Секція Медицина

Підсекція №6

 

Огоновський Р.З., Регеда М.С., Пастернак Ю.Б., Струбіцький І.В.

Львівський національний медичний університет імені Данила Галицького

Комплексний антисептичний препарат на основі похідних γ-кротонолактону та Zn-карнозину

Лікування ран відноситься до одних з найбільш старих проблем, які не втрачають свою актуальність і сьогодні. Величезний клінічний досвід, здобутий при теоретичному та практичному вивченні цієї частки хірургії, вказує на те, що навіть найефективніші лікарські засоби в процесі їх застосування втрачають свою ефективність.

Сучасний погляд на проблему лікування гнійно-запальних процесів м‘яких тканин передбачає комплексний вплив на всі ланки патологічного процесу. Такий комплексний вплив включає в себе як хірургічне втручання, так і антибактеріальну, протигрибкову, дезінтоксикаційну, загальнозміцнюючу, антикоагулюючу, гіпосенсибілізуючу та імунотерапію, а також фізіотерапевтичне лікування.

У даний час проводяться роботи по створенню принципово нових лікарських препаратів, які б за своїм механізмом дії відповідали патогенетичним процесам, суттєво підвищували ефективність лікування ран та забезпечували профілактику ранових ускладнень.

Постійна зміна чутливості мікроорганізмів до антибіотиків та антисептиків вимагає розробки нових, більш ефективних засобів впливу на них. Найбільш розповсюдженим на сьогоднішній день антисептиком залишається хлоргекседин (синоніми - гібінат, хібінат, себінат та інші).

До сучасних антисептичних препаратів ставляться вимоги мати не лише виражені антимікробні властивості, а також володіти іншими засобами впливу на перебіг гнійно-запального процесу у рані. Отже, медикамент для місцевої дії на гнійну рану повинен володіти також і некролітичними, протинабряковими, регенеруючими властивостями, що буде значно підвищувати ефективність лікування абсцесів та флегмон м’яких тканин щелепово-лицевої ділянки.

Відомі фармакологічні засоби, які застосовують для лікування інфікованих ран, зокрема  0,5% розчин перекису водню, 0,5% перманганату калію, та 0,02% розчин хлоргекседину біглюконату, є токсичними, мають властивість акумулюватися в організмі, мають слабо виражені антисептичні властивості та не характеризуються комплексним впливом на перебіг запального процесу.

В основу нашої праці було поставлене завдання створити хімічну композиційну суміш з низькою токсичністю та здатністю не акумулюватися в організмі з достатніми антисептичними властивостями.

Поставлене завдання досягається  створеною композиційною сумішшю на основі похідних γ-кротонолактону та Zn-карнозину. Розроблена  суміш є принципово новою біологічно-активною хімічною композицією, в основі якої лежать речовини природного походження, які  мають низьку токсичність, високий рівень біотрансформації, не акумулюються в організмі, при цьому володіють широким спектром фармакологічної активності.

Композиція окрім антисептичних володіє ще й регенеративними властивостями та може бути використана  в якості  фармакологічного  засобу зовнішнього застосування для оптимізації процесів регенерації інфікованих ран сполучних тканин з вираженими антисептичними властивостями.

Запропоновану композиційну суміш отримують шляхом водного розчину похідних γ-кротонолактону, хелатних комплексів корнозина з двохвалентними металами і суміш карбонових кислот в діапазоні концентрацій (%) 0,40-0,50 ÷ 0,002-0,02÷ 0,015-0,14 –– 0,80-1,00÷0,004-0,04÷0,03-0,28, відповідно.

Антисептичні та регенеративні властивості композиційної суміші вивчали шляхом бактеріологічного дослідження та на культурі сторомальних людських фібробластів in vitro. Виявлено значно ширший спектр антибактеріологічної дії препарату в концентрації від 1:50 до 1:75 на колонії мікроорганізмів, особливо кокової флори та прискорену диференціацію клітин в умовах in vitro.

Протизапальні властивості композиції вивчали у двох серіях дослідів на лабораторних тваринах (10 безпородних кролях) на моделі експериментального остеомієліту, викликаного на наскрізних дірчастих дефектах в ділянці кута нижньої щелепи, оброблених 50% CaCl2 та інфікованих культурою золотистого стафілококу. Для контрольної серії дослідів аналогічним способом  рану обробляли розчином “Хлоргекседину” в концентрації 0,05% розведення 1:50 (0,02%) один раз на добу до отримання чистих промивних виділень.

За результатами досліджень встановлено, що припинення інтенсивних гнійних виділень, а також початок епітелізації раневої поверхні  з використанням препарату-прототипу проходить 10-15 і 20-25 доби відповідно, а з використанням запропонованої композиційної суміші у всіх наведених прикладах починається на 3-4 і 10-13 доби відповідно.

Гістологічно підтверджено відновлення кісткової тканини у дослідній серії. При спостереженні впродовж 3-х місяців рецидиву запального процесу у дослідній групі не виявлено. 

 Запропонована композиція  має ряд суттєвих переваг, зокрема є мало токсичною, має високий рівень біотрансформації, не акумулюється в організмі, має більш виражені регенеруючі та антисептичні властивості (у порівнянні із традиційними засобами) та може знайти широке застосування в медичній практиці.