Педагогические науки/2  Проблемы подготовки специалистов

Мишак О.О.

Національний університет біоресурсів і природокористування України

Організація професійної підготовки майбутніх біотехнологів

 

Професійна підготовка майбутніх фахівців для різних галузей ґрунтується на нормативних документах України про освіту та вищу освіту, а саме на Конституції України, законах України Про освіту (1996),  «Про вищу освіту» (2002р.), Державний національній програмі  «Освіта» («Україна XXI століття» ( 2001р.) та ін. [1, 2, 3].

У тлумачному словнику “підготовка” має таке формулювання: “запас знань, навичок, досвід, набутий у процесі навчання, практичної діяльності” та готування (як дія) всього необхідного до чого-небудь [4]; у законі України «Про вищу освіту» (ст.1) професійна підготовка – це здобуття кваліфікації за відповідним напрямом підготовки або спеціальностю [2].

Зокрема, Є. Рапацевич в “Енциклопедії з педагогіки “професійну підготовку” трактує як процес опанування знаннями, уміннями та навичками, що дозволяють виконувати роботу в певній галузі [5].

Питання професійної підготовки майбутніх фахівців у ВНЗ розглянуті у наукових працях М.Васильєвої, О.Коваленко, М.Лазарєва, П.Лузана, В.Манька, Н.Ничкало, О.Романовського, В.Свистун та ін. Зокрема, психологічні аспекти професійної підготовки у ВНЗ досліджені І.Зимньою, З.Решетовою та ін.

Як показали наші дослідження, питання підготовки фахівців із біотехнології майже не розроблено у теорії та практиці професійної освіти. Це зумовлено тим, що біотехнологія в освіті є досить новим предметом. Біотехнологія як наука переживає початкові етапи формування. Вона оформилася в окремий навчальний напрям 0929 "Біотехнологія" у 2003 році.

  Перш ніж перейти до висвітлення особливостей підготовки фахівців із біотехнології, розглянемо її визначення.

Біотехноло́гія (Βιοτεχνολογία, від грец. bios — життя, techne — мистецтво, майстерність і logos — слово, навчання) — використання живих організмів і біологічних процесів у виробництві.

   За визначенням Європейської біотехнологічної федерації, біотехнологія це спільне використання біохімії, мікробіології і хімічної технології для технологічного (промислового) застосування корисних властивостей мікроорганізмів та культур тканин. Іншими словами, біотехнологія – це є скерований людиною комплекс способів отримання корисних для суспільства цільових продуктів за допомогою біологічних агентів – мікроорганізмів, вірусів, клітин тварин та рослин, а також за допомогою позаклітинних речовин і компонентів клітин [6].

   Біотехнологія — міждисциплінарна галузь, що виникла на стику біологічних, хімічних і технічних наук. З розвитком біотехнології пов'язують вирішення глобальних проблем людства — ліквідацію недостачі продовольства, енергії, мінеральних ресурсів, поліпшення стану охорони здоров'я і якості навколишнього середовища. Біотехнологія вивчає можливості використання живих організмів, їх систем чи продуктів їх життєдіяльності для вирішення технологічних завдань, а також можливості створення живих організмів з необхідними властивостями методом генної інженерії. Тому підготовка кадрів для біотехнології повинна стати одним з пріоритетів у сфері освіти.

Кваліфікація біотехнолога передбачає високий рівень спеціальних наукових знань, широкий кругозір в галузі сучасних досягнень світової науки, високу майстерність експериментатора, оригінальність наукової думки. Область професійної діяльності інженера-біотехнолога включає дослідження, отримання і застосування ферментів, вірусів, мікроорганізмів, клітинних культур тварин і рослин, продуктів їх біосинтезу і біотрансформації; створення технологічних процесів їх виробництва і технологій використання. Випускники за напрямом підготовки дипломованого фахівця "Біотехнологія" можуть реалізувати себе в таких видах професійної діяльності як виробничо-технологічна, проектно-конструкторська, науково-дослідна, організаційно-управлінська.
       Таким чином, фахівець в області біотехнології має бути професіоналом, здатним комплексно поєднувати дослідницьку, проектну і підприємницьку діяльність, яка орієнтована на створення високоефективних структур, стимулюючих зростання і розвиток різних сфер соціально-економічної діяльності.

