У нинішніх умовах місцеві бюджети є одним із джерел задоволення потреб населення, за їх допомогою втілюються загальнодержавні програми, пов’язані з розвитком галузей народного господарства, здійснюється підтримка вітчизняних виробників, фінансуються програми з підвищення життєвого рівня населення, створення нових робочих місць. Майже половина видатків зведеного бюджету України здійснюється через місцеві бюджети.

Саме місцевим бюджетам як основній фінансовій базі органів місцевого самоврядування, належить особливе місце у бюджетній системі нашої держави. Важлива роль відводиться місцевим бюджетам і у соціально-економічному розвитку території, адже саме з місцевих бюджетів здійснюється фінансування закладів освіти, культури, охорони здоров’я населення, засобів масової інформації; також фінансуються різноманітні молодіжні програми, видатки по упорядкуванню населених пунктів, видатки на соціальний захист та соціальне забезпечення населення.

На жаль, в цій ланці бюджетної системи зберігаються безнадійно застарілі методи централізованого регулювання вищестоящими органами доходів місцевих бюджетів. Це позбавляє місцеві органи влади фінансової самостійності, закріплює залежність розвитку місцевої економіки і соціальної сфери від можливостей і бажання вищестоящих органів влади вирішувати проблеми, що знаходяться на даній території районів, міст, селищ і сіл.

Таким чином, сьогодні з особливою гостротою постає проблема формування місцевих бюджетів, чітке розмежування функцій і повноважень усіх рівнів влади, а звідси – доходів і видатків кожного виду бюджету, і що саме головне – доходів між різними ланками бюджетної системи. При цьому питання бюджетної політики, оподаткування і міжбюджетних відносин повинні розглядатись і вирішуватись комплексно, оскільки вони тісно взаємопов’язані, і ні один із цих елементів не може бути реформованим без врахування двох інших.

Ці та інші питання, пов’язані з фінансовою самостійністю місцевих органів влади не є новими. Проте багато з них чекають на своє практичне вирішення. Саме ця обставина і зумовила потребу у вивчені процесу формування та виконання місцевих бюджетів, ролі планування в процесі використання коштів та етапів проходження бюджетного процесу на місцевому рівні.

Ефективність виконання функцій місцевого самоврядування значною мірою залежить від наповнення бюджету доходами. Доходи місцевих бюджетів мають давати змогу вирішувати завдання, покладені на органи місцевого самоврядування в умовах ринкової економіки. Ці процеси забезпечуються як державою, так і органами місцевого самоврядування, податковими, казначейськими, контрольно-ревізійними та іншими органами виконавчої влади.

У процесі докорінного реформування економіки важливим є визнання того, що макроекономічна стабілізація неможлива без значної, глибокої перебудови державних фінансів у цілому і зокрема бюджету як центральної їх ланки. Бюджет – це не тільки фінансовий план, у якому особлива увага приділяється механізмам платежів, обліку й звітності, він одне з основних знарядь макроекономічної стабілізації й економічного зростання. Це зумовлює необхідність проведення комплексу заходів щодо забезпечення повного і своєчасного надходження до бюджету доходів і здійснення видатків, постійного аналізу доходів і видатків бюджету в плані їх впливу на економіку [1].  

У даному випадку ми керуємось аксіомою, що за станом виконання державних бюджетів можна оцінювати ефективність економічних перетворень у країні та їх соціально-економічну доцільність.

Зважаючи на те, що державний та місцеві бюджети виконуються в умовах гострої нестачі бюджетних коштів, головним завданням Державної казначейської служби України є прискорення розрахунків між бюджетними установами, скорочення залишків бюджетних коштів на рахунках в установах уповноважених банків та своєчасне їх спрямування на фінансування поточних витрат державного та місцевих бюджетів, контроль за цільовим та економним використанням цих коштів, а також зменшення обсягу дефіциту державного бюджету.

 

 

Література:

1.  Карлін М.І. Бюджетна система України: навчальний посібник – К.: Знання, 2008. – 428 с.

 

2. Осипчук Л.Л. Основи казначейської справи: Навч. посіб. – К.: МАУП, 2003. – 152 с.