Лаврухіна О.І.

Донецький національний університет економіки і торгівлі імені Михайла Туган-Барановського

Роль оперативного аналізу в управлінні підприємством

Дослідження проблем виробничо-фінансового менеджменту підприємств в умовах становлення ринкових відносин свідчать що масштабність пріоритетного прийняття оперативних управлінських рішень на різних рівнях його ієрархії. Динамічність розвитку економічних процесів в умовах нестійкої рівноваги інтересів та мотивації вимагає постійного оперативного моніторингу ситуації зовнішнього і внутрішнього економічного середовища, прийняття своєчасних упереджуючи контрзаходів для досягнення тактичних і стратегічних цілей  та мінімізації ризику непродуктивних витрат і втрат. Актуальність даного питання полягає в тому, що на основі оперативного аналізу розробляються і обґрунтовуються управлінські рішення, а  всі вони повинні бути засновані на точних розрахунках і всебічному аналізі.

Дане питання розглядалося такими вченими як О.Н. Гальчина, Т.А. Пожидаєва, Г.В. Щадрина, В.В. Дяків, А.Д. Шеремет, Е.Г. Озорнина та багато інших, які в своїх працях розглянули сутність,  особливості та значення оперативного економічного аналізу підприємства.

О.Н. Гальчина та Т.А. Пожидаєва під оперативним аналізом розуміють повсякденне комплексне дослідження економічних явищ і процесів, а також їх змін і відхилень від плану [3, с. 197].

Купалова Г.І. вважає, що «оперативний аналіз – це аналіз поточної діяльності підприємства, в рамках якого відбувається контроль цієї діяльності» [1, с. 84].

Задачі оперативного аналізу полягають у виявленні величини відхилень від нормального ходу виробничої діяльності, швидкому виявленні зовнішніх та внутрішніх причин, що викликали ці відхилення; оцінці ситуації, що склалася з позиції виконання зовнішніх зобов’язань, підготовки варіантів управлінських рішень в залежності від параметрів відхилень і необхідності втручання керівників різних рівнів.

 Оперативний аналіз в значній мірі орієнтований на оцінку виконання годинних, змінних і добових завдань і, як правило, проводиться за обмеженим колом показників, що періодично переглядаються, з метою швидкого реагування зі сторони менеджерів [4, с. 37-38].

Головна перевага цього виду аналізу – своєчасність отримання інформації. Під своєчасністю розуміється такий проміжок часу, протягом якого прийняте за результатами аналізу рішення може змінити ситуацію.

 Джерелом інформації є первинна документація (накладні, зведення, рапорти тощо), дані оперативного і бухгалтерського обліку, матеріали особистого спостереження. Часто застосовуються натуральні вимірники [3, c. 197-198].

При розв’язані комплексу аналітичних задач оперативний аналіз стає складовою технологій поточного управління, що дозволяє своєчасно реагувати на будь-які зміни стану внутрішнього і зовнішнього середовища. Повнота, своєчасність та якість розв’язку задач оперативного економічного аналізу діяльності підприємства залежить від стану інформаційних ресурсів, які можуть бути використанні при проведені аналітичних досліджень. Саме оперативне відображення стану економічної системи підприємства дає можливість своєчасно виявити негативні процеси та вжити контрзаходів [5, с. 161-162].

На основі методики оперативного економічного аналізу можна зробити

оцінку відхилень фактичних витрат виробництва від їхніх нормативів. Як показують дослідження, на окремих підприємствах оперативний аналіз здійснюється планово-економічним відділом і бухгалтерією, на інших – аналізом займаються спеціально створені бюро, групи економічного аналізу або диспетчерські служби. Оперативний аналіз узагальнюючих показників необхідно проводити централізовано, а показники, які безпосередньо залежать від діяльності внутрішньогосподарських підрозділів – центрів відповідальності, має проводитися безпосередньо на місцях менеджерами і спеціалістами цих підрозділів, тобто вони здійснюються децентралізовано. Отже, організацію оперативного аналізу потрібно здійснювати при поєднанні елементів централізації і з невеликою перевагою децентралізації [2, с. 231-232].

Висновок. На нашу думку, в  процесі проведення аналізу необхідно вивчати не всі фактори, що впливають на виробництво продукції і її собівартість, а лише основні, вирішальні на даний час і в даній ланці виробництва, тобто ті, які призводять до суттєвих відхилень від програми виробництва й собівартості продукції. Все це дасть змогу приймати обґрунтовані управлінські рішення щодо поведінки підприємства на ринку.

Література:

1Купалова Г.І. Теорія економічного аналізу: Навч. посіб. – К: Знання, 2008. – 639с.

2. В.В. Дяків Оцінка відхилень витрат виробництва на основі їх оперативного аналізу в управлінському обліку//Актуальні проблеми економіки  – 2010. –  №2 – С. 229 – 233.

3. О.Н. Гальчина, Т.А. Пожидаева  Теория экономического анализа: Уч. пособие. – ИТК: «Дашков и К», 2009. – 236с.

4. Чигринська О.С., Власюк Т.М. Теорія економічного аналізу: Навч. посіб. – К: Центр учбової літератури, 2006. – 232с.

5. Мних Є.В. Економічний аналіз діяльності підприємства: Підручник – К: Київ. нац.. торг.-екон. ун-т,  2008. – 514с.