Медицина/12. Інфекційні хвороби

Литвин К. Ю.1, Піскунова Л. В. 2, Байцуренко В. М. 3, Ракутська Л. В. 4

Дніпропетровська державна медична академія1,

Апостолівська центральна районна лікарня2,

 П’ятихатська центральна районна лікарня 3,

 Нікопольська центральна районна лікарня4,Україна

Глікостерил Ф10 в терапії парентеральних гострих вірусних гепатитів

Захворюваність на вірусні гепатити (ВГ) стабільно тримається на високому рівні та мало коригується санітарно-епідеміологічними втручаннями. Віруси гепатитів з парентеральним механізмом передачі  є найбільш вагомим фактором  у виникненні хронічних уражень печінки.

Інфузійна терапія при вірусних гепатитах забезпечує виведення шкідливих метаболітів з крові, корекцію водно-електролітного та кислотно-лужного балансу. При виборі препаратів для інфузійної терапії перевага надається сольовим розчинам,  розчину глюкози, який краще комбінувати з препаратами калію і інсуліну.  При гепатитах  звільняються протеїни гострої фази запалення,  пригнічується печінковий синтез білка та глюконеогенез. Відомо, що крім глюкози  виражену антикетогенну дію має також фруктоза, яка посилює надходження глюкози у клітини, специфічно впливає на обмін білків, що проявляється в збереженні амінокислот за рахунок зменшення їх використання в глюконеогенезі.  Важливим є те, що метаболізм фруктози, на відміну від глюкози, здійснюється незалежно від інсуліну, та при її використанні рівень глюкози в крові не підвищується. Це дозволяє використовувати її разом з препаратами, які визивають підвищення рівня глюкози крові (глюкокортикоїдні гормони та ін.) і не потребує додаткового призначення інсуліну.

Ме­тою на­шо­го до­слі­джен­ня бу­ло вивчення ефективності препарату вітчизняного виробництва глікостерила Ф10 при проведенні детоксикаційної терапії у хворих на  ві­ру­с­ні ге­па­ти­ти. Глікостерил Ф10 – це плазмозамінний ізотонічний сольовий розчин, що має у своєму складі солі натрію, калію, кальцію, магнію, фруктозу.

Під на­шим на­гля­дом зна­хо­ди­лось 26 хво­рих ві­ру­с­ним ге­па­ти­том ві­ком від 17 до 38 ро­ків. У 17 хво­рих вста­но­в­ле­но го­с­т­рий ві­ру­с­ний ге­па­тит В, у 4 – гострий вірусний гепатит С,  у 5 - го­с­т­рий мі­к­ст-­ге­па­тит В+С. Верифікація етіологічного фактору ВГ проводилася за методом ІФА з використанням стандартних сироваток. Виявляли наступні маркери: anti-HAV IgM, HBsAg, anti-HBcAg IgM, anti-HCV IgM та IgG. Наявність вірусів гепатитів В та С в сироватці крові підтверджували за допомогою ПЛР. При всту­пі до лі­ка­р­ні у всіх хворих визначались жовтяниця, гепатомегалія, диспептичні розлади (нудота, блювання, відчуття важкості в епігастрії та правому підребер’ї), астеновегетативний синдром, у 23 хворих (88%) відзначалися артралгії. До I групи увійшли 12 хворих, яким для детоксикації було призначено звичайні глюкозо-сольові розчини (5% розчин глюкози з 0,9% розчином хлориду натрію, трисоль, дисоль та ін.). До II групи - 14 хворих, які отримували глікостерил Ф10. Групи хворих були рівноцінні за віком, ступенем важкості. Досліджували терміни зменшення клінічних проявів та динаміку вмісту аланінамінотрансферази, бі­лі­ру­бі­ну, за­га­ль­но­го бі­л­ка та білкових фракцій в сироватці крові.

Пі­с­ля проведення інфузійної терапії  стан хво­рих зна­ч­но по­кра­щу­в­ався: зни­ка­ла ін­то­к­си­ка­ція, значно зменшувались ас­те­но­ве­ге­та­ти­в­ні роз­ла­ди, ре­гре­су­ва­ла жо­в­тя­ни­ця, при­пи­ня­лись артралгічні прояви. Нами встановлено, що при використанні глікостерилу Ф10 регресія клінічних симптомів наступала раніше, ніж у хворих I групи. Так, термін жовтяничного періоду у хворих I групи складав в середньому 27,7±1,31діб, а у хворих II групи 23,8±1,23. Артралгічні прояви у хворих  I групи відзначались у 1,5 рази довше, ніж у хворих II групи: відповідно - 6,2±0,35  діб та 4,03±0,33 доби. Гепатомегалія зберігалася у хворих I групи протягом 21, 5±1,07 доби, в той час, як у хворих II групи - 17,8±1,27 діб.

Ди­на­мі­ка ла­бо­ра­то­р­них по­ка­з­ни­ків на тлі детоксикаційної терапії свідчить про більш виражені позитивні зміни через тиждень після початку лікування у хворих II групи у порівнянні з I групою. Так відсоток зменшення АЛТ у цей термін складав відповідно 37,5% і 27,1%; білірубіну – 52,1% і 41,6%; глобулінів 18,5% і 13,8%; відсоток збільшення рівню загального білка склав 17,1% і 12,3%, а білкового коефіцієнту – 32% і 19%, що підтверджує позитивну роль фруктози у поліпшенні білково-синтетичної функції печінки.

Таким чином, ви­ко­ри­с­тан­ня глікостерилу Ф10 у  лі­ку­ван­ні хво­рих на гострі ві­ру­с­ні ге­па­ти­ти позитивно впливає на перебіг хвороби,  при­зво­дить до більш ран­ньої но­р­ма­лі­за­ції клінічних та біохімічних показників в порівнянні з хворими, що отримують звичайні глюкозо-сольові розчини.