Аналіз обсягів реалізації продукції та виявлення резервів їх збільшення.

Погрібна Л.М., магістр, спеціальність Облік і аудит,

Східноєвропейський університет економіки і менеджменту,

м .Черкаси

Науковий керівник: доц.. Ус Г.О.

 

Актуальність теми. Сучасні умови господарювання надають підприємствам повну самостійність з питань виробництва та реалізації продукції: планування і організація технологічного процесу, обсяги виробництва, структура продукції, контрагенти та напрями реалізації тощо. Правильно обрана стратегія виробництва та відповідні обсяги випуску продукції забезпечують бажаний обсяг реалізації та фінансові результати – прибутки, що відповідають масштабам цієї діяльності. При цьому слід враховувати, що виробнича діяльність підприємства зумовлена загальною економічною ситуацією, галузевими пропорціями та платоспроможним попитом населення.

Метою аналізу виробництва та реалізації продукції є знаходження шляхів збільшення обсягів виробництва та реалізації продукції порівняно з конкурентами, розширення частки ринку при максимальному використанні виробничих потужностей і, як результат, збільшення прибутку підприємства.

Основне завдання комплексного аналізу виробництва та реалізації продукції – аналіз конкурентних позицій підприємств та його здатність до швидкого маневрування ресурсами при зміні кон’юнктури ринку.

Дослідження.  Обсяг реалізованої продукції визначається за діючими цінами (оптовими, договірними), а для потреб економічного аналізу включається вартість реалізованої продукції відвантаженої і оплаченої покупцями.

Даний етап проведення економічного аналізу розпочинається, як правило, з оцінки виконання плану (прогнозу) виробництва та реалізації продукції за звітний період, що проводиться шляхом порівняння фактичних даних з плановими в цілому по підприємству, у розрізі його структурних підрозділів або окремих видів продукції (табл. 1.1). Проведений аналіз продукції дозволяє встановити причини неефективного використання виробничого потенціалу.

 

Показники

Обсяги виробництва продукції. тис. грн.

Відхилення фактичного випуску продукції за звітний період

Минулий період

Звітний період

Від плану

Від мин. періоду

план

Факт

+/-,

тис.грн.

%

+/-,

тис.грн.

%

Товарна продукція

517,9

674,9

934,5

+259,6

+38,5

+416,6

+80,4

Щебінь

508,4

516,6

697,4

+180,8

+34,9

+189,0

+37,2

Камінь-бут

9,5

9,2

14,3

+5,1

+55,4

+4,8

+50,5

Відсів гірських порід

-

149,5

222,8

+73,3

+49,0

+222,8

+100,0

* Розраховано за даними ВСП „Хлистунівський щебеневий завод”.

Таблиця 1.  Обсяги виробництва товарної продукції

За даними таблиці 1. план з виробництва товарної продукції перевиконано на 259,6 тис.грн., що складає 38,5 %. Це відбулося за рахунок збільшення обсягів виробництва щебеня на 180,8 тис.грн., що становить 34,9 % від запланованого обсягу, та камня-буту – на 5,1 тис.грн., або на 55,4%. У порівнянні з минулим періодом обсяги виробництва продукції  також збільшилися  на 416,6 тис.грн., що склало 80,4%.

Ми повинні враховувати резерви збільшення обсягу виробництва та реалізації продукції – це можливості їх зростання за рахунок покращання використання ресурсів підприємства.

Повнота розрахунків резервів залежить від визначення основної групи ресурсів, за якою потрібно виявити резерви в першу чергу.

Визначаючи резерви збільшення обсягу випуску реалізації продукції необхідно, насамперед, виходити з існуючого попиту на продукцію, враховувати, крім наведених в табл..1.1, залишки готової продукції на підприємстві.

Висновок. Правильно обрана стратегія виробництва та належні обсяги випуску продукції забезпечують бажаний обсяг реалізації та фінансові результати  - прибутки, відповідні масштабам цієї діяльності.

Метою аналізу виробництва та реалізації продукції є виявлення резервів збільшення обсягів реалізації продукції порівняно з конкурентами, розширення частки ринку при максимальному використанні виробничих потужностей і, як результат, - збільшення прибутку підприємства.

 

СПИСОК ВИКОРИСТАНОЇ ЛІТЕРАТУРИ

1.               Бутинець Ф.Ф. Теорія бухгалтерського обліку. – 2-е вид., перероб. та доп. – Житомир: ЖІТІ, 2000. – 640с.

2.               Бутинець Ф.Ф., Давидюк Т.В. Малюга Н.М. Бухгалтерський управлінський облік –  2-е вид., перероб. та доп. – Житомир: “Рута”, 2002. – 480с. 

3.               Економічний аналіз господарської діяльності. / Іваненко В.І., Болюх М.А., - К.: ЗАТ „НІЧЛАВА”, 2001. – 204с.

4.               Н.Ю.Іванова. Аналіз беззбитковості виробництва: теорія та практика: Навчальний посібник. – Київ: Лібра, 2002. – 72с.