Мацера С.М.

Львівська комерційна академія

МЕТОДИ ОЦІНКИ ВАРТОСТІ КАПІТАЛУ

В сучасних умовах перед вітчизняними підприємствами постала проблема зносу основних виробничих фондів та зниження рівня їх ринкової капіталізації. У зв’язку з цим беззаперечної ваги набуває процес вкладання інвестицій в основний капітал і забезпечення на цій основі максимального приросту ринкової вартості підприємств. Одним із найбільш дієвих способів досягнення поставленої мети є активізація акціонерного капіталу. Усе це формує гостру необхідність розгляду існуючих у науковій економічній літературі методик його оцінювання та визначення можливості їх адаптації до реалій сучасності.

У найбільш поширеному варіанті визначення фінансової вартості капіталу здійснюється двома методами – методом капітального бюджетування, коли визначається середньозважена вартість очікуваного доходу на інвестиції – (WARRweighted average required return) і шляхом визначення скоригованої поточної вартості, тобто суми очікуваного доходу за мінусом відсотка на капітал як «компенсації за очікування» (APVadjusted present value).

Сутність методу капітального бюджетування полягає в тому, що з грошових потоків після відрахування податків дисконтується середньозважена вартість очікуваних грошових доходів. Чисті грошові потоки від інвестицій визначаються як різниця між грошовими потоками від поточної діяльності та сумою інвестованих коштів.

При  розрахунку поточних грошових потоків після сплати податків не враховуються відмінності в інвесторах. Проте вони беруться до уваги при обчисленні середньозваженої вартості очікуваного доходу на інвестиції. Цей показник відображає дві частини фінансування: за допомогою позичок і за рахунок оплаченого капіталу акціонерів корпорації та визначається за  формулою [1, с. 43]:

                              WARR = (1 – tx)θi + (1 – θ) / k,                                 (1)

де: tx гранична податкова ставка;

і дохід, очікуваний інвесторами-кредиторами;

k дохід, очікуваний інвесторами-акціонерами;

θ частина інвестицій, що фінансується за рахунок боргу;

1 θ частина інвестицій, що фінансується за рахунок оплаченого капіталу акціонерів.

Виділення двох складових частин формули пояснюється не тільки різними рівнями дисконтних ставок, а й можливістю врахування податкових пільг. Очікуваний дохід інвесторів-кредиторів під час визначення грошових потоків враховує відсотки, які не оподатковується. Це дає змогу відкоригувати загальну суму грошових потоків [2, с. 177].

Метод скоригованої поточної вартості (АРV) використовують для оцінки економічної ефективності залучених коштів, які впливають на структуру капіталу компанії та викликають побічні ефекти фінансування. У цьому разі дисконтування може здійснюватися як за нормою дохідності власного капіталу, так і за відсотковою ставкою на позичений капітал. В деяких випадках за норму дисконту приймаються скориговані витрати на капітал, які відображають альтернативні витрати й побічні ефекти фінансових рішень.

Загалом метод скоригованої приведеної вартості застосовується в два етапи. На першому обчислюється базова величина чистої приведеної вартості. Грошові потоки при цьому дисконтуються за ставкою вартості капіталу r:

                            NPV = ,                                (2)

де: Ctгрошовий потік t-го року;

Vnзалишкова вартість, тобто вартість проекту на кінець n- го року.

На другому етапі розраховують приведену вартість податкового захисту та інших грошових потоків, пов’язаних з обраними способами фінансування. Скоригована приведена вартість визначається як сума базової величини чистої приведеної вартості і приведеної вартості ефектів фінансування [3]:

АРV = NPV + Приведена вартість ефектів фінансування, в т.ч.                

                             податкового захисту.                             (3)         

Традиційні методи розрахунку вартості капіталу дають змогу відносно швидко та легко вивести вартість корпорації. Основною проблемою для оцінювачів є вибір того чи іншого методу незалежно від того, яким повинен бути необхідний підсумковий показник.

 

Література:

1. Strategic Financial Management / R. Clarke, B. Wilson, R. Daines, S. Nadauld. Homewood (III): Irwin, 1988.

2. Суторміна В. та ін. Фінанси зарубіжних корпорацій: Навч. посібник / В.М. Суторміна, В.М. Федосов та Н.С. Рязанова; за ред. В.М. Федосова. – К.: Либідь, 1993. – 247 с.

3. Мертенс А.В. Инвестиции: Курс лекций по современной финансовой теории / А. В. Мертенс - К.: Киевское инвестиционное агентство, 1997. 416 с.

4. Шумська С. Капіталізація економіки України: оцінка і резерви зростання: макроекономіка // Економічна теорія: Науковий журнал – Київ, 2004. – № 3. – С. 60-79.

5. Вітковський О. Оцінка вартості пакета акції та вплив на неї структури капіталу товариства / Підприємництво, господарство і право: науково-практичний, господарсько-правовий журнал. – Київ, 2008. – № 2. – С. 163-165.