          Беручи до уваги, що ця сфера абсолютно нова і вимагає надзвичайно кваліфікованих фахівців з високим рівнем знань, особливої актуальності набула підготовка фахівців-біотехнологів з напряму "Біотехнологія".

Починаючи з 2001 року, у мережі вищих навчальних закладів Україні відкриваються факультети біотехнології, створюються умови для здобуття вищої освіти професійно вмотивованій молоді, в навчальний процес впроваджуються інноваційні педагогічні технології.

На даний час в Україні фахівців-біотехнологів готують такі університети:

         Національний технічний університет України "Київський політехнічний інститут";

         Національний університет біоресурсів та природокористування України (м. Київ);

         Національний університет харчових технологій (м. Київ);

         Національний авіаційний університет (м. Київ);

         Національний університет "Львівська політехніка";

Дніпродзержинський державний технічний університет (м. Дніпродзержинськ, Дніпропетровська обл.);

         Дніпропетровський національний університет;

         Національний фармацевтичний університет (м. Харків).

Безпосередньо пов’язані з вивченням біотехнології університети, які готують фахівців за спеціальністю "біотехнічні та медичні апарати і системи". До таких університетів відносять:

·        Міжнародний науково-технічний університет імені академіка Юрія Бугая (м. Київ);

·        "Національний технічний університет України "Київський політехнічний інститут";

·        Український державний хіміко-технологічний університет

(м. Дніпропетровськ);

·        Житомирський інженерно-технологічний університет.

Крім того, ґрунтовні знання з біотехнології студентам надаються в Одеській державній академії харчових технологій, в якій функціонує наукова школа з фізико-хімічних та біотехнологічних основ отримання біологічно активних речовин і домішок як компонентів функціональних продуктів харчування. Що стосується Луцького біотехнічного інституту Міжнародного науково-технічного університету, який готує біотехнологів, то він не має державної акредитації.

Щоб уявити, що собою являє неперервна професійна підготовка фахівців-біотехнологів у ВНЗ, розглянемо її характерні особливості.

Підготовка майбутніх фахівців для промислової та аграрної галузі здійснюється ВНЗ III-IV рівнів акредитації за галуззю знань “Біотехнологія”, код напряму 0929, відповідно до постанови Кабінету міністрів України від 16 червня 2005 р. № 363 «Про затвердження змін до Переліку напрямів та спеціальностей, за якими здійснюється підготовка фахівців у вищих навчальних закладах за відповідними освітньо-кваліфікаційними рівнями» та постанови Кабінету Міністрів України від 24 травня 1997 року № 507 «Про перелік напрямів та спеціальностей, за якими здійснюється підготовка фахівців у вищих навчальних закладах за відповідними освітньо-кваліфікаційними рівнями» [7].

До 2005 року у стандартах системи вищої освіти і науки України налічувалося до 76 напрямів та 584 спеціальності, проте з урахуванням Європейської трансферної системи положень і Болонського процесу прийнята тенденція до їх об'єднання та скорочення (приблизно 150 спеціальностей). У той же час напрям "Біотехнологія " залишився та розвинувся, а кількість спеціальностей з 3 зросло до 5.

У 2006 році відбулося засідання науково-методичної комісії з напряму 0929 "Біотехнологія", на якому вперше розглядалось питання про кількісну та якісну уніфікацію програм дисциплін для всіх українських університетів, які готують фахівців-біотехнологів відповідно до Болонського процесу.

Сьогодні в Україні фахівців і професіоналів біотехнологів готують за двома освітньо-кваліфікаційними рівнями:

I кваліфікаційно-освітній рівень: "бакалавр" (рівень освіти базова вища освіта, кваліфікація фахівець з біотехнології);

II  кваліфікаційно-освітній рівень з рівнем освіти повна вища освіта: "магістр" (кваліфікація магістр біотехнології, викладач ВНЗ, інженер-дослідник-біотехнолог); "спеціаліст" (кваліфікація інженер-біотехнолог).

Магістрів і спеціалістів біотехнологів готують за такими спеціальностями: промислова біотехнологія, фармацевтична біотехнологія, агробіотехнологія, екобіотехнологія та біоенергетика, молекулярна біотехнологія. Зазначимо, що за суттю лише остання відрізняється від інших докорінним чином (генна і клітинна інженерія прокаріотів і еукаріотів, спрямований мутагенез, трансгенні рослини і тварини).

