Миронова О.О.

Київський національний університет внутрішніх справ

Викладання іноземної мови в умовах кредитно-модульної системи.

Однією із важливих складових професійної освіти сучасного юриста є добре володіння іноземною мовою. Навчання іноземної мови на юридичному факультеті Київського національного університету внутрішніх справ орієнтовано на врахування сучасних тенденцій розширення Європейського Союзу, прагнення України до входу у ЄС, глобалізації та радикальними змінами у сфері освіти України. У 2010 році буде закінчено процес створення Європейського простору вищої освіти (Болонья, 1999). Тому проблема засвоєння кредитно-модульної системи навчання у вищих закладах освіти є однією з найбільш актуальних для сучасної вищої освіти України.

Кафедра іноземних мов юридичного факультету Київського національного університету внутрішніх справ розпочала роботу по створенню нового змісту освіти згідно вимог кредитно-модульної системи в 2004-2005 навчальному році. Визначив за мету комплексну реалізацію практичної, освітньої, пізнавальної, розвиваючої, соціальної, соціокультурної цілей колектив кафедри надбав деякий досвід реалізації нових ідей.

Загальний курс іноземної мови на юридичному факультеті Київського національного університету внутрішніх справ складається з 36 змістових модулів, 18 модулів припадають на перший рік навчання. Згідно вимог кожен модуль містить практичні, індивідуальні заняття та самостійну роботу студентів.

Реалізація завдання формування комунікативних вмінь та навичок, що мусить відбуватись на базі професійно орієнтованого дидактичного матеріалу, обумовили відбір змісту модулів та методи навчання.

Оскільки основна увага приділяється роботі з оригінальними текстами фахового спрямування, було враховано за доцільне будувати навчальний матеріал на двох рівнях, що доповнюють один одного. Це знайшло своє відображення в структурі кожного модуля. Кожен модуль містить оригінальний фаховий текст та вправи, в яких наголос робиться на поглиблену роботу над мовними структурами, на розширенні лексичного запасу. Модуль містить також вправи, що формують навички лексичного аналізу мовних одиниць (підбір синонімів, антонімів, утворення інших частин мови за допомогою суфіксації). Але головним є розвиток вмінь ті навичок усного мовлення. Різноманітні діалоги, дискусії, моделювання ситуації професійного спілкування максимально сприяють досягненню цієї мети. Студенти навчаються аргументувати свої вислови, захищати власну думку, навчаються культурі ведення дискусії.

Другий рівень модуля включає в себе додатковий ускладнений фаховий тематичний текст і ряд вправ, що являють собою подальшу розробку відповідної теми і розраховані на розширення запасу мовних структур та лексичних одиниць, як в усному, так і в письмовому мовленні. Така структура модуля дає також можливість врахувати психологічні труднощі, що можуть виникнути в групі де навчаються студенти з різним рівнем підготовки з іноземної мови.

Кожному тексту модуля передують нові лексичні одиниці. Їх відбір обумовлений тематичною спрямованістю, частотою вживаності в професійній юридичній мові, певною послідовністю засвоєння граматичного матеріалу. В основу системи модульних вправ покладено принцип поступового зростання труднощів. Паралельно з цим не можна не враховувати важливість необхідності повторення матеріалу попередніх модулів. Враховуючи насиченість практичних занять та великий обсяг матеріалу, що мусить бути засвоєний студентами на рецептивному та репродуктивному рівні вважаємо доцільним структурувати модуль таким чином, щоб індивідуальні заняття (на кожен модуль навчальним планом їх передбачено 2 години) були спрямовані на формування та розвиток саме граматичних навичок на базі вже засвоєного лексичного матеріалу там, де це можливо. Тематичні плани будувались таким чином, щоб максимально охопити граматичний матеріал шкільної програми і паралельно розширити граматичні знання та сформувати вміння та навички вживання нових граматичних структур не передбачених шкільною програмою.

Важливою складовою частиною реалізації концепції кредитно-модульної системи навчання є самостійна робота. Самостійна робота виступає як один з провідних засобів навчання, що забезпечує адаптацію до індивідуальних можливостей студентів та сприяє інтенсифікації навчального процесу за рахунок зміни його структури. Основна мета самостійної роботи - спонукання студентів до самостійного опрацювання тематичних матеріалів, поширення та поглиблення знань, які були отримані на практичних заняттях, розвиток вмінь та навичок працювати самостійно, творчо, підвищення загального інтересу до іноземної мови.

Планування та проведення самостійної роботи потребує врахування наступних факторів: специфіка юридичного факультету (підбір завдань, фахова спрямованість та змістовне наповнення вправ), рівень підготовки студентів, індивідуальний характер допомоги, яка надається. При організації самостійної роботи викладачу слід врахувати поступовість формування вмінь та навичок володіння іноземною мовою, починаючи з навчання роботи із словником та лексико-граматичним матеріалом підручника і закінчуючи творчими завданнями такими, як реферування та переклад оригінальних фахових текстів та написання творів. Особливу увагу треба звернути на формування активного лексичного запасу, що мусить складати не менше 2500 слів та словосполучень. Самостійна робота дає можливість максимально реалізувати індивідуальний підхід до студентів з різним рівнем знань. Самостійна робота дозволяє забезпечувати активність навчального процесу, робить його двостороннім. Самостійна робота є також могутнім засобом для розширення рецептивного лексичного запасу завдяки таким видам роботи як реферування та переклад.

В процесі організації самостійної роботи викладач мусить приділяти увагу прищепленню навичок роботи з аудіо-відео матеріалами, що сприяє покращенню вимови, вдосконаленню навичок читання, аудіювання та розширення лексичного запасу, проведенню консультацій з метою надання допомоги в складанні плану творчих робіт, підбору актуальних і проблемних за змістом текстів, систематичній роботі, що має на меті активне вживання тематичних лексико-граматичних структур, реалізації юридично-прикладної спрямованості навчання.

Згідно тематичного плану навчання англійської мови на юридичному факультеті Київського національного університету внутрішніх справ студент мусить виконати два творчих завдання з кожного модуля, - це написання твору (наприклад: “Advantages & Disadvantages of Legal Education in Great Britain & USA”) та переклад або літературне реферування оригінального тексту фахового або політичного спрямування, обраний студентом самостійно. Найбільш обдарованим та підготовленим студентам пропонується написання рефератів та курсових робіт з профільних дисциплін іноземною мовою.

Враховуючи все вище сказане колектив кафедри розробив наступні модулі на 1 рік навчання: Навчання в КНУВС; Навчання права у Великобританії; Що таке право; Джерела права; Система права у Великобританії; Класифікація права; Конституційне право; Пенітенціарна система; Професія – юрист; Україна. Законодавча гілка влади; Виконавча влада в Україні; Судова система України; Законодавча гілка влади Великої Британії, (Франції, Німеччини); Урядова система Великої Британії, (Франції, Німеччини); Судова система Великої Британії, (Франції, Німеччини); Урядова система країн, мова яких вивчається. (США, Канада, Австрія); Законодавча гілка влади країн, мова яких вивчається. (США, Канада, Австрія); Судова система країн, мова яких вивчається. (США, Канада, Австрія).