Голишевська Л. В.

Гура О.О.

Вінницький національний аграрний університет, Україна

 

СТАН ТА ПЕРСПЕКТИВИ РОЗВИТКУ БЮДЖЕТНОЇ СИСТЕМИ УКРАЇНИ

З часу проголошення незалежності Україна стала на шлях докорінного реформування усіх сфер людської діяльності, з метою забезпечення прав і свобод людини, гідних умов її життя, піднесення української економіки та загального добробуту населення України.

Бюджет та бюджетна система загалом належать до тієї сфери життя, що безпосередньо стосується інтересів всіх і кожного. У бюджеті будь-якої країни знаходять відображення важливі економічні, соціальні, політичні проблеми життя суспільства, а також кожної людини зокрема.

Головним індикатором стану держави є бюджетна система країни. Від того наскільки правильно її побудовано залежить ефективне функціонування всієї національної економіки країни.

На нинішньому етапі розвитку економіки України все більшої гостроти набуває необхідність докорінного реформування бюджетних взаємозв'язків як за доходами, так і за видатками, а також міжбюджетних відносин. Це зумовлюється, насамперед, тим, що в ринкових умовах бюджет є основним джерелом фінансового забезпечення соціально-економічної політики в державі.

Особливості функціонування бюджетної системи досліджено у працях таких вітчизняних та зарубіжних науковців: В. Андрущенка, С. Буковинського, О. Василика, Т. Вахненко, В. Гейця, В. Глущенка, А. Гриценка, І. Д'яконової, А. Ілларіонової, Б. Кваснюка, С. Лондар, І. Луніної, І. Мітюкова, А. Покритана, В. Протасова, І. Радіонової, І. Сала, В. Сумарокова, В. Суторміної, В. Федосова, І. Чугунова, С. Юрія та ін.

Правові засади функціонування бюджетної системи України, її структура і  принципи   визначаються  Конституцією  України  та  Бюджетним  кодексом

 

України, прийнятим у червні 2001 р. Верховною Радою України.

Бюджетна система заснована на економічних відносинах і юридичних нормах сукупності бюджетів, які розробляються, затверджуються і виконують органи державної влади і місцевого самоврядування всіх рівнів (рис. 1).

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Рис. 1. Структура бюджетної системи України

Сукупність всіх бюджетів, що входять до складу бюджетної системи України, є зведеним бюджетом України, який називають консолідованим бюджетом. Бюджет Автономної Республіки Крим (АРК) об'єднує республіканський бюджет та бюджети районів і міст республіканського підпорядкування АРК. До місцевих бюджетів належать обласні, міські, районні, районні в містах, селищні та сільські бюджети. Бюджет області об'єднує обласний бюджет та бюджети районів і міст обласного підпорядкування.

Державний бюджет є однією із головних ланок фінансової системи. З його допомогою уряд концентрує у своїх руках значну частину національного доходу, перерозподіленого фінансовими методами. У цій ланці зосереджуються найбільші прибутки і найбільш важливі в політичному й економічному відношенні витрати. Бюджет тісно пов'язаний з іншими ланками фінансової системи, виступає координуючим центром і надає їм необхідну допомогу у формі бюджетних дотацій, субсидій, гарантій, забезпечуючи більш-менш нормальне функціонування інших ланок фінансової системи.

Отже,  ключовим напрямом у реформуванні бюджетної системи має стати її модернізація на основі нових принципів побудови та реформа міжбюджетних відносин.

Важливими є також питання оптимізації розмежування доходів і видатків між рівнями бюджетної системи, упорядкування бюджетного процесу, підвищення рівня бюджетного менеджменту. Бюджетна система, як один із механізмів держаного регулювання економіки, має забезпечувати відповідність регуляторних заходів внутрішнім і зовнішнім змінам економічного середовища з метою розвитку фінансової системи країни, вирівнювання регіональних дисбалансів і на цій основі підвищення добробуту суспільства.

Подальші наукові дослідження мають спрямовуватися на обґрунтування доцільності реформування міжбюджетних відносин з посиленням автономності місцевих бюджетів, що сприятиме повнішому розкриттю сутності фінансово-бюджетних відносин як вагомого інструменту соціально-економічного розвитку країни.

Література

1.     Комарова І.В. Бюджетна система в сучасній економіці: структура та принципи побудови / І.В. Комарова // Гроші, фінанси і кредит. – 2010. - № 5. – С. 96-101

2.     Перощук З.І. Бюджетна система України як складова фінансової системи держави / З.І. Перощук // Бюджетне право. – 2011. - № 2 (16). – С. 29-31

3.     Сікора Д.В. Бюджетна система України: стан та перспективи розвитку / Д.В. Сікора // Управління розвитком. – 2011. - № 2 (99). – С. 169-171