Педагогические науки/2. Проблемы подготовки специалистов

Посторонко А.І., Іванов О.О., Виноградова О.В.

Украинская инженерно-педагогическая академия

Особистісно орієнтовані педагогічні технології

при вивченні фахових дисциплін

Особистісно орієнтоване навчання найкращим чином відповідає творчому розвитку студентів, оскільки воно спрямовано на задоволення інтересів і потреб майбутніх інженерів, будується з урахуванням їх індивідуальних якостей і від­повідає принципам підготовки фахівців для хімічної промисловості.

На нашу думку для підготовки фахівців хімічного напрямку в умовах тра­диційного навчання можуть і повинні використовуватися особистісно орієнто­вані технології. Більше того, вони досить вільно вписуються в традиційну сис­тему навчання за таких умов:

-   викладач змінює сам підхід до процесу навчання, до студентів, усвідом­лює, що в педагогічному процесі студент, а не викладач є центральною фігурою;

-   пізнавальна діяльність студента, а не репродуктивне уміння, стає голо­вним у процесі навчання;

-   самостійне набуття і, особливо, можливість застосування отриманих знань стають пріоритетними, а не засвоєння й відтворення готових знань;

-   спільні міркування, дискусії, дослідження, а не запам'ятовування й відтво­рення знань набувають особливого значення;

-   у процесі спілкування зі студентом у будь-яких ситуаціях неодмінно вияв­ляється повага до особистості;

-   викладач враховує особливості фізичного, духовного, морального розви­тку цілісної особистості студента, а не окремої її якості.

Крім того, ми погоджуємося з думкою, що з огляду на унікальність кожної особистості більш правильно говорити про повний, а не всебічний розвиток особистості (термін запропонований академіком Л.Н. Боголюбовим).

Для  забезпечення  повного  розвитку  особистості  студента  у   навчально-

ви­ховному процесі необхідно розвивати індивідуальні стилі пізнавальної діяль­но­сті кожного студента.

Тут особливого значення набуває роль викладача, його професіоналізм, уміння діагностувати і враховувати індивідуальні особливості студента не тільки в академічних знаннях, але й у психологічному аспекті, готувати відпо­відні навчальні матеріали, плани, програми. Усе це вимагає від викладача висо­кої професійної майстерності, такту, цілком певних особистісних і професійних якостей.

З усього різноманіття педагогічних технологій особливої уваги, на нашу думку, заслуговують ті, котрі можуть досить органічно і легко бути інтегровані з традиційним навчанням, яке сьогодні існує у наших закладах освіти, тому що, на нашу думку, розвиток освіти має йти еволюційним шляхом і кожне нововве­дення повинне бути ретельно підготовлене, що передбачає, перш за все, його усвідомлення й освоєння вчителями.

Метод проектів є однією з педагогічних технологій, яка відображає реалі­зацію особистісно орієнтованого підходу в освіті (саме педагогічною техноло­гією, хоча у назві технології використовується слово "метод") і сприяє форму­ванню уміння адаптуватися до швидкозмінних умов життя людини постіндуст­ріального суспільства.

Означена технологія використовується для побудови процесу навчання, спрямованого на активізацію діяльності студентів відповідно до їх інтересів у здобутті певних знань і відчутного теоретичного чи практичного результату. Тому при реалізації методу проектів необхідно використовувати власну заціка­вленість студентів у знаннях і показувати, де отримані знання можна застосу­вати у реальному житті.

Метод проектів знайшов широке використання в багатьох країнах світу го­ловним чином тому, що він дозволяє органічно інтегрувати знання з різних га­лузей при рішенні однієї проблеми, дає можливість використовувати одержані знання на практиці, генерує при цьому нові ідеї. Цей метод ми використовуємо при вивченні студентами основ екології. В практичній роботі студентів ми за­стосовуємо практико-орієтований проект. Від інших видів його відрізняє чітко визначений результат діяльності учасників проекту, який обов'язково орієнто­ваний на соціальні інтереси самих учасників (документ, складений на основі одержаних результатів дослідів з екології міста, області; програма дій та реко­мендацій, які спрямовані на ліквідацію виявлених невідповідностей в природі, проект законів з екології та ін.).

Такий проект потребує добре продуманої структури, сценарію усієї діяль­ності його учасників з визначенням функцій кожного Із них, чіткі результати спільної діяльності та участі кожного в одержанні кінцевих результатів.

Наведемо один із проектів, який ми використали під час вивчення основ екології на тему "Хімічна технологія та охорона навколишнього середовища".

Сучасний випускник хімічного напрямку повинен самостійно вирішувати різноманітні проблеми сучасної екології хімічної промисловості, використову­вати одержані в вузі знання для вирішення цих проблем. Майбутні інженери-технологи повинні володіти критичним і творчим мисленням, мати багатий словниковий запас. Якщо студент не буде вміти самостійно працювати з інфо­рмацією та здобувати знання, він буде не в змозі розраховувати на успіх у ін­формаційному просторі. Робота над проектом дає змогу вирішити всі ці про­блеми.

При плануванні роботи над проектом головним завданням є вивчення засо­бів добору, методів аналізу інформації, встановлення критеріїв оцінки резуль­татів, збір та аналіз інформації формулювання висновків. Студентам при ви­вченні теми проекту була рекомендована проблема наслідків впливу діяльності хімічних підприємств на навколишнє середовище. Для визначення найбільш ефективних методів добору інформації і обробки даних проекту нами було сформовано чотири "експертні" групи, які працювали за такими напрямками: чисте повітря; чиста вода; тверді відходи; безвідходна технологія.

В процесі проектування студентам дається можливій обговорити можливі способи одержання інформації, яку треба використати у даному випадку, із яких джерел і як треба одержати і обробити цю інформацію.