Педагогические науки, Современные методы преподавания

Микола Андрійович Тищенко

Національний технічний університет України «КПІ», Україна

 

Шляхи покращення навичок аудіювання студентів технічних спеціальностей

 

Основною метою навчання іноземній мові є формування комунікативної компетенції, а інші цілі, такі як освітня, виховна та розвиваюча, реалізуються в процесі здійснення цієї головної мети. Тож комунікативна компетенція в сучасному її розумінні передбачає формування здатності до міжкультурної взаємодії. Усне спілкування складається з говоріння та слухання, яке в методиці навчання іноземної мови називається аудіюванням. Поняття «аудіювання» і «слухання» не є синонімами. Слухання означає лише акустичне сприйняття усної мови, а аудіювання - це процес сприйняття усного мовлення, тобто прослуховування, аналізу та інтерпретацію отриманого усного повідомлення. Викладачі іноземної мови повсякчас із сумом констатують, що студенти технічних спеціальностей відчувають певні труднощі в процесі сприйняття усного повідомлення, зробленого носієм мови. Таким чином можна зробити висновки, що розвиток навичок аудіювання студентів технічних спеціальностей є одним із шляхів вирішення даної проблеми. Осмислене використання аудіоматеріалів під час практичних занять з іноземної мови може значно сприяти підготовці студентів до ситуацій повсякденного спілкування та подолати труднощі сприйняття усного повідомлення носія мови. Наприклад, у нашому університеті на кафедрі теоретичної кібернетики НТУУ «КПІ», працюючи з аудіоінформацією, ми паралельно покращуємо лексичні, граматичні та фонетичні навички шляхом виконання ряду дотекстових та післятекстових вправ. Аудіювання є дуже складним видом мовленнєвої діяльності і, відповідно, містить у собі певний спектр труднощів. Деякі з них це:

- обмеженість усного аудіоповідомлення у часі, що вимагає від студента уваги та швидкої реакції;

- відсутність можливості щось змінити в аудіодоріжці, наприклад, у кожної людини свій стиль мовлення, іноді він занадто науковий, а іноді надто емоційний, насичений ідіомами та образними висловлюваннями;

- відсутність можливості змінити темп мовлення, що задається носієм мови. В умовах, наближених до ідеалу, цей темп має сягати 250 складів на хвилину.

В процесі аудіювання викладач зазвичай орієнтується на мовний досвід студентів, коригує його та обирає відповідну структуру роботи з аудіоматеріалами. Знання вищезазначених можливих труднощів дозволяє правильно оцінити рівень складності аудіювання як такого, врахувати їх при організації аудіювання під час практичного заняття, частково або повністю усунути проблемні моменти, ситуативно наблизивши повідомлення в аудіодоріжці до ситуації у реальному житті. Найкращим інструментом для покращення навичок аудіювання у такому випадку може бути поєднання дотекстових вправ, самого аудіювання, післятекстових вправ та рольової гри, на меті якої є повне занурення студента у певну ситуацію, у якій можливо плідно відпрацювати лексичний, граматичній та фонетичний матеріал уроку. Навчання аудіюванню та розвиток навичок сприйняття усного повідомлення, зробленого носієм мови, передбачає поетапне формування рецептивних аудіотивних навичок. Більшість спеціалістів у галузі методики навчання іноземній мові поділяють аудіотивні вправи на підготовчі та мовленнєві. Підготовчі спрямовані на подолання окремих труднощів аудіювання та на формування його механізмів. Мовні вправи являють собою керовану мовленнєву діяльність, забезпечуючи практику аудіювання на основі комплексного подолання аудіотивних труднощів.

Можна зробити висновок, що коректно підібрана викладачем аудіодоріжка та розроблений до неї пакет вправ (лексичних, граматичних, рольових ігор) може значно покращити рівень володіння іноземною мовою студентів не лише гуманітарних, а й технічних спеціальностей. Досвід використання такого підходу до організації навчального процесу у вищому навчальному закладі має поширюватись і на інші освітні установи різних ступенів акредитації.

 

Література:

1. Бондар М. В., Зробіть урок цікавим. - Харків.: Основа, 2003

2. Гапонова С.В. Навчання розуміння аудіотекстів // Іноземні мови № 2, 1996

4. Метьолкiна О. Б. Iндивiдуалiзоване навчання аудіювання // Iноз. мови № 1, 2007

5. Ніколаєва С.Ю., Методика навчення іноземних мов: Підручник. – К: Ленвіт, 1999