Педагогические науки/5. Современные методы преподавания

 

К.п.н. Гладка О.В.

Криворізький педагогічний інститут

ДВНЗ «Криворізький національний університет», Україна

До питання розвитку навичок креативного письма майбутніх учителів іноземної мови

 

         Процеси інтеграції України до європейського та світового освітнього простору визначають потреби у застосуванні в навчально-виховному процесі вищих закладів освіти сучасних педагогічних технологій, спрямованих на вдосконалення якості та оновлення змісту, форм і методів організації навчально-виховного процесу. Забезпечення можливостей постійного самовдосконалення особистості є головною метою Державної національної програми «Освіта. Україна ХХІ століття» [1]. Це пов’язано із новими вимогами до фахівців, які повинні, перш за все, нестандартно мислити, легко адаптуватися у мінливих умовах сьогодення, творчо підходити до вирішення творчих завдань.

         На сучасному етапі існує велика кількість технологій, завданням яких є розвиток творчих здібностей студентів. Серед них особливе місце посідає технологія креативного письма.

         Креативне письмо – це письмо нетрадиційних жанрів, особливий тип твору, який передбачає нестандартність мислення автора.

         Найбільш поширеними формами креативного письма вважаються: автобіографія/мемуари, журналістські ессе, літературна стилізація, новела, драматургічні твори, поетичні твори, тексти пісень, реклама.

          Креативне письмо надає можливість свободи творчості, реалізації нестандартних ідей, думок, почуттів. Завданням автора креативного твору є показати власне бачення світу, суб’єктивність відчуттів, унікальність мислення.

         Проте, вищезазначене потребує не тільки розвитку уяви, фантазії, творчих здібностей, а також постійну роботу з формування комунікативної компетенції студентів, компоненти якої виокремлено у Загальноєвропейських рекомендаціях з мовної освіти [2, с. 109 - 123]. Згідно документа, до складу комунікативної компетенції відносять лінгвістичну, соціолінгвістичну та прагматичну компетенції. Говорячи про розвиток навичок креативного письма, особливу увагу необхідно приділити розвитку лінгвістичної компетенції, яка поєднує орфографічну, лексичну та граматичну компетенції.

Письмо як один з продуктивних видів мовленнєвої діяльності (поряд із говорінням), представляє собою особливу складність. Тому успішне оволодіння навичками креативного письма передбачають удосконалення орфографічних, графічних та пунктуаційних навичок, умінь продукції та перцепції символів, з яких складається письмовий текст. Лексична компетенція у письмі пов’язана із розвитком репродуктивних навичок, а саме: виклик із довготривалої пам’яті, сполучення з іншими лексичними одиницями, вміння використовувати лексичні одиниці відповідно до комунікативної мети. Граматична компетенція у креативному письмі передбачає вдосконалення репродуктивних і продуктивних навичок, а саме, вибір граматичної форми та оформлення її за нормами англійської мови, вміння граматично правильного оформлення письмового висловлювання під час його продукування.

Під час навчання креативного письма майбутніх учителів іноземної мови особливу увагу необхідно приділяти розвитку вмінь студентів структурувати й аналізувати інформацію, ідеї, думки, відчуття. Із цією метою ми пропонуємо використання на заняттях з іноземної мови такі форми роботи як «Brainstorming», «Mind-map», «Clustering», «Spider Map», «Cycle», «Chain of Events» та інші.

Такі форми роботи допомагають виявити внутрішні зв’язки між зафіксованими асоціаціями, структурувати ідеї, підготувати базу для подальшої роботи зі створення креативного тексту. Характерною рисою більшості з вищеозначених графічних організаторів є можливість їх використання як у роботі у групі, так і під час самостійної роботи студентів.

Особливого значення у розвитку навичок креативного письма набуває особистість того, хто навчається. До особистісних якостей, необхідних для успішного оволодіння видом мовленнєвої діяльності, що розглядається, ми відносимо такі: креативність, уява, проникливість, інтуїція, зосередженість на собі (інтровертність), наївність або відкритість до вражень, вразливість, висока мотивація та пристрасть до роботи, наполегливість, здібність швидко відновлювати фізичні та душевні сили, здатність до ризику, самодисципліна. Цей список не можна вважати повним, але людина, яка є успішною у креативному письмі, володіє цими якостями у великий мірі. Саме тому, завданням викладача є своєчасно діагностувати наявність тих чи інших особистісних якостей у студента і в процесі поетапної роботи розвивати й удосконалювати їх одночасно із розвитком мовленнєвих умінь і навичок.

Практикою доведено, що оволодіння навичками креативного письма потребує розвитку й удосконалення багатьох складових. Робота викладача повинна бути спрямована на формування іншомовної комунікативної компетенції студентів, удосконалення творчих здібностей та вмінь опрацювання інформації (структурування й аналіз), розвиток особистісних якостей тих, хто навчається. Поетапна робота з формування навичок креативного письма у майбутніх учителів іноземної мови стимулює розвиток мовленнєвої діяльності, підвищує мотивацію до творчої професійної діяльності.    

Література:

1.                             Державна національна  програма «Освіта. Україна ХХІ століття».К. : Райдуга, 1994. – 61 с.

2.                             Загальноєвропейські рекомендації з мовної освіти : вивчення, викладання, оцінювання / [науковий редактор українського видання доктор пед. наук, проф. С.Ю. Ніколаєва] – К.: Ленвіт, 2003. – 273 с.