Медицина/12. Інфекційні хвороби

Біла-Попович Г. С.1, Ніколаєв П. Г. 2, Мариніна О. А. 3, Дрижак А. П. 4

Дніпропетровська державна медична академія1,

Покровська центральна районна лікарня2,

МСЧ, м. Жовті Води3,

Павлоградська центральна районна лікарня4,Україна

Використання урсохолу в комплексній терапії

вірусно-алкогольних уражень печінки

Відомо, що більшість захворювань печінки супроводжуються синдромом внутрішньопечінкового холестазу, який обумовлюють вживання алкоголю, наркотиків, ураження гепатотропними вірусами та інші причини. В наш час зростає частота вірусно-алкогольного враження печінки, що призводить до більш швидкого прогресування патологічного процесу в порівнянні з моновраженнями та формування цирозу печінки. При наявності внутрішньопечінкового холестазу токсичні жовчні кислоти призводять до враження гепатоцитів, чим прискорюють розвиток захворювання.

Урсодезоксихолева кислота (УДХК) – єдина нетоксична жовчна кислота, яка є компонентом жовчі. В процесі лікування відбувається витіснення токсичних жовчних кислот в жовчі нетоксичною урсодезоксихолевою кислотою як конкурентним інгібітором. Крім того УДХК має антиапоптотичний, гепатопротекторний та імуномоделюючий ефекти. Імунологічна активність обумовлена зниженням експресії антигенів гістосумісності на поверхні гепатоцитів, зменшенням утворення цитотоксичних Т-лімфоцитів.

Перевагами саме українського препарату «Урсохол» фірми «Дарниця» поряд з його ефективністю є доступна ціна в порівнянні з препаратами урсодезоксихолевої кислоти зарубіжних фірм. Препарат випускається в формі капсул з 0,25 г УДХК кожна.

Метою нашої роботи було встановлення впливу комплексної терапії з використанням урсохолу на перебіг вірусно-алкогольних уражень печінки.

Під нашим наглядом знаходилось 28 хворих – чоловіків віком від 32 до 52 років - з вірусними гепатитами на тлі вживання алкоголю, з них - 6 з гострим вірусним гепатитом В, 7 - з хронічним вірусним гепатитом В,  9 - з хронічним вірусним гепатитом С та 6 - з хронічним гепатитом В+С з помірною активністю. Діагноз гепатиту було встановлено на основі клініко-анамнестичних, біохімічних та серологічних даних. Верифікація етіологічного фактору вірусних гепатитів проводилася за методом ІФА з використанням стандартних сироваток. Виявляли наступні маркери: anti-HAV IgM, HBsAg, anti-HBcAg IgM, anti-HCV IgM та IgG. Наявність вірусів гепатитів В та С в сироватці крові підтверджували за допомогою ПЛР. Схильність до вживання алкогольних напоїв досліджувалась з використанням збірника питань САGE Європейської гастроентерологічної асоціації та анкети ВООЗ. До терапії усіх хворих обстежуваної групи було включено урсохол. Групою порівняння виступили 30 чоловік з аналогічними діагнозами такого ж вікового проміжку, які приймали звичайні гепатопротектори-біофлавоноїди. У випадку гострого вірусного гепатиту «Урсохол» призначали в період реконвалесценції за схемою: по 2 капсули 1 раз на добу на ніч тривалістю не менше 1 місяця. При загостренні хронічних вірусних гепатитів проводилось лікування «Урсохолом» за тією ж схемою, але вже з першого дня перебування у стаціонарі. Ефективність прийому препарату оцінювали за допомогою комплексу клініко-лабораторних та біохімічних показників. Так досліджували рівень аланінамінотрансферази (АЛТ), білірубіну, тимолової проби, лужної фосфатази, β-ліпопротеїдів, холестерину, загального білка та його фракцій.

Так в результаті проведеного дослідження було встановлено виражений позитивний вплив комплексної терапії з використанням «Урсохолу». В основній групі спостерігалось скорочення термінів гострого періоду захрорювання. Так, швидше – на 5-7 днів - зникали астено-вегетативні прояви, регресувала жовтуха, зменшувались розміри печінки та селезінки, знижувались гіперферментемія та гіпербілірубінемія, нормалізувались показники холестазу (лужна фосфатаза, β-ліпопротеїди, холестерин) в порівнянні з ІІ групою хворих, в лікуванні яких цей препарат не використовувався.

Таким чином, використання «Урсохолу» в комплексній терапії вірусно-алкогольних уражень печінки призводить до більш ранньої нормалізації клініко-лабораторних показників хворих та може бути рекомендовано для використання в широкій лікарській практиці.