Аханова М.А.
С.Саттаров атындағы
№57мектеп-лицейінің
математика пәнінің мұғалімі
Сабақта сын
тұрғысынан ойлау технологиясын қолдану.
Оқушының жеке тұлға ретінде
дамуы,өзіндік көзқарастарының кеңеюі
мектепқабырғасында басталады. Әр сабақты
қызықты өткізу,оқушылардың пәнге деген
қызығушылығын арттыру, өздігінен ізденуін
қалыптастыру- әр мұғалімнің міндеті. Ол үшін
әр мұғалім заман талабына сай жаңа технологияларды
меңгеріп,ұйымдастыра білуі керек.Осыған байланысты өткізген
сабағымның жоспарын ұсынып отырмын.
Сабақтың тақырыбы: Жай бөлшектер.
Сабақтың мақсаты: 1. «Сын
тұрғысынан ойлауды дамыту»сынау емес, шыңдалған
ойлау.Тақырып бойынша ең негізгіні түсініп,өз бетімен
ізденіп,жұмыс істеуге ,ажырата білуге үйрету.
Танымдық белсенділігін арттыруға,өз бетінше
білім алуға және оқушы білімінің тереңдігі мен
тиянақтылығын арттыру.
Сыни тұрғыда ойлауға
қалыптастыру,өз білімдерін бағалауға қол жеткізу.
Сабақ түрі: Бекіту сабағы.
Сабақ әдісі: СТО
технологиясының стратегияларын
қолдану, топпен жұмыс.
Көрнекіліктер: плакаттар, маркерлер, үлестірмелер, интерактивті
тақта..
Сабақ барысы:
І. Ұйымдастыру (зейіндерін сабаққа
аудару,топтарға бөлу)
ІІ. Психологиялық ахуал. «Күлкі»
Орыстың ұлы
математигі Л.Ф. Магницкийдің:
Бүтінге келсең
жұлынып,
Алдыңа еш жан салмасаң,
Бөлшекке келсең
бұғылып,
Жауабын таба алмасаң,
Есепке мықты демелік,
Бөлшекке көңіл бөлейік! –деген
сөзімен сабағымызды бастаймыз.
ІІІ. Қызығушылықты ояту. ( 5 жолды өлең)

![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
Дұрыс бөлшек Бұрыс бөлшек
![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
Салыстырамыз Есептейміз Табамыз
![]()
![]()
![]()
![]()
Бөлшектерді ажыратуды,есептеуді
үйрендік
.
![]()
![]()
![]()
« Бөлу»
Бес жолды өлең стратегиясы арқылы оқушылар оның
түрлерін, не істеу керектігін, ол нені білдіретінін естеріне түсірді.
ІV.
Мағынаны ашу (әлемді шарлау)
1) жай
бөлшектің негізгі қасиеті
2) жай
бөлшектерді салыстыру
3) жай
бөлшектің түрлері тақырыптары бойынша әр топ өз білгендерін жазып шығады.
Жай
бөлшектің түрлері.

![]()
Жай бөлшектер![]()
, а- алымы,b- бөлімі
![]()
Дұрыс Бірлік бөлшек
Бұрыс
(аликвоттық)
![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
4<5 7<12
13<35
11=11 15>13 43>39
<1 ;
<1;
<1
=1
>1
>1
Аралас сан
=
,а- бүтін бөлігі,
- бөлшек
бөлігі
= 7:5=1 (қалдық 2)
=
![]()
=
=![]()
Жай бөлшектің негізгі қасиеті.
жай бөлшек,
а – алымы,b-бөлімі.
![]()
=
Жай бөлшектерді қысқарту.
1.
-ні
қысқартамыз. ЕҮОБ(42;63)=21
![]()
![]()
![]()
2.
а)
- 21 қысқартылады.
![]()
![]()
ә)
- (3·7)-ге қысқартылады.
3.
- қысқартылмайтын бөлшектер,
себебі ( 3 пен4 ); ( 2 мен 5); (7 мен 11)
Жай бөлшектерді салыстыру.
1.
Бөлімдері бірдей бөлшектерді салыстыру
![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
0 ![]()
![]()
![]()
2.
![]()

![]()
Алымдары бірдей бөлшектерді салыстыру
![]()


![]()
![]()
3.
Аралас сандарды салыстыру.
1)
,
2<3, олай болса ![]()
2)
, 4=4,
олай болса ![]()
«Әлемді
шарлау» стратегиясы арқылы әр топ берілген тақырыптарды ашып,
қорғайды.
V. Ой
толғаныс кезеңі (Араласып кеткен есептерді орындау)
|
|
Есеп шарты |
Қою керек |
Дұрысы |
|
І топ |
3) |
6
|
6: |
|
ІІ топ |
|
13
|
|
|
ІІІ топ. |
|
|
|
«Араласып кеткен есептер»
стратегиясы арқылы оқушылар
берілген есептердің белгісізін тауып, шығару жолдарын
түсіндіреді. Әр топ тез, әрі дұрыс жауабын табу
керек.
VI. Қорытынды бөлім. Төмендегі кесте
арқылы сабақты
қорытындылаймыз.
1.
2 .
3 .
4.
5.
Жеңген топты анықтап, Рим жазушысы
Цицеронның «Бөлшекті білмейінше, математиканы білемін деп ешкімде айта алмайды» деген
сөзімен аяқтаймыз,
яғни бүтін сандарға амалдар
қолдануды қанша жақсы білсең де, бөлшек
сандарға амалдар қолдануды
білмесең, онда математиканы білемін деп
айтпа дегені.
VII. Өтілген
сабақ бойынша
оқушылардың
білімдерін бағалау.
VIII.
Үйге: Жай бөлшектерді қайталау, шағын эссе