Педагогічні науки/ Сучасні методи викладання

 

Чаговець В.В., Карпенко Л.К., Таможников Д.О., Ковш Ю.С.

Харківський державний університет харчування та торгівлі

підвищення ефективності самостійної роботи

У підготовці інженерів-механіків

 

Останнім часом дуже швидко розвивається процес формування єдиного освітнього, наукового і суспільно-економічного простору європейського регіону, що супроводжується значними змінами в освіті й умовах праці молодих спеціалістів. Всебічне удосконалення структури системи вищої освіти спрямовано на те, щоб дати нашим студентам таку освіту, яка б забезпечила найкращі можливості для застосування їх знань.

Серед основних пріоритетів на майбутнє, визначених Болонською декларацією, є забезпечення високої якості освіти. Якість залишається основоположним наріжним каменем, умовою для довіри, відповідності, мобільності, сумісності та привабливості в Європейському просторі вищої освіти [1, с. 56]. 

Для підготовки спеціалістів, які б відповідали високим стандартам щодо освіти та фаховості, необхідно особливу увагу приділяти впровадженню у навчальний процес новітніх технологій, використанню активних методів навчання, формуванню нового мислення студентів, орієнтації студентів на самостійне придбання знань та умінь. Саме для самостійної роботи студентів характерний відхід від переважно інформаційно-пояснювального навчання, від передавання студентам визначеної суми знань до розвитку діяльного підходу.

Особливу роль у цьому відведено виконанню курсових та дипломних робіт із залученням обчислювальної техніки. Метою даної роботи є розкрити методику самостійної роботи студентів факультету обладнання і технічного сервісу Харківського державного університету харчування та торгівлі під час дипломного проектування з розробленою авторами автоматизованою системою розрахунку макаронного преса.

Систему створено за технологією візуального програмування, використовуючи інструментарій середовища Visual Basic. Для роботи з нею розроблено зручний інтерфейс, який дозволяє покрокове виконання розрахунків. Перехід від одного кроку до іншого відбувається за допомогою меню або кнопок Далі та Назад.

Відразу після завантаження системи на екрані з’являється головна форма, що містить меню, яке дозволяє активізувати такі форми: "Дозуючий пристрій", "Тістозмішувач", "Шнек", "Вакуумна система преса", "Матриця",  "Накопичувач виробів", "Довідка", "Про програму". Вибір форми визначається необхідністю виконання певних розрахунків.

Якщо студент починає роботу з системою вперше, йому необхідно вибрати пункт меню "Дозуючий пристрій". Ці дії активізують форму, у якій студент виконує, по-перше, тестування з теоретичного матеріалу для перевірки знань формул розрахунків, а по-друге, введення і розрахунок проектних показників. За умов незадовільного результату тестування перевірка знань повторюється, а якщо дано вірну відповідь,  студент переходить безпосередньо до подальшого введення вхідних даних і обчислення результативних показників. Для обчислення натискають кнопку ОК. Кнопкою Друк можна надрукувати результати на принтері.

Включення у форму блоку тестування активізує самостійну роботу студента і має низку безсумнівних достоїнств. По-перше, це дозволяє студенту оцінити рівень своїх знань, а по-друге, спонукає доопрацювати недостатньо засвоєний матеріал. Ми вважаємо використання цього методичного принципу дуже важливим у роботі з системою.

Форма має ще одну кнопку – Відміна, яку можна використовувати для повторного введення вхідних даних, якщо в них було зроблено помилку. Доречно відмітити, що кнопкою Відміна можна очистити всі поля з числовими даними, у тому числі з результатами, і кнопкою ОК повторити розрахунок за умов введення інших значень певних коефіцієнтів, наприклад, коефіцієнта заповнення кишені водою, коефіцієнта, що враховує втрати на тертя в підшипниках або коефіцієнта корисної дії приводу. Такі повторні розрахунки дозволять змоделювати нові параметри проектного устаткування.

Під час моделювання параметрів проектного устаткування розвивається творчий підхід до виконання завдання, вміння студента працювати в нестандартних ситуаціях. І тільки той, хто має дійсно глибокі знання з дисципліни, загальну ерудицію і здатність до логічного і комплексного мислення, може прийняти правильне рішення щодо вибору типу устаткування.

Після розрахунку дозуючого пристрою натисненням кнопки Далі переходять до форми "Розрахунок тістозмішувача". У ній можна зробити обчислення для різної вологості тіста (від 29 %  до 31 %). Узагалі робота з цією формою є нескладною, і натисненням кнопки Далі переходять до розрахунку шнека.

Такі параметри шнека, як фактична продуктивність та потужність приводу, обчислюються за різними значеннями коефіцієнтів заповнення шнека тістом, ступеня ущільнення тіста та подачі тіста шнеком. Ця форма (рис. 1) пов’язана з базою даних MS Access, що містить технічні характеристики промислових електроприводів. Розраховане значення потужності приводу шукають у базі даних, і підбирають відповідний йому тип електропривода.

 Кнопкою Далі переходять до форми, де виконується розрахунок вакуумної системи преса для різної густини спресованого тіста. Ця форма також пов’язана з базою даних, яка використовується для пошуку за обчисленою необхідною продуктивністю вакуум-насоса відповідного типу насоса.

Цікаво організовано в системі розрахунок матриці: її площі, діаметра, продуктивності для різних видів продукції, а саме, макарон, вермішелі та лапші. Робота з автоматизованою системою закінчується розрахунком установки для сушіння та накопичувача виробів.

Для активізації самостійної роботи студентів під час проектування макаронного преса у системі передбачено довідку з екструзії. Вона викликається відповідним пунктом меню і містить інформацію з класифікації екструдерів, їх конструктивних характеристик та математичні моделі технологічних процесів.

Рис. 1. Форма для розрахунку шнека

 

Таким чином, працюючи з розробленою системою, студенти не лише вдосконалюють свої знання з проектування макаронного преса, але й вчаться:

       застосовувати сучасні інформаційні технології на практиці;

       аналізувати отримані проектні рішення;

       використовувати свою ерудицію та здатність логічного мислення;

       працювати над самовдосконаленням.

Усе, вищезазначене, підтверджує тезу, що самостійна робота студентів – один із найважливіших чинників у підготовці майбутніх фахівців – інженерів-механіків, і в її організації, як і в будь-якому іншому виді діяльності, дуже важлива ефективність. На наш погляд, суттєво підвищити ефективність самостійної роботи студентів під час дипломного проектування можливо лише за умов використання сучасних пакетів прикладних програм, до яких можна віднести розроблену автоматизовану систему розрахунку макаронного преса.

 

Література:

1. Журавський В.С., Згуровський М.З. Болонський процес: головні принципи входження в Європейський простір вищої освіти. – К.: ІВЦ "Видавництво «Політехніка»", 2003. – 200 с.

 

Автори:                                Чаговець В.В.

                                              Карпенко Л.К.

                                              Таможников Д.О.

                                              Ковш Ю.С.