К.е.н. Криворотько І.О.

Таврійський державний агротехнологічний університет, Україна

РЕГУЛЮВАННЯ ВИРОБНИЧО-ЗБУТОВОЇ ДІЯЛЬНОСТІ ПІДПРИЄМСТВ В УМОВАХ ФОРМУВАННЯ РИНКОВОЇ ЕКОНОМІКИ  В УКРАЇНІ

 

Ринкова трансформація економіки України  дає змогу підприємствам самостійно організовувати свою діяльність.  В реальному  житті  відсутність грошових засобів  становище виникає внаслідок недостатньо розвинутого або взагалі відсутнього механізму пристосування  діяльності підприємства до роботи в нових умовах.

Актуальність дослідження процесу регулювання виробничо-збутової діяльності  полягає в тому, що розробка дієвого механізму такого регулювання дозволить виявляти несприятливі  тенденції, які виникають  в процесі господарської діяльності підприємств і нейтралізувати їх за допомогою  відповідного  інструментарію.

Пристосування діяльності вітчизняних підприємств  до вимог ринкового середовища  передбачає необхідність використання  різних інструментів регулювання на підставі попередньої оцінки фактичного стану  розвитку підприємства. Цей інструментарій дає змогу розв’язати  проблеми, з якими стикаються підприємства у своїй виробничо-збутовій діяльності у короткостроковому періоді та пристосуватися до мінливих умов перехідної економіки в довгостроковому.

Методологічна схема регулювання виробничо-збутової діяльності  повинна передбачати чітке визначення об’єктів, цілей, завдань та інструментарію регулювання. Основними об’єктами регулювання є постачання, виробництво і збут кінцевої продукції. Серед цілей регулювання найважливішими, є по-перше, пристосування до умов мікро- та макроекономічного середовища, яке можна  забезпечити, застосовуючи  TOWS- та STEP-аналіз, концепцію ланцюга вартості та знайшовши точку беззбитковості. По-друге,  ефективна програма постачання, яку, на наш погляд, можна розробити  на підставі оціночної матриці вибору постачальників, а також АВС- та XYZ-аналізу. По-третє, вибір і випуск конкурентоспроможної продукції може забезпечити портфельний аналіз, оцінка конкурентоспроможності продукції, факторний аналіз фондовіддачі тощо. По-четверте, збільшення обсягів продажу можна досягти відповідною контрактною політикою, політикою цін та сертифікацією продукції.

Процес регулювання виробничо-збутової діяльності  підприємства повинен  мати цільову орієнтацію, яка визначається поетапним  розв’язанням завдань регулювання – оцінки фактичного стану розвитку підприємства, визначення напрямів і об’єктів регулювання, показників-орієнтирів, які дозволяють виявляти несприятливі тенденції розвитку, розроблення необхідного інструментарію регулювання, що забезпечують реалізацію стратегій розвитку підприємства  і оцінку ефективності регулювання.

Необхідною умовою ефективного регулювання  виробничо-збутової діяльності  підприємств є створення маркетингових інформаційних систем (МІС), які охоплюють процес збору, опрацювання і аналізу чинників, що впливають на діяльність підприємства. Для інтегральної оцінки впливу зовнішніх та внутрішніх чинників на діяльність підприємства  доцільно використовувати TOWS–аналіз. Матричний TOWS–аналіз дає змогу  розробляти стратегії розвитку підприємства, які покривають його слабкі сторони шляхом  максимального  використання шансів розвитку.

Вітчизняні підприємства перебувають у важкому фінансово-економічному становищі. Маркетингові дослідження  дають підстави твердити, що несприятливими обставинами, які ускладнюють діяльність цих підприємств, є криза  розрахунків між підприємствами, здороження енергоресурсів, надмірний податковий тиск  і складне конкурентне середовище. 

Для подолання несприятливого стану речей на вітчизняних підприємствах потрібне розроблення  стратегій їх розвитку відповідно до умов  ринкової економіки. Такий процес повинен  ґрунтуватися  на контролінгу, який дає змогу  виявляти напрями зменшення витрат виробництва,  логістиці, яка забезпечує організацію для підприємства  матеріальних потоків у сферах постачання, виробництва, збуту та маркетингу, що дозволяє ухвалювати ефективні  поточні регулятивні  рішення.  Сучасні стратегії розвитку вітчизняних підприємств здебільшого є короткостроковими  і спрямовані на досягнення беззбиткового рівня. Подальший розвиток потребує довгострокових стратегій, які зорієнтовані на отримання прибутку і зростання обсягів продажу.

Вибір інструментарію регулювання підприємство, на наш погляд, має  здійснювати на підставі своїх фінансово-економічних можливостей та з урахуванням  конкурентних переваг. Водночас воно повинно оцінити ефективність різних можливих інструментів регулювання виробничо-збутової діяльності, порівнюючи ймовірні вигоди від застосування певного інструменту із витратами, пов’язаними із його використанням. Загальну оцінку ефективності регулювання виробничо-збутової діяльності  можна отримати, порівнявши сумарний ефект від регулювання виробничої, постачальницької та маркетингової діяльності із сумарними витратами на ці види регулювання:

Еф=(∑еЕфв+∑еЕфп+∑еЕфз)/(Зрв+Зрп+Зрз),

де Еф - ефективність від регулювання виробничо-збутової діяльності; Ефв - ефект від регулювання виробничої діяльності; Ефп - ефект від регулювання сфери постачання; Ефз - ефект від регулювання маркетингової діяльності, Зрв,Зрп,Зрз - витрати відповідно на регулювання виробничої діяльності, регулювання сфери постачання та регулювання маркетингової діяльності.

Поліпшення виробничо-збутової діяльності  вітчизняних підприємств в умовах перехідної економіки у найближчому майбутньому  потребує розв’язання таких невідкладних завдань. По-перше, розроблення цілісного механізму регулювання діяльності підприємств. По-друге, використання сучасних інструментів аналізу виробничо-збутової діяльності для надійного інформаційного забезпечення регулювання. По-третє, створення сприятливого макроекономічного середовища, що сприятиме  успішній діяльності  підприємств.