуму елемент суб’єктивізму в оцінці якості роботи викладача, дозволити формалізувати процес створення підсумкової оцінки; система має забезпечити «зворотній зв'язок» для реалізації найважливішої задачі вищої освіти – підвищення якості підготовки спеціалістів; при визначені розміру заробітної платні система повинна бути направлена не на зниження зарплати менш результативно працюючих викладачів, а на стимулювання праці викладачів, які мають кращі показники в роботі; критерії якості роботи викладачів мають максимально наближатися до критеріїв якості роботи ВНЗ; система має бути досить гнучкою, яка б дозволила на різних етапах розвитку ВНЗ змінити «акценти», встановити нові пріоритети за рахунок зміни кількісної оцінки різних видів діяльності викладачів.

 

 

Відомості про автора

Ткаченко Олена Борисівна, аспірантка 2 року навчання (з відривом від виробництва) ХНПУ ім. Г. С. Сковороди

Науковий керівник: доктор педагогічних наук, професор С. Т. Золотухіна.

Домашня адреса:

Вул. Новомістенська 12, кв.20

м. Суми, 40011

Україна

Контактний телефон: 066 334 53 87

e-mail: tkachenko_el84@ukr.net

P.S. У випадку прийняття моєї роботи для участі в конференції вишліть, будь-ласка, реквізити для оплати. Дуже Вам дякую! Чекаю на Вашу відповідь!

З повагою О. Ткаченко