Підготовка фахівців і професіоналів зі спеціальності 8.092901 "Екобіотехнологія" є новим і перспективним напрямом в освітній галузі, що зумовлена потребами сучасного суспільства в енергетичній, продовольчій, сировинній, медичній, аграрній та природоохоронній сферах.

Зокрема, на даний час послуги з надання освітньо-кваліфікаційних рівнів "Бакалавр" і "Спеціаліст" напряму 0929 "Біотехнологія" пропонують вищі навчальні заклади, які територіально розміщені в м. Києві – Національний університет харчових технологій, Національний авіаційний університет. Національний технічний університет України "Київський політехнічний інститут" пропонує здобути ОКР "Магістр" напряму 0929 "Біотехнологія" зі спеціальності 8.092901 "Екобіотехнологія".

Підготовка бакалаврів – фахівців з біотехнології в Національному університеті біоресурсів і природокористування України на факультеті біотехнології за напрямом «Біотехнологія» ведеться за денною, заочною та екстернатними формами навчання і здійснюється за двома основними спрямуваннями «Екологічна біотехнологія в сільськогосподарському виробництві», «Екологічні біотехнології та біоенергетика».

Порівняно із іншими навчальними закладами, підготовка магістрів за напрямом "Біотехнологія" в НУБіП України орієнтована, в першу чергу, на аграрному секторі і передбачає забезпечення його висококваліфікованими професіоналами, які набули необхідні знання та вміння із використання біотехнологічних методів у рослинництві та переробки відходів і сировини аграрного сектору для біоенергетики як альтернативного джерела енергії в сільській місцевості.

По закінченню навчання на ОКР "Магістр" за напрямом "Біотехнологія" зі спеціальності "Екобіотехнологія" за даними магістерськими програмами студенти отримують кваліфікації: 2211.2–біотехнолог, 2211.1–біолог-дослідник, 2213.2 – інженер з відтворення природних екосистем, відповідно до державного класифікатора професій України.

Слід зауважити, що найважливішим елементом сучасної світової системи підготовки фахівців-біотехнологів для роботи в сферах науки і виробництва є випереджальна освіта, що полягає в постійному глибокому аналізі новітніх тенденцій і напрямів фундаментальної біотехнологічної науки і своєчасному коригуванні освітніх програм і навчальних планів з урахуванням вимог часу [8].

Перспективу розвитку інтеграційних тенденцій у професійній освіті майбутніх фахівців-біотехнологів висвітлила на рівні дисертаційного дослідження          Логінова Ю. В. Зокрема автор наголошує, що для виявлення і успішного функціонування міжпредметних інтеграційних зв'язків, необхідно не лише визначати послідовність передачі навчальної інформації; формулювати цілі навчання по етапах у вигляді умінь і навичок; робити науково-обгрунтований відбір змісту навчального матеріалу з урахуванням спеціалізації; продумувати систему методів і засобів, що відповідають кожному етапу навчання, але і враховувати такі чинники, як рівень розвитку пізнавального інтересу, умови навчання і безліч інших чинників, що впливають на якість засвоєння знань. Це означає, що застосування міжпредметних зв'язків в реальному навчальному процесі залежить від багатьох чинників, без урахування яких не можна будувати процес навчання на інтеграційній основі [9].

Метою вищої професійної освіти, як відомо, являється не вузькопрофесійна підготовка, а широка природничо-наукова, загальнокультурна, соціально і індивідуально значуща підготовка, що безперервно розвиває творчий потенціал особистості і сприяє самостійному поповненню професійних знань майбутнього фахівця в області біотехнології. На думку Логінової Ю. В., для цього необхідно:

- погоджувати навчально-методичну діяльність природничо-наукових і математичних, загально-технічних, загальнопрофесійних, спеціальних кафедр;

- визначити, якою мірою в навчальних програмах в процесі навчання враховуються кваліфікаційні вимоги до підготовки майбутнього інженера-біотехнолога;

- здійснити аналіз і коригування програм загальнопрофесійних, спеціальних дисциплін з урахуванням виділення в них професійного змісту за напрямом підготовки майбутніх фахівців в області біотехнології [9].

Виходячи з того, що професійна діяльність випускників передбачає такий рівень знання фізичних, хімічних, біологічних процесів, який дозволив би їм освоїти не лише існуючі біотехнології, але і бути готовими до розуміння перспектив їхнього розвитку, враховуючи обсяг і цілеспрямований зміст курсів фізики, хімії, біології, обмежений часовий ліміт на їх засвоєння, динаміку зміни біотехнології, доцільно так змінити зміст і структуру процесу навчання цих дисциплін у ВНЗ, щоб забезпечити комплексне виконання цих вимог.

Таким чином, можна зробити висновок, що вища біотехнологічна освіта має свої специфічні особливості:

- напрям "Біотехнологія " має тенденцію до розвитку, збільшення кількості спеціальностей (зросла з 3 до 5);

       - використання міжпредметної і внутрішньо-предметної інтеграції для формування системи фундаментальних природничо-наукових знань і умінь, які забезпечують можливість застосовувати їх в умовах сучасних технологій, що динамічно розвиваються;

       - акцент на випереджальну освіту, що полягає в постійному глибокому аналізі новітніх тенденцій і напрямів фундаментальної біотехнологічної науки і своєчасному коригуванні освітніх програм і навчальних планів з урахуванням вимог часу.

Отже, система професійної підготовки майбутніх фахівців біотехнологічного профілю потребує подальшого дослідження та вдосконалення; створення нової методології підготовки майбутніх фахівців, враховуючи інтегративний характер наукових досягнень дисципліни; упровадження моніторингу рівня готовності до професійної діяльності випускників факультетів на всіх етапах професійної підготовки; психолого-педагогічної підготовки викладачів до роботи в нових умовах організації навчально-виховного процесу.

         Особливо слід наголосити на вирішенні двох, пов’язаних з міжпредметною та внутрішньо-предметною інтеграцією проблем: проблеми пошуку об'єктивного методу, заснованого на надійних розрахунках, що дозволяє визначити коло дисциплін, найбільш тісно пов'язаних один з одним (у нашому випадку курсів природничо-наукових, загальнотехнічних і професійних дисциплін); проблеми методу контролю оцінки результатів навчання, побудованого на інтеграційній основі.

 

Використана література:

1. Вища освіта в Україні. Нормативно-правове регулювання / за заг.ред. А.П.Зайця, В.С.Журавського. – К.: ФОРУМ, 2003.- 950с.

2. Державна національна програма “ Освіта” : Україна XXI століття // Освіта. – 1993. - №44-46. – С. 1-13.

3.Закон “Про вищу освіту” // Педагогіка і психологія професійної освіти. – 2002.- №1. – С. 9-51.

4. Короткий тлумачний словник української мови / Д.Г. Гринчишин, Л.Л. Гумецька, та ін.; від.ред. Л.Л.Гумецька. – К.: Рад.школа, 1978. – 296 с.

5. Психолого-педагогический словарь / сост.Е.С. Рапацевич. – Минск: “Соврем. слово”, 2006. – 928 с.

6. Екологічний словник. Преждо В.В.– Харків. – ХДАМГ, 1999. - 57 с.

7. Про затвердження змін до Переліку напрямів та спеціальностей, за якими здійснюється підготовка фахівців у вищих навчальних закладах за відповідними освітньо-кваліфікаційними рівнями: постанова КМУ № 363 від 16 червня 2005 р. // Вища освіта України. Нормативно-правове регулювання. Нормативний збірник / заг.ред. М.Ф.Степка, Л.М. Горбунової.- К.: ФОРУМ, 2007. – У 2-х т. – С. 209-210. 

8. Мельничук М.Д., Рідей Н.М.  Організація  підготовки бакалаврів і магістрів за напрямом «Біотехнологія» в НУБІП України / Мельничук М.Д. // Науковий вісник Національного університету біоресурсів і природокористування України. 2009 — Вип. 134. – С. 69 –71.

9. В.П.Новіков, Ю.І.Сидоров, О.В.Швед. Сучасний стан і проблеми викладання біотехнології в політехнічних університетах України / В.П.Новіков // Нові технології навчання: Наук.-метод. зб. / Інститут технологій і змісту освіти МОН України.- К., 2009.- Вип.56.- С.27-33.

10. Логинова Ю. В. Внутрипредметные и межпредметные связи как средство реализации профессиональной направленности обучения студентов – будущих биотехнологов в вузе:  автореф. дис. на соискание степени канд. пед. наук: спец. 13.00.08- «Теория и методика профессионального образования» / Логинова Ю. В.– Шуя, 2010. - С. 10.