Современные информационные технологи/4.Информационная безопасность

 

 Муляр І. В.

Хмельницький національний університет

Підвищення ефективності інформаційного забезпечення  діагностування пристроїв мікропроцесорних систем

 

Система інформаційного забезпечення (ІЗ) процесу діагностування - це динамічна система одержання, оцінки, зберігання та переробки даних, створена з метою вироблення рішень по діагностуванню пристроїв мікропроцесорних систем. ІЗ діагностування можна розглядати і як процес забезпечення інформацією про об’єкти діагностування та їх функкціонування, і як сукупність форм документів, нормативної бази та реалізованих рішень щодо обсягів, розміщення та форм існування інформації, яка використовується в інформаційній системі (ІС) діагностування у процесі її функціонування.
Предметною областю (ПО) є область діагностування цифрових та мікропроцесорних пристроїв та знання про цю область.
До складу знань, що описують проблемну область, входять безпосередньо знання про предметну область та знання про методи опрацювання цих знань [1].

         Склад знань про предметну область є наступним:

-         перелік компонентів ОД;

-         особливості, що пов’язані з дефектами партій компонентів ОД;

-         множина відомих несправностей;

-         множина ознак прояву несправностей;

-         множина дій для підтвердження ознаки прояву несправності;

-         множина ступені впевненості в наявності зв’язку між деякими параметрами;

-         множина суб’єктивних оцінок;

-         при наяності неавтоматизованих процесів виробництва необхідно окремо виділити знання про множину дефектів, які вносяться в ОД в процесі ручного монтажу.

-         параметри компонентів і фрагментів ОД;

-         процедури, що імітують функціонування складових ОД;

-         структурні, функціональні, електричні принципові схеми та часові діаграми функціонування ОД.

На початкових етапах інформації для побудови конкретної змістовної аналітичної моделі ОД  недостатньо, тому розроблено абстрактну модель більш загального класу – інформаційний образ ОД[1].

Інформаційний образ ОД узагальному вигляді дає можливість змістовного порівняння станів ОД та виявлення ознак, що відіграють основну роль у детермінації цих станів. В процесі побудови ІО реалізовано методики відбору малозначущих ознак та слабкодетермінованих станів ОД.

З допомогою ІО ОД при заповненні БЗ забезпечується знаходження оцінок важливості та значущості інформації (знань), що стосується об’кту діагностування, а саме:

-         оцінки детермінованості стану ОД. Стан ОД визначається інформацією (фактами), причому деякі стани слабко залежать від враховуваних фактів, інші визначаються фактами однозначно. Слабкодетерміновані стани виділяються в окремий клас. В подальшому особлива увага приділяється виявленню експертних знань, що дають змогу проводити більш точну ідентифікацію таких станів ОД;

-         показника цінності інформації (факту). Цінність факту  визначається його диференційною здатністю (ДЗ). Чим більше інформації несе факт про поведінку ОД, тим більшою є його ступінь інформативності для ідентифікації стану ОД.

Щоб забезпечити підвищення ефективноті процесу діагностування, необхідно використання елементів систем штучного інтелекту. Позитивний ефект дає поєднання знань експерта про несправності ОД із знаннями, взятими з ма­тематичної моделі об’єкта.

   В загальному, навчання і самонавчання автоматизо­ваних систем діагностування МПП та С є ефективним засо­бом підвищення достовірності і ефективності, та  зниження вартості проце­су діагностування. Але ще більший ефект ці компоненти дали б при комбінації їх з іншими компонентами і елементами штучного інтелекту.  

Одним із головних компонентів інформаційного забезпечення є автоматизовані банки даних (АБД). Вони виконують такі функції: введення, накопичення, зберігання, поновлення, інтегрована обробка й видавання інформації в будь-якій комбінації для розв'язування регламентних задач та інформаційно-довідкового обслуговування користувачів. Особливістю АБД є підвищення ефективності функціонування інформаційних технологій за рахунок раціональної організації та використання даних у процесі їх обробки.
Інформаційна база включає базу даних і базу знань. Дані це інформація про об’єкти діагностування. Знання є допоміжними компонентами інформаційної бази і забезпечують можливість логічної переробки даних на етапах їх синтаксичного та семантичного аналізу, синтезу і генерації відповідей на запити, створення та актуалізації гіпертексту[2].

Дослідження відомих підходів до інформаційного забезпечення процесу діагностування МПП дозволяє зробити висновок, що до теперішнього часу відсутні ефективні, розраховані на широке коло користувачів методи інформаційного забезпечення[2]. Це в значній мірі знижує ефективність процесу діагностування та його достовірність.

 

Література:

1.     Поморова О. В. Життєвий цикл інформації у системах інтелектуального діагностування обчислювальних засобів // Матеріали Х науково-техн. конф. “Вимірювальна та обчислювальна   техніка    в   технологічних процесах”. – Хмельницький. – 28-31 травня 2003 р. – С.13.

2.     Локазюк В. М, Муляр І. В., Джулій В. М. Архітектура автоматизованої системи інтелектуалізації баз даних процесу тестового комбінованого діагностування. //Вісник ТУП.-2002.-№3. – C.97-100.