Трофімчук А.А.

аспірант кафедри адміністративного

права і процесу Львівського державного

університету внутрішніх справ

 

Особливості причин адміністративних правопорушень в аудіовізуальній сфері

 

В умовах розвитку ринкової економіки, активне залучення об’єктів авторського права і суміжних прав в аудіовізуальній сфері до господарського обігу України викликало цілий комплекс проблем, які полягають у неспроможності одних осіб відстоювати свої права, небажанні інших виплачувати їм винагороду за використання прав, пов’язаних з об’єктами авторського права та (або) суміжних прав, та, звичайно, прагненні третіх осіб отримувати величезні прибутки від наведеного протиріччя інтересів та порушень авторського права і суміжних прав.

На даний час ця проблема в Україні вже вийшла далеко за межі суто охорони прав суб’єктів авторського права та суміжних прав, яким завдається матеріальна шкода від незаконного використання належних їм об’єктів авторського права та суміжних  прав, порушень  їх авторських та суміжних прав.

Автор вважає, що при попередженні правопорушень в цілому, і в аудіовізуальній сфері, зокрема, необхідно враховувати фактори: духовно - морального характеру; політичного характеру; соціально-економічного характеру; правового характеру; технічного характеру; організаційно-управлінського характеру.

Обставини духовно - морального характеру. Чималу роль у причинному комплексі економічних правопорушень відіграє морально психологічна криза, якій сприяли відсутність ідеології як невід’ємної ознаки будь-якої держави. У результаті цього в певних шарах суспільства стало стихійно затверджуватися прагнення до наживи будь-якими засобами, у тому числі протиправними, одержує широке поширення орієнтація на матеріальне благополуччя, що досягає за всяку ціну. Учені одностайно констатують, що в цей час відбувається загальне падіння цінностей, девальвація моральних цінностей, що є однією з найважливіших причин росту правопорушень, переваги в ній корисливої спрямованості. До таких причин можна віднести й низький рівень правової культури й правової свідомості населення.

Серед політичних факторів, що детермінують правопорушення в аудіовізуальній сфері, можна відзначити відсутність належного сприйняття в органах державної влади погроз, які виходять від інтелектуальних піратів, корумпованість чиновницького апарату, відсутність національної концепції протидії інтелектуальному піратству, непослідовність зовнішньої політики держави з погляду невиконання вимог міжнародного права — неухильного дотримання міжнародних договірних зобов’язань, а також міждержавного співробітництва в боротьбі з такого виду правопорушень і ін.

До економічних факторів відносяться загальна протиправність економічних процесів, фінансова криза. Все це привело до того, що господарюючі суб’єкти, щоб якось удержати своє фінансове становище або одержати «швидкі гроші» у бізнесі, перейшли на поширення контрафактної продукції.

Основним, на думку автора, умовою (фактором), що сприяє поширенню піратської аудіо -, відео продукції, є значно менша собівартість піратської продукції.

Обставини соціального характеру. Ключову роль у житті суспільства відіграє соціальна сфера. Основним фактором у соціальній сфері є поглиблення майнового розшарування суспільства на вузьке коло багатих і переважну масу малозабезпечених громадян.

Різке розшарування викликає, по-перше, високий рівень соціальної напруги між різними верствами населення, по-друге, відторгнення тією частиною населення, що вважає себе обділеною, спроб держави ввести економічні правила, що закріплюють сформоване, на їхній погляд, несправедливе положення.

Дошукуючись до причин, які обумовлюють високий рівень піратства в Україні, працівники МВС України черговий раз переконуються у тому, що головними з них є саме соціально-економічні чинники. Насамперед, висока прибутковість цього виду злочинного бізнесу. Також негативно вплинуло на дані явища повільне законодавче врегулювання правовідносин у цій сфері. До лояльного відношення стосовно піратської продукції спонукає також низький рівень життя більшості населення України. 

До правових факторів, що сприяють вчиненню правопорушень в аудіовізуальній сфері, варто віднести низьку ефективність законодавчої й правозастосовчої бази. Сьогоднішнє законодавство про відповідальність за порушення авторських і суміжних прав мало на кого наводить страх. Недосконалість законодавчої бази, м’які санкції, відсутність належної практики розслідування даної категорії справ - все це привело до ситуації, коли в більшості випадків до відповідальності притягуються тільки реалізатори контрафактної продукції.

Серед обставин технічного характеру в першу чергу слід зазначити вдосконалювання технологій аудіовізуального бізнесу, підвищення якості відтворення програм, розширення міжнародного аудіовізуального ринку, у тому числі, за рахунок Інтернету, що сприяє розширенню сфери діяльності інтелектуальних піратів.

Серед обставин організаційно-управлінського характеру можна виділити відсутність необхідної кількості фахівців, що займаються розробкою й реалізацією заходів протидії інтелектуальному піратству, численні реорганізації правоохоронних органів при одночасному зниженні значення морального й матеріального стимулювання до служби, що неминуче привело до дефіциту високопрофесійних і непідкупних співробітників.

Вплив детермінант на механізм здійснення правопорушення залежить також і від суб’єктивних особливостей особистості правопорушників. Без вивчення властивостей особистості «неможливо досить повно встановити причини й умови конкретного правопорушення, розкрити механізм індивідуального протиправного поводження, виробити міри індивідуальної профілактики правопорушень».

Важливо відзначити, що проблеми необхідності ефективної правової охорони авторського права і суміжних прав набули в Україні резонансного характеру на міжнародному рівні.

Можна констатувати, в Україні недооцінювалась боротьба із правопорушеннями авторського права і суміжних прав. Якщо ХХІ століття визнано “віком інтелектуальної власності”, то необхідно сприяти її комерціалізації, забезпечувати захист інтелектуальної діяльності від недобросовісної конкуренції, незаконного відчуження, підробок та обмеження інших прав у аудіовізуальній сфері